Luni, 12 Decembrie 2016
Europarlamentarul Tőkés László a votat pentru șansa continuării schimbărilor în bine
Omul scânteie al revoluției din 1989, dl. Tőkés László, membru al Parlamentului European, președintele Consiliului Național Maghiar din Transilvania, în calitate de cetățean român și locuitor al municipiului Oradea, și-a exercitat azi după masă dreptul de vot în secția de votare nr. 133, de pe bd. Republicii, conform domiciliului stabil al domniei sale. Votarea s-a desfășurat în condiții normale, la o oră neanunțată.
La ieșirea din secție, dl. deputat a declarat scurt: „Fostul ministru de externe român, Andrei Pleșu zicea deunăzi cu oarecare sarcasm: suntem români, nu știm, cu cine să votăm. Maghiarii din Ardeal s-au trezit într-o situație mai imposibilă, decât concetățenii lor români, căci ei puteau alege între UDMR… și UDMR, formațiune ce întruchipează vechiul sistem unipartinic. Un maghiar din Transilvania nu putea fi deci alegător, ci doar – în stil comunist – votant. Eu ca bihorean de naționalitate maghiară nu aveam cum să-mi dau votul candidaților corupți care stăteau în fruntea listelor udemeriste. Nici celor care au trădat cauza autonomiei comunității maghiare din România. Prin urmare, în preajma aniversării căderii dictaturii ceaușiste, am votat pentru o necesară și posibilă continuare a schimbării de regim, a democratizării țării și a consolidării statului de drept.”
noutăţi
Marţi, 22 Decembrie 2020
La a 31-a aniversare a izbucnirii revoltei populare din Timișoara
Vineri, 5 Iunie 2020
László Tőkés: reconcilierea este posibilă, dacă România renunţă la antimaghiarismul ridicat la rang de politică de stat
Joi, 4 Iunie 2020
DECLARAŢIE cu prilejul centenarului semnării Dictatului de Pace de la Trianon
Vineri, 29 Mai 2020
DECLARAŢIE
Vineri, 29 Mai 2020
László Tőkés: timp de o sută de ani am fost nevoiţi să învăţăm să dansăm cu picioarele legate
Vineri, 1 Mai 2020
DECLARAŢIE: Preşedintele României trebuie să demisioneze fără întârziere
Joi, 16 Aprilie 2020
Urare de paști
Duminică, 22 Martie 2020
DECLARAŢIE cu prilejul împlinirii a 30 de ani de la „Martie Negru” la Târgu Mureş
Joi, 12 Martie 2020
Ziua Libertăţii Secuieşti – Conferinţă de presă susţinută de cei care trebuiau să ia cuvântul la demonstraţia de la Târgu Mureş
Duminică, 23 Februarie 2020
László Tőkés: naţionaliştii români vor râde dacă nu adunăm cele un milion de semnături












