»
Mint mondotta: a Partium „reneszánsza” 1989 után kezdődött, hiszen azt megelőzően még csak az elnevezést sem lehetett használni erre a régióra. Tőkés László felelevenítette: amiképpen mostanában Bukarestben tagadják, hogy Székelyföld létezik, úgy a Partiumra is azt mondták annak idején, hogy nincs ilyen régió, és ezért akadályozták a Partiumi Keresztény Egyetem ilyen néven történő létrehozását is.
2014. január 13. hétfő
2014 a Partiumi Autonómia Éve
2014. január 12-én az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) hagyományos újévköszöntő fogadásán Tőkés László elnök, európai parlamenti képviselő a Partiumi Autonómia Évének nyilvánította az idei esztendőt, és a régió szimbólumainak elkészítését, valamint az önrendelkezésről szóló népszavazáshoz szükséges aláírások összegyűjtésének előkészítését irányozta elő.Mint mondotta: a Partium „reneszánsza” 1989 után kezdődött, hiszen azt megelőzően még csak az elnevezést sem lehetett használni erre a régióra. Tőkés László felelevenítette: amiképpen mostanában Bukarestben tagadják, hogy Székelyföld létezik, úgy a Partiumra is azt mondták annak idején, hogy nincs ilyen régió, és ezért akadályozták a Partiumi Keresztény Egyetem ilyen néven történő létrehozását is.
Az EMNT elnöke arra kérte a jelenlévőket, hogy a maguk eszközeivel járuljanak hozzá a Partiumi Autonómia Évéhez, mert „minden autonómia alapsejtje az autonóm, öntudatos ember önálló cselekvése, ebből fog felépülni a jövőnk, ez a mi nagy esélyünk”. Hozzátette: az EMNT egy kiegyensúlyozott, integrált autonómiakoncepcióban gondolkodik, melynek lehetséges változatait dr. Szilágyi Ferenc egyetemi docens, a tavaly alakult Partiumi Autonómia Tanács (PAT) alelnöke egy kiadványban foglalta össze. Az új év feladatai között Tőkés László megemlítette a népszavazásra irányuló aláírásgyűjtés előkészítését, a Székelyek Nagy Meneteléséhez hasonló tömeges megmozdulások szervezését a Partiumban, a partiumi zászló és címer elkészítését, és a minél szélesebb körű mozgósítást az önrendelkezés érdekében. Hangsúlyozta: az ügy mellé nem elég a mintegy 400 ezer partiumi magyar, hanem az itt élő románság támogatását is meg kell nyerni, ugyanakkor le kell győzni a kicsinyhitűséget, mely veszte lehet a törekvéseknek.
Az első világháború kitörésének idei századik évfordulója kapcsán Tőkés László kifejtette: „Trianon gyógyítására kell felhasználnunk ezt az évfordulót, hogy az, ami akkor szétbomlott, újból eggyé váljon a történelmi, politikai és társadalmi reintegráció terén”. Az EMNT-elnök a folytonosság és az újrakezdés gondolatát hangsúlyozta e tekintetben: „mindaz, ami száz évvel ezelőtt megszakadt, annak a folytonosságát próbáljuk helyre állítani, és az újrakezdésre igyekszünk mindabban, ami megrekedt, eltörött, végzetesen kisiklott és elpusztult”.
Dr. Szilágyi Ferenc, a PAT alelnöke beszédében az elmúlt esztendő eredményeire reflektált mondván: „lélektani határokat sikerült átlépni az Autonómia Évében”. A Partiumi Autonómia Tanács megalakítását illetően az alelnök elmondta, hogy azzal a meggyőződéssel hozták létre, hogy szükség van a partiumi autonómia ügyének szervezett formában való továbbvitelére. Az idei évben a Partiumban is át kell lépnünk a saját árnyékunkon, ezért a PAT az autonómia jegyében egy egyéves eseménysorozatot állított össze. Ennek megvalósításában a civil, egyházi és politikai intézmények hozzájárulására is számítanak – hívta fel a figyelmet Szilágyi Ferenc.
Az újévi fogadás egyik díszvendége, Füzes Oszkár, aki közel hat évig volt Magyarország bukaresti nagykövete – jelenleg a Külügyminisztérium Kulturális és Tudománydiplomáciai Főosztályának vezetője –, régi barátként üdvözölte a meghívottakat. „A teremben legalább ötven olyan arcot látok, akik az én arcaim voltak az elmúlt öt és fél év során, és akik az én arcaim lesznek a hátra lévő életemben” – fogalmazott. Beszédében rámutatott arra, hogy évfordulókban, jubileumokban, centenáriumokban bővelkedő év következik, de mindezek között kiemelkedik a temesvári forradalom huszonötödik évfordulója. Az elhunyt Václav Havel és a ma már nyugdíjas Lech Walesa mellett Tőkés László az, aki 1989 óta a szabad világ arca. „Mellé állni erkölcsi kérdés, hiszen a jó mellé vagy oda áll az ember, vagy nem” – mutatott rá Füzes Oszkár, aki egyúttal megköszönte az erdélyi magyarok támogatását, szeretetét az elmúlt öt évben.
Magyar Anna országgyűlési képviselő, a Csongrád Megyei Közgyűlés elnöke, az estély díszvendége ünnepi beszédében a honosítás és a nemzetépítés fontosságát hangsúlyozta, mely „lehetővé tette, hogy minél kevesebb elválasztó vonal legyen a Magyarország határain belül és kívül élő magyarok között”. Mindemellett a határ menti magyarországi és romániai megyék együttműködésének fontosságát emelte ki, melyeknek fontos kitörési pontja lehet a kooperáció.
Az újévi fogadás keretében a 88. számú Szent László Cserkészcsapat a nagyváradi közéletben kifejtett pótolhatatlan munkájáért, a cserkészhagyományok népszerűsítéséért, nemzeti szimbólumaink és hagyományaink éltetéséért Közjó Szolgálatában Díjban részesült. Nagy József Barna, az EMNT partiumi régióelnöke laudációjában úgy fogalmazott, hogy „a cserkészek jelenlétével nemesebbek, gazdagabbak, kicsit boldogabbak vagyunk”. A díjatSzilágyi Gyula, a cserkészcsapat vezetője vette át és mondott köszönetet.
Az idei újévköszöntőn rendhagyó módon két Közjó Szolgálatában Díjat osztottak ki. A kitüntetés rendkívüli (post mortem) kiadásában a néhai Füzesné Bajtai Erzsébet nagykövetné részesült. A díjat férje, Füzes Oszkár vette át.Jenei Janka családi barát személyes hangvételű méltatásában kifejtette: „Bajtai Erzsébet szétosztotta magát köztünk. Erdély-szerte hagyott valamit: mosolyát, sugárzó tekintetét. Ezt érezzük mindnyájan, akik ismertük. Cselekedeteinkkel emlékszünk rá”.
A temesvári Bartók Béla Elméleti Líceum javára meghirdetett jótékonysági adománygyűjtést Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke jelentette be, aki maga is ebben az iskolában végzett, majd pedagógusként itt tanított. Toró az erősebb számbeli kisebbségben élő magyar közösségek támogatásának fontosságára hívta fel a figyelmet, ugyanakkor az iskola igazgatónőjét, dr. Erdei Ildikót egy „végvári harcoshoz” hasonlította, aki rendkívül fontos feladatot lát el, mivel „munkája nélkül a nemzethatár beszűkülne”. Az est folyamán mintegy 7000 lej gyűlt össze. Az adományokért Erdei Ildikó mondott köszönetet, aki röviden bemutatta az iskolát.
Újévi pohárköszöntőt Tolnay István, a Partiumi Keresztény Egyetem Igazgatótanácsának elnöke mondott, aki bemutatta a fogadás Érmellékről származó borait is.
A Török Sándor, az EMNT Bihar megyei elnöke által moderált est színvonalát és az ünnepi hangulatot Márton Erzsébet színművésznő szavalata, a Váradi Dalnokok, valamint Tasnádi Ferenc és felesége, Tasnádi Melinda fellépése emelte.
Nagyvárad, 2014. január 13.
hírek
2024. november 18. hétfő
Szoboravató beszéd
2024. november 18. hétfő
Tisztelgés P. Kozma Imre előtt
2024. november 17. vasárnap
Nagyváradtól Masikóig, és vissza
2024. november 7. csütörtök
Matematikusból egyetemépítő – in memoriam Kovács Béla
2024. október 28. hétfő
Akik felelősséggel cselekedték a jót
2024. október 25. péntek
„Isten szabadságra teremtett és szabadságra hívott el bennünket”
2024. szeptember 20. péntek
Tanévnyitó a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen
2024. szeptember 16. hétfő
A szeretetről és a hitről egy szomorú temesvári évfordulón
2024. szeptember 11. szerda
Temesvári igehirdetés és megemlékezés vasárnap
2024. szeptember 2. hétfő
Könyv a Szent István-díj történetéről