»
2013. szeptember 26. csütörtök
A kisebbségi jogok figyelembevétele legyen Szerbia csatlakozásának feltétele!
Az Európai Parlament Emberi Jogi Albizottsága, illetve a nyugat-balkáni országokért felelős delegációja csütörtök délelőtt együttes ülésén foglalkozott a szerbiai kisebbségek kérdésével, különösképpen a vajdasági magyarság helyzetével. Gál Kinga fideszes és Tőkés László erdélyi európai parlamenti képviselő javaslatára az albizottság meghallgatta Várady Tibor professzort is, aki részletesen ismertette a vajdasági magyar közösség helyzetét. Várady Tibor jogászprofesszor előadásában kitért a kisebbségi nemzeti tanácsok, így a vajdasági Magyar Nemzeti Tanács helyzetére is, és a most zajló alkotmánybírósági vizsgálatra, amely veszélyezteti a nemzeti tanácsok kompetenciáit, kiüresítve a már jól működő kisebbségvédelmi rendszert. Ez komoly hátrányt, visszalépést jelentene a szerbiai kisebbségek, így a vajdasági magyarság számára is. Várady Tibor hangsúlyozta, hogy a nemzeti tanácsokról szóló törvény Szerbia stabilitásának záloga.
Gál Kinga néppárti politikus hozzászólásában hangsúlyozta: "Elfogadhatatlan, hogy létező, működő kisebbségvédelmi intézményétől fosszanak meg kisebbségeket". Beszédében felvetette a magyarverések kérdését is. A képviselő szerint lényeges, hogy "a szerbiai kisebbségek, így a vajdasági magyarság intézményi helyzete, jogai és azok alkalmazása biztosítottak legyenek Szerbia csatlakozása előtt. Hiszen az a tapasztalat, hogy a csatlakozást követően nehezebbé válik a kisebbségi érdekérvényesítés."
Az Európai Parlament már számos Szerbiával kapcsolatos határozatában kiemelte a kisebbségi nemzeti tanácsok fontosságát, és az azokra vonatkozó törvény hatékony gyakorlatba ültetését, hogy a tanácsok valós hatáskörökkel és anyagi háttérrel rendelkezve valósíthassák meg a kisebbségvédelmet a mindennapok szintjén. "Ezért lényeges, hogy a csatlakozási tárgyalások során mind az Európai Parlament, mind pedig az Európai Bizottság figyelmét ráirányítsuk ezekre a kérdésekre" - mondta Gál Kinga fideszes képviselő.
Tőkés László erdélyi képviselő felszólalásában elmondta: Bár a kisebbségi jogok érvényesülése terén javulás tapasztalható, Szerbia európai jövőjét, illetve uniós csatlakozását továbbra is komoly hiányosságok hátráltatják. Súlyos aggodalomra ad okot a magyar kisebbség helyzete, hiszen a soknemzetiségű Vajdaságban az évtizedek során elszenvedett asszimiláció következtében számuk jelentősen lecsökkent, az ellenük elkövetett atrocitások, a magyarverések sem szűntek meg, a temerini fiúk esete pedig a mai napig megoldatlan. Éppen ezért Tőkés László az észak-koszovói szerbeknek biztosított autonómia mintájára hasonló jellegű autonómiát szorgalmazott a vajdasági magyar közösség számára.
Tőkés László szintén kitért az egykori magyar- és németellenes tömeggyilkosságok áldozataira, valamint a román és vlach kisebbség helyzetére. Végezetül javasolta, hogy a kisebbségi jogok tiszteletben tartása a csatlakozás komoly előfeltétele legyen, „hiszen – amint azt bizonyos tagállamok esetében tapasztaljuk – némely tagállam még csatlakozása után sem tartja tiszteletben ezen a téren, előzetesen vállalt kötelezettségeit”.
Brüsszel, 2013. szeptember 26.
Gál Kinga és Tőkés László sajtóközleménye
További információ:
Gál Kinga irodája: +32-228-37599
Tőkés László irodája: +32-228-47801
http://tokeslaszlo.eu/
http://galkinga.hu/ hírek
2024. december 29. vasárnap
Harmincöt év múltán is Menyőben
2024. december 28. szombat
Közös karácsonyi éneklés
2024. december 23. hétfő
Karácsonyi köszöntés
2024. december 21. szombat
Évértékelő és évzáró gyűlést tartott a bihari EMSZ
2024. december 19. csütörtök
Idén is volt rendhagyó évfordulós történelemóra a Szacsvayban
2024. december 19. csütörtök
Közéleti Kávéház Temesváron – elsőként Tőkés Lászlóval
2024. december 18. szerda
Küldöttgyűlést tartott Temesváron az EMNT
2024. december 16. hétfő
Temesvár szelleme kötelez a magyar–román megbékélésre
2024. december 11. szerda
Tőkés Lászlót meghívták a MAGYAR ÖRÖKSÉG 111. díjátadó ünnepségére
2024. december 10. kedd
Meghívás és gratuláció