»
Igehirdetésében az egykori temesvári lelkipásztor hangsúlyozta: negyedszázada, a kommunista diktatúra bukását megelőző hónapokban-hetekben szintén a szeretet és félelem kapcsolatáról szólt a híveknek. Elmondta: túlzás lenne, ha azt állítaná, hogy akár ő, akár a családja, a barátai és a hívei csak bátrak és erősek lettek volna, hisz szívüket áthatotta a szorongással teli félelem. Ugyanezt az Igét hirdette akkor is: tele van a szívünk félelemmel, de le kell küzdenünk ezt a bénító érzést, mert aki fél, az válságban van. „Félelem, hallgatás és hazugság volt jellemző a diktatúra időszakára, melyet az őszinte szókimondással próbáltunk legyőzni” – mondta Tőkés László. Ha például meglátogatta és megfenyegette a pályakezdő lelkipásztort egy titkosszolgálati tiszt, arról is beszámolt a gyülekezet tagjainak. Újvárossy Ernő haláláról is őszintén beszéltek. Tőkés László szerint ezzel a szókimondó nyilvánossággal szemben tehetetlenné vált a titkosszolgálat. Kijelentette: a félelem egyetlen hatékony ellenszere a szeretet! S ha a lelkipásztor őszintén aggódik híveiért, népéért, az igazi szeretet elűzi a gonoszt. A túlélés egyetlen útja ma is a szeretet népünk számára.
2014. október 8. szerda
Átadták a Tőkés László Alapítvány idei díját
„Aki fél, abban nem lehet teljes a szeretet” – mondta Tőkés László volt királyhágómelléki református püspök, európai parlamenti képviselő október 5-én délután a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Kisvárdán, a róla elnevezett alapítvány ez évi díjának átadását megelőző istentiszteleten. A 25 éves civil szervezet kuratóriuma idén huszadik alkalommal adta át az elismerést a kisváros református templomában.Igehirdetésében az egykori temesvári lelkipásztor hangsúlyozta: negyedszázada, a kommunista diktatúra bukását megelőző hónapokban-hetekben szintén a szeretet és félelem kapcsolatáról szólt a híveknek. Elmondta: túlzás lenne, ha azt állítaná, hogy akár ő, akár a családja, a barátai és a hívei csak bátrak és erősek lettek volna, hisz szívüket áthatotta a szorongással teli félelem. Ugyanezt az Igét hirdette akkor is: tele van a szívünk félelemmel, de le kell küzdenünk ezt a bénító érzést, mert aki fél, az válságban van. „Félelem, hallgatás és hazugság volt jellemző a diktatúra időszakára, melyet az őszinte szókimondással próbáltunk legyőzni” – mondta Tőkés László. Ha például meglátogatta és megfenyegette a pályakezdő lelkipásztort egy titkosszolgálati tiszt, arról is beszámolt a gyülekezet tagjainak. Újvárossy Ernő haláláról is őszintén beszéltek. Tőkés László szerint ezzel a szókimondó nyilvánossággal szemben tehetetlenné vált a titkosszolgálat. Kijelentette: a félelem egyetlen hatékony ellenszere a szeretet! S ha a lelkipásztor őszintén aggódik híveiért, népéért, az igazi szeretet elűzi a gonoszt. A túlélés egyetlen útja ma is a szeretet népünk számára.
Az igehirdető kiemelte: gondviselésszerű egybeesés, hogy épp Érmihályfalváról érkezett Kisvárdára, ahol egy 56-os mártírnak, a román kommunista diktatúra által hazaárulásért és kémkedésért, koholt vádak alapján elítélt és kivégzett Sass Kálmán lelkipásztornak avattak emlékhelyet, s akinek a virtuális rehabilitálásáért sokat tett az idei Tőkés László-díjas. Ugyanis a díjat az Tófalvi Zoltán erdélyi újságíró, író, dokumentumfilmes kapta, aki 1990 után szinte elsőként kezdett el foglalkozni publicisztikáiban a romániai magyarság 1956-tal kapcsolatos szervezkedéseivel, s az ezt követő politikai perekkel. A most hetvenéves marosvásárhelyi történész-kutató viszont a szigorúan őrzött és titkosított levéltári dokumentációhoz a romániai lusztrációs törvény megjelenése után, csak 2002-től férhetett hozzá. 2007-ben indította útjára tíz kötetre tervezett sorozatát 1956 erdélyi mártírjai címmel, amely sorozatból eddig öt kötet jelent meg.
Laudációjában M. Kiss Sándor történész elmondta: a szerteágazó érdeklődésű Tófalvi Zoltán már a rendszerváltozás előtt a Szekuritáté látókörébe került oknyomozó és kisebbségkutató munkája miatt. Összesen 15 önálló kötet és hozzávetőlegesen 5-600 tanulmány, esszé, újságcikk fűződik nevéhez. Több szakmai elismerés birtokosa, ám ténylegesen páratlan munkát a román nacionálkommunista terror kutatásával és feltárásával, tabuk ledöntésével végzett. A korabeli perek tulajdonképpen napjainkig ismeretlenek a közvélemény előtt, a Tófalvi által feltárt sok tízezer oldalnyi anyag közzététele alapvető szemléletváltozást is jelenthet a történetírásban is. Talán még az is bekövetkezhet, amit mostani díjának névadója felemlegetett: az ötvenhat után meghurcoltak és elítéltek tényleges rehabilitációja és kárpótlása, beleértve az Érmelléki Csoport két meggyilkolt tagját, Sass Kálmánt és Hollós Istvánt.
Lengyel Szabolcs, a Tőkés László Alapítvány alapító elnöke a névadót és annak pályafutását méltatta, megemlítve: a volt szekusok és kommunista vezetők, egyéb nacionalisták most is alaptalanul vádaskodnak Tőkés László ellen, rengeteg hazugságot, álhírt terjesztve róla.
A Tőkés László Alapítvány könyv megjelenésével is köszönti a 25 esztendőt. Néző István helytörténész a fellelhető dokumentumok alapján nagy hozzáértéssel állította össze az anyagot. Amúgy a kisvárdai alapítvány a kezdetektől támogatja a Magyarországon tanuló határon túli teológusokat, egy évtizede pedig legfontosabb tevékenységévé a kisebbségi magyar iskolások támogatása vált.
hírek
2024. december 29. vasárnap
Harmincöt év múltán is Menyőben
2024. december 28. szombat
Közös karácsonyi éneklés
2024. december 23. hétfő
Karácsonyi köszöntés
2024. december 21. szombat
Évértékelő és évzáró gyűlést tartott a bihari EMSZ
2024. december 19. csütörtök
Idén is volt rendhagyó évfordulós történelemóra a Szacsvayban
2024. december 19. csütörtök
Közéleti Kávéház Temesváron – elsőként Tőkés Lászlóval
2024. december 18. szerda
Küldöttgyűlést tartott Temesváron az EMNT
2024. december 16. hétfő
Temesvár szelleme kötelez a magyar–román megbékélésre
2024. december 11. szerda
Tőkés Lászlót meghívták a MAGYAR ÖRÖKSÉG 111. díjátadó ünnepségére
2024. december 10. kedd
Meghívás és gratuláció