»
Nagyvárad, 2013. február 23.
2013. február 23. szombat
A kommunizmus áldozataira emlékeztek Nagyváradon
A romániai és a jugoszláviai kommunizmus áldozataira emlékeztek az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT), valamint Tőkés László Központi Irodája péntek esti nagyváradi rendezvényén. Az esemény moderátora, Antal János külügyi és egyházügyi tanácsos köszöntötte a mintegy kétszáz érdeklődőt, megemlítve: 1947. február 25-én tartóztatták le jogellenesen, majd hurcolták el a Szovjetunióba a Független Kisgazdapárt akkori főtitkárát, Kovács Bélát. Az ő emlékének adózva kiáltották ki ezt a napot a Kommunizmus Áldozatainak Emléknapjává.
Tőkés László EP-képviselő, az est házigazdája beszéde elején Ésaiás prófétát idézte: „Jaj azoknak, akik a gonoszt jónak mondják és a jót gonosznak”. Ezzel szembesültünk a kommunizmus idején, és egészében véve Trianon óta folyamatosan – mondotta Tőkés László, aki szerint igyekeznünk kell helyre állítani a dolgok rendjét, és a jóra jóként, a gonoszra pedig gonoszként kell tekintenünk. Felszólalásában kifejtette: mindannyian a kommunizmus áldozatai vagyunk, azok is, akiket nem gyilkoltak meg, vagy nem börtönöztek be. A diktatúra következményei ugyanis túlmutatnak a múlton vagy a jelenen.
Tőkés László megdöbbenésének adott hangot annak kapcsán, hogy a Magyar Alkotmánybíróság eltörölte az önkényuralmi jelképek viselésének büntethetőségére vonatkozó paragrafust, ugyanakkor sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a 2006-ban az ’56-os szabadságharc kitörésének évfordulóját ünneplőkkel szemben erőszakosan fellépő rendőri karhatalmi vezetőket nem lehet megbüntetni. Mindez mementó a kommunizmus áldozataira való emlékezés napján – fogalmazott.
A továbbiakban kifejtette: a kommunista örökséggel való küzdelem nemcsak erdélyi, román vagy magyar ügy, hanem egy olyan kelet-közép-európai kérdés, mely összekapcsolja a volt szovjet tagállamok polgárait. Az erdélyi EP-képviselő meggyőződése szerint a múltat be kell vallani, és az elkövetett kommunista bűnöket jóvá kell tenni, enélkül ugyanis nem gyógyulnak be a sebek.
Ehhez a gondolathoz csatlakoztak az est meghívott előadói is. Dr. Milan Zver európai néppárti képviselő úgy fogalmazott: Európának kötelessége szembenézni múltjával, máskülönben esélye sincs a tartós békére. „A mi generációnk felelőssége Európát megkímélni egy újabb totalitárius rendszertől” – mutatott rá a szlovén EP-képviselő. A törékeny demokráciák megvédése kapcsán kifejtette: aggasztó, hogy lassult a volt kommunista országok modernizációs folyamata, és csökkent a demokráciába vetett bizalom is. Mindemellett zuhanóban van az állampolgári jogok gyakorlásának intézménye, és nő a radikális mozgalmak népszerűsége. Milan Zver szerint ahhoz, hogy bizalommal tekintsünk a jövőre, le kell küzdenünk a felsorolt problémákat, ki kell lábalni a gazdasági válságból, és átláthatóbbá kell tenni a demokratikus intézmények működését.
Az erdélyi magyarság és az egykori Jugoszláviában élő szlovének kommunizmus ideje alatti szenvedései között párhuzamot vonva kiderült: mindkét szocialista állam az oktatás, nyelvhasználat és kultúra visszaszorításával próbálta elnyomni a területén élő kisebbségeket.
Dr. Andreja Valic Zver előadásában többek között arról szólt, hogy a mai európai fiatalok többségének kevés fogalma van a totalitárius rendszerekről. Hajlamosak vagyunk természetesnek venni a demokráciát, és megfeledkezni az őseinket megnyomorító önkényuralmi rendszerekről – hangzott el. A kommunizmus bűntetteit vizsgáló szlovéniai intézmény igazgatója felhívta a figyelmet: a totalitárius rezsimek megítélésében nem használhatunk kettős mércét aszerint, hogy milyen pártállású diktatúráról van szó. A nácizmust és a fasizmust egyforma mértékkel kell elítélni, így a nürnbergi perhez hasonló eljárás keretében kellene felelősségre vonni a háborús bűnösöket. Ezzel a céllal jött létre az Európai Emlékezet és Lelkiismeret Platformja, melynek védnöki testületében Tőkés László és Milan Zver egyaránt tisztséget vállalt.
Domokos László délvidéki származású író, újságíró, televíziós szerkesztő a délvidéki népirtásról tartott vetítettképes előadást, amelyben az 1944-45 telén, a jugoszláv kommunista partizánalakulatok által meggyilkolt civil magyar, német és horvát nemzetiségű áldozatokról emlékezett meg. Az előadást követően a hallgatóság is hozzászólt az elhangzottakhoz, személyes történetekkel példázva a kommunizmus rémtetteit.
A megemlékezés zárómomentumaként, és a kommunizmus áldozatai előtti főhajtásképpen, a résztvevők elhelyezték a kegyelet koszorúit a Székház Pantheonjában lévő emléktáblánál.
hírek
2024. december 29. vasárnap
Harmincöt év múltán is Menyőben
2024. december 28. szombat
Közös karácsonyi éneklés
2024. december 23. hétfő
Karácsonyi köszöntés
2024. december 21. szombat
Évértékelő és évzáró gyűlést tartott a bihari EMSZ
2024. december 19. csütörtök
Idén is volt rendhagyó évfordulós történelemóra a Szacsvayban
2024. december 19. csütörtök
Közéleti Kávéház Temesváron – elsőként Tőkés Lászlóval
2024. december 18. szerda
Küldöttgyűlést tartott Temesváron az EMNT
2024. december 16. hétfő
Temesvár szelleme kötelez a magyar–román megbékélésre
2024. december 11. szerda
Tőkés Lászlót meghívták a MAGYAR ÖRÖKSÉG 111. díjátadó ünnepségére
2024. december 10. kedd
Meghívás és gratuláció