»
Hosszan tartó egyeztetés és már-már reménytelennek tűnő kompromisszumkeresés nyomán nem csupán a balliberális politikai csoportokkal nem sikerült egyetértésre jutni, de még a néppárti frakció is igencsak megoszlott a dokumentum elfogadása tekintetében. A nézetkülönbségek vonatkozásában beszédes az a körülmény, hogy a jelentéshez rekord-mennyiségű, nem kevesebb, mint 335 módosító javaslat érkezett. Az ügy sikerének az sem kedvezett, hogy a Marek Henryk Migalski lengyel jelentéstévő által képviselt Európai konzervatívok és Reformerek frakciója nem csupán a szocialistáktól és a liberálisoktól áll távol, de az Európai Néppárthoz fűződő kapcsolatai sem a legjobbak. Mindez oda vezetett, hogy a jelentéstervezet végül is 11–13 arányban már a bizottsági szavazáson elbukott – ami az Európai Parlament tevékenységében igencsak ritka esetnek számít. A kudarcban akarva-akaratlan a néppárti frakció is osztozik, mivel a balliberális obstrukció ellenében nem volt képes egységes módon felsorakozni, illetve egységesen szavazni.
2013. december 20. péntek
"Mentális vasfüggöny" Európa nyugati és keleti országai között
Az Európai Parlament Kulturális és Oktatási Bizottságának (CULT) idei utolsó ülésén bocsátották szavazásra a Történelmi emlékezés a kultúrában és az oktatásban az Európai Unióban című, ún. saját kezdeményezésű jelentést.Hosszan tartó egyeztetés és már-már reménytelennek tűnő kompromisszumkeresés nyomán nem csupán a balliberális politikai csoportokkal nem sikerült egyetértésre jutni, de még a néppárti frakció is igencsak megoszlott a dokumentum elfogadása tekintetében. A nézetkülönbségek vonatkozásában beszédes az a körülmény, hogy a jelentéshez rekord-mennyiségű, nem kevesebb, mint 335 módosító javaslat érkezett. Az ügy sikerének az sem kedvezett, hogy a Marek Henryk Migalski lengyel jelentéstévő által képviselt Európai konzervatívok és Reformerek frakciója nem csupán a szocialistáktól és a liberálisoktól áll távol, de az Európai Néppárthoz fűződő kapcsolatai sem a legjobbak. Mindez oda vezetett, hogy a jelentéstervezet végül is 11–13 arányban már a bizottsági szavazáson elbukott – ami az Európai Parlament tevékenységében igencsak ritka esetnek számít. A kudarcban akarva-akaratlan a néppárti frakció is osztozik, mivel a balliberális obstrukció ellenében nem volt képes egységes módon felsorakozni, illetve egységesen szavazni.
A rendhagyóan fonák helyzetre nézve szemléletes példaként szolgál az állásfoglalási kezdeményezés 1. cikkelyének az elvetése, melynek evidenciaszámba menő megfogalmazása ekképpen szól: az EP „határozottan elítél minden emberiesség elleni bűncselekményt és totalitárius rendszert, amelyek véres nyomokat hagytak a történelemben”. Ehhez az egy, egészen egyértelmű paragrafushoz a képviselők mintegy tizenöt módosítót nyújtottak be, éspedig oly nagy megoszlással, hogy kompromisszumos megegyezés híján, végül is az egész szövegrészt törölni kellett.
A szavazás rendjén Tőkés László erdélyi képviselő mintegy húsz módosító javaslatának túlnyomó többsége szintén elvérzett – példának okáért a következők: „… a XX. század diktatúrái az egyetemes emberi szabadság drasztikus korlátozása mellett, szinte minden esetben valamely kisebbség vagy kisebbségek ellen is irányultak” (a Preambulum K bekezdése); vagy: az EP „felkéri a tagállamokat, vizsgálják felül, hogy a diktatúrák erőszakszervezeteinek volt működtetői és politikai vezetői részesülnek-e kiváltságokban. Amennyiben ez fennáll, az egykori áldozatokra való tekintettel felkéri a tagállamokat, hogy töröljék ezeket a privilégiumokat” (2. cikkely).
Huszonnégy évvel a kommunista diktatúra bukása után minden túlzás nélkül megállapítható, hogy ezen szövegrészek többségi elutasítása a kisebbségellenes és erőszakos kommunista elnyomók iránti nyilvánvaló cinkosságot jelent. Hogyha pedig a másik XX. századi diktatúrát, vagyis a náci és fasiszta önkényuralmat is figyelembe vesszük, akkor ezúttal is kiviláglik, hogy a – nyugati – európai képviselők többsége a két múlt századi diktatúrával szemben továbbra is kettős mércét alkalmaz, vagyis inkább a nácikat sem ítéli el, csak hogy a kommunistákat mentesítse.
A szavazás botrányos kimenetelét illetően nagy valószínűséggel feltételezhető, hogy a nyugati szocialisták és liberálisok visszautasító szavazatai mögött a kelet-közép-európai utódkommunistákkal kötött, elvtelen paktum áll.
Szavazás utáni felszólalásában Henryk Marek Migalski jelentéstévő egyenes nyíltsággal közölte, hogy – a fejlemények láttán – az eredeti formájából kiforgatott és szövegében teljesen kilúgozott jelentését ő maga sem szavazta meg. Indoklásképpen – egyebek mellett – két okra hivatkozott. Elfogadhatatlan számára, hogy a kommunizmust továbbra sem hajlandók a nemzetiszocializmussal azonos mértékben elítélni, valamint az, hogy jelentéséből a szovjet bolsevikok által elkövetett katyni mészárlást törölték.
Erdélyi képviselőnk azonnali felszólalásában lengyel kollégájával vállalt közösséget. „Mély megdöbbenéssel állapítom meg, hogy ez a szavazás az előző törvényhozói ciklus 2009. április 9-i jelentése mögé esik vissza, amikor is az Európai Parlament meggyőző többséggel és azonos mércével mondott ítéletet a XX. század két totalitárius rendszere fölött. Senkit sem kívánok hibáztatni és a felelősséget sem akarom »kiosztani« – de megítélésem szerint ennek a jelentésnek a kimenetele az Európai Parlament, illetve a nyugat-európai képviselők tudathasadásos állapotára, vagy tudatlanságára, vagy fájdalmas ignoranciájára vall. Úgy látszik, hogy Európa nyugati és keleti részét továbbra is elválasztja egymástól egy virtuális, mentális vasfüggöny. Ennek a falnak a túloldalán pedig egy olyan kommunista visszarendeződés tartja magát, melynek Romániában, a Victor Ponta-féle kétharmados posztkommunista kormányzat Európa-idegen és a jogállamiságot sértő országlásának közepette, mi magunk is szenvedő alanyai vagyunk” – mondotta Tőkés László.
A balliberális oldal képviselői magamentő és magyarázkodó felszólalásaikban, egymás szavával egybevágóan azt hangoztatták, hogy a kommunista múlt megítélése nem a politikusok, hanem a történészek dolga. Némelyek elismerték ugyan, hogy a kommunizmus bűneit is el kell ítélni, de ők maguk erre nem vállalkoztak, hanem kimondva vagy kimondatlanul a hitleri náci diktatúrával szemben a sztálini vörös önkényuralmat elfogult egyoldalúsággal mentegették. Nem vették észre, hogy ez utóbbi sem történelmi, sem politikai megítélés szerint nem érdemel mentséget.
Mindent egybevetve és valamennyi valós vagy álságos nézetkülönbségen túlmenően, a Migalski-jelentés kirívó esetének legfőbb – negatív – üzenete az európai szolidaritásnak az a hiánya, mely negyed századdal a kommunista diktatúra bukása után is nagymértékben jellemzi a nyugati jóléti társadalmakat.
Brüsszel, 2013. december 18.
hírek
2024. december 29. vasárnap
Harmincöt év múltán is Menyőben
2024. december 28. szombat
Közös karácsonyi éneklés
2024. december 23. hétfő
Karácsonyi köszöntés
2024. december 21. szombat
Évértékelő és évzáró gyűlést tartott a bihari EMSZ
2024. december 19. csütörtök
Idén is volt rendhagyó évfordulós történelemóra a Szacsvayban
2024. december 19. csütörtök
Közéleti Kávéház Temesváron – elsőként Tőkés Lászlóval
2024. december 18. szerda
Küldöttgyűlést tartott Temesváron az EMNT
2024. december 16. hétfő
Temesvár szelleme kötelez a magyar–román megbékélésre
2024. december 11. szerda
Tőkés Lászlót meghívták a MAGYAR ÖRÖKSÉG 111. díjátadó ünnepségére
2024. december 10. kedd
Meghívás és gratuláció