»
2011. december 17. szombat
„Vér nélküli kulturális népirtás zajlik Szlovákiában”
A Hagyományos kisebbségek, nemzeti közösségek és nyelvek frakcióközi munkacsoport december 15-i strasbourgi ülésének napirendjén szerepelt Boldoghy Olivér ügye és a szlovákiai állampolgársági törvény, amelynek értelmében a felvidéki magyar színművészt, valamint őt követően számos más szlovákiai magyar társát megfosztották állampolgárságuktól, amiért felvették a magyar állampolgárságot is.Boldoghy Olivér komáromi magyar színész és vállalkozó
Gál Kinga, a kisebbségi munkacsoport társelnöke, a Szlovákia Arany Érmével korábban kitüntetett a 99 éves pedagógus, Tamás Ilonka szavait idézte, akitől a szlovák állam nemrégiben ugyancsak megvonta az állampolgárságot. Ilonka néni soha nem szegett törvényt és mindig becsülettel fizette adóját, most mégis hontalanná, identitás-vesztetté vált szülőhazájában.
Boldoghy Olivér komáromi magyar színész és vállalkozó saját helyzetéről beszámolva az mondotta: nem létező személlyé váltam szülőföldömön. Kijelentette: Szlovákiában vér nélküli kulturális népirtás zajlik, éppen ezért a nemzetközi sajtó segítségét kérik a helyzet bemutatására, és az Európai Parlament segítségére is számítanak a diszkrimináció megszüntetése érdekében.
Bauer Edit felvidéki európai parlamenti képviselő arra hívta fel a figyelmet, hogy a szubszidiaritás elvére hivatkozva a szlovák hatóságok teljes mértékben belügyként kezelik a magyarok jogfosztását. Arra is rámutatott, hogy a törvény értelmében azokat, akiket állampolgárságuktól megfosztanak, a társadalombiztosítási jegyzékből is törölni fogják. Kollégája, Mészáros Alajos EP-képviselő azt hangsúlyozta: az állampolgárság megvonása ellentétes magával a szlovák alkotmánnyal, amely kimondja, hogy senkit nem foszthatnak meg állampolgárságától akarata ellenére.
Felszólalásában Tőkés László, az EP alelnöke elismerését fejezte ki azok iránt, akik most, a kelet-közép-európai rendszerváltozás huszonkettedik évfordulóján nem hajlandóak félni. Emlékezetett arra, hogy Szlovákiában történelmi előzményei vannak a magyarok elleni atrocitásoknak, hiszen már az 1945-ös deportálások a hontalanság reménytelen helyzetébe sodorták a felvidéki magyarokat. Nemcsak Tibet, Észak-Korea vagy az ujgurok esetében kell fellépnünk, de akkor is szolidárisnak kell lennünk, ha itt, az EU egyik tagállamában sértik meg az emberi jogokat – mondotta erdélyi képviselőnk.
Strasbourg, 2011. december 16.
Strasbourg, 2011. december 16.
hírek
2024. november 18. hétfő
Szoboravató beszéd
2024. november 18. hétfő
Tisztelgés P. Kozma Imre előtt
2024. november 17. vasárnap
Nagyváradtól Masikóig, és vissza
2024. november 7. csütörtök
Matematikusból egyetemépítő – in memoriam Kovács Béla
2024. október 28. hétfő
Akik felelősséggel cselekedték a jót
2024. október 25. péntek
„Isten szabadságra teremtett és szabadságra hívott el bennünket”
2024. szeptember 20. péntek
Tanévnyitó a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen
2024. szeptember 16. hétfő
A szeretetről és a hitről egy szomorú temesvári évfordulón
2024. szeptember 11. szerda
Temesvári igehirdetés és megemlékezés vasárnap
2024. szeptember 2. hétfő
Könyv a Szent István-díj történetéről