2015. február 23. hétfő
Send this article Print this article

A Bocskai-zarándoklatról és annak nagyváradi állomásáról

Idén ismét lezajlott az egyik legnagyobb hatású és legjelentősebb magyar történelmi személyiség, Bocskai István emlékére szervezett zarándoklat, melynek során hat magyarországi hajdúváros küldöttsége a fejedelem életéhez kapcsolódó főbb települések felkeresésével rótta le tiszteletét, immár kilencedik alkalommal, az uralkodó emléke és a hajdú múlt előtt. Február 20-22. között előbb Kassán, aztán Kolozsváron, majd Gyulafehérváron, végül Nagyváradon időzött és emlékezett a küldöttség, amelyben polgármesterek, alpolgármesterek, lelkészek, a Hajdú-Bihar megyei közgyűlés alelnöke és települési önkormányzati képviselők vettek részt.



 A Partiumi Keresztény Egyetemen vasárnap délelőtt fogadták a delegációt. A díszteremben előbb Mészáros János Elek énekművész adott elő hazafias dalokat, majd Tőkés László európai parlamenti képviselő, a PKE alapító elnöke és Szólláth Tibor hajdúnánási polgármester, a zarándoklat szervezője mondott rövid beszédet.


Bihar megye egykori főispánjára, Várad kapitányára, az egész Partium urára, Erdély fejedelmére, Magyarország királyára úgy kell emlékeznünk, mint egy olyan reálpolitikusra, ügyes diplomatára és kiváló hadvezérre, aki a 17. század elejére szinte teljesen elpusztult magyar államiságot megmentette,folytonosságát biztosította – mondta Tőkés László. Bocskai olyan korban tette ezt, amikor a Habsburgok és a Porta szorításába került, kivéreztette és kirabolt, leigázott és részben elnéptelenedett Magyar Királyság idegen seregek, martalóc népek és bujdosó honfiak felvonulási terepévé vált. Bocskai – akit a székelyek 1605. február 21-én választottak Erdély fejedelmévé Nyárádszeredában – egyszerre volt kénytelen szabadságharcot, felekezeti csatákat és büntetőhadjáratot vívni, de nagy formátumú államférfivá tette az is, hogy egyszerre védte és építette az országot és az egyházat. „Hitünknek, lelkiismeretünknek és régi törvényeinknek szabadságát minden aranynál feljebb becsüljük” – ez a fejedelmi jelmondat áll a reformáció genfi emlékművén Bocskai szobra alatt. Erdély aranykorának megalapozójaként az igazságot és a békességet igyekezett ötvözni, mához szóló példamutatással törekedve arra, hogy történelmi szállásterületünk fennmaradjon és népességmegtartóvá váljon. Ma is egy egészséges demográfiai fordulatra lenne szükség az egész Kárpát-medencében – mutatott rá Tőkés László, mert lám, éppen Nagyvárad esete mutatja, hogy két évtizeddel ezelőtt még jó egyharmada magyar volt a város lakosságának, ma pedig már egynegyede sem. Bocskai formátumú vezetőkre lenne szükség a magyar királyok és erdélyi fejedelmek értékes örökségének továbbviteléhez, a békeidőben zajló pusztulás megakadályozásához – következtetett az előző királyhágómelléki református püspök.
 

 
Szólláth Tibor a maga során vázolta a zarándoklat történetét, hagyományát, céljait, idei momentumait, majd Bocskai István alakját méltatva egyik legfontosabb tettének a hajdúk pacifikálását, letelepítését és kelet-magyarországi otthonteremtését nevezte, ami nemes öröksége a válságos múltnak.
Az egyetem udvarán Meleg Vilmos színművész szavalta el Arany János Örökség és Vörösmarty Mihály Szózat című költeményeit, a fejedelem itt álló emléktábláját a hajdúsági küldöttek, a PKE és a Partiumi Magyar Művelődési Céh, valamint az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács és az Erdélyi Magyar Néppárt helyi vezetői koszorúzták meg. A Himnusz eléneklése után az emlékezők a sajtó rendelkezésére álltak.
 
 


www.tokeslaszlo.eu | © Minden jog fenntartva, 2010