»
A Kárpát-medence országaiban már több éve népszerű zenekar Tőkés László EP-képviselő meghívásának eleget téve látogatott Brüsszelbe, és lépett fel az itteni magyar kulturális intézetben flamand, vallon és magyar közönség előtt.
2017. május 11. csütörtök
„El ne add az ősi házat!” – nagysikerű TransylMania-koncert az Európa-napon, Brüsszelben
A tizenöt évvel ezelőtt alakult baróti TransylMania zenekar lépett fel a Balassi Intézet brüsszeli kirendeltségén május 9-én, az Európa-napon.A Kárpát-medence országaiban már több éve népszerű zenekar Tőkés László EP-képviselő meghívásának eleget téve látogatott Brüsszelbe, és lépett fel az itteni magyar kulturális intézetben flamand, vallon és magyar közönség előtt.
„Ismerj meg, Európa!” – mondta megnyitó beszédében Vitézy Zsófia, a brüsszeli Balassi Intézet igazgatója. „Beszédes, hogy ma, május 9-én, az Európa-napon mi egy erdélyi magyar együttessel tisztelgünk magyarságunk és erdélyiségünk előtt. Különösen fontos ez az erdélyi magyaroknak, akik több évtizedes megpróbáltatások ellenére hűek maradtak mind magyarságukhoz, mind pedig európai hagyományaikhoz. A magyar nemzet kulturális kincsei Európa kultúráját gazdagítják” – zárta szavait a kulturális központ vezetője.
Köszöntőjében Tőkés László üdvözölte az együttest, amely a hagyomány és a modernitás jegyében a rockzene univerzális nyelvén viszi hírünket a magyar folklórkincs dallamaival gazdagított dalaival. A TransylMania tehát „nagykövetünk” a világban, mint ahogy itt Brüsszelben is, ahol a magyar kultúra „nagykövetségén” képviselik nemzeti műveltségünket. A mai Európa-napon megvalósul az „Unió, Erdéllyel” európai jelmondata” – folytatta beszédét az EP-képviselő, hiszen a zenekart immár nemcsak az erdélyi és a magyarországi színpadokon, de a nyugat-európai helyszíneken is meg lehet hallgatni, utalva arra, hogy az erdélyi poprock-együttes Ausztriában, Németországban, Angliában és Írországban is fellép. A TransylMania eddig megjelent lemezeinek címei is beszédesek, jól jellemzik erdélyi élethelyzetünket, küzdelmünket a közösség megmaradásáért, a népességfogyás és az elvándorlás megállításáért.
Tókos Imre, az együttes gitárosa és szóvivője a koncert kezdete előtt megköszönte Tőkés László meghívását, Vitézy Zsófiának és munkatársának, Bucz Júliának, valamint Szilágyi Zsoltnak a szervezésben és előkészítésben végzett munkáját.
A közönség közel két órán keresztül élvezhette Tasi Nóra és Fehérvári Péter (ének), Sárosi Péter (billentyű), Vitéz Gáspár Álmos (hegedű), Karácson Zsolt (dob), Melkuhn Róbert (furulya) Tókos Imre (gitár) és a zenekar-alapító Cseresznyés Szilamér (basszus) muzsikáját. Akik megszólaltatták többek között a Repülj, madár, repülj, a Bonchidai menyecskék, a Jobb otthon, a Régi magyar áldás, az Ez a világ című ismert dalaikat, zárásként pedig természetesen elhangzott a Legyen úgy, mint régen volt.
hírek
2024. november 18. hétfő
Szoboravató beszéd
2024. november 18. hétfő
Tisztelgés P. Kozma Imre előtt
2024. november 17. vasárnap
Nagyváradtól Masikóig, és vissza
2024. november 7. csütörtök
Matematikusból egyetemépítő – in memoriam Kovács Béla
2024. október 28. hétfő
Akik felelősséggel cselekedték a jót
2024. október 25. péntek
„Isten szabadságra teremtett és szabadságra hívott el bennünket”
2024. szeptember 20. péntek
Tanévnyitó a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen
2024. szeptember 16. hétfő
A szeretetről és a hitről egy szomorú temesvári évfordulón
2024. szeptember 11. szerda
Temesvári igehirdetés és megemlékezés vasárnap
2024. szeptember 2. hétfő
Könyv a Szent István-díj történetéről