»
Mátyás Sándor alapítványi elnök, a rendezvény főszervezője köszöntőbeszédében kiemelte: a fundációt 2005 tavaszán a kettős mérce elleni történelmi felvilágosító munka jegyében hozták létre. Az akkori politikai kurzus gáncsoskodásai közepette, az önkormányzat segítségével közadakozásból, megfeszített munkával felépítettek egy emlékművet az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc 50. évfordulójára, amely az egyetemes kommunizmus áldozatai előtt is tiszteleg. A Víg János képzőművész által tervezett mű avatóünnepségének fővédnöke Orbán Viktor korábbi miniszterelnök, egyik szónoka pedig Tőkés László, a Kiráyhágómelléki Református Egyházkerület akkori püspöke, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke volt. Mátyás Sándor hangsúlyozta: alapítványuk tudományos síkon is igyekszik konstruktív nyomokat hagyni, kiadói és konferenciaszervezői munkával, de közművelődési és irodalmi rendezvényekkel is büszkélkedhetnek. A totalitárius rezsimek megítélésében alkalmazott kettős mérce ellen azért is kell küzdeni, mert ez napjaink közéletét is képes megfertőzni, lásd az aktuális példát: nemzetközi hisztériázásig fajult egy olyan magyarországi újságnak a gazdasági okokból történt megszűnése, amely a Kádár-rezsim szócsöve volt évtizedeken át, majd a rendszerváltozás után is azonos címmel és ideológiai irányultsággal jelent meg negyedszázadon keresztül. Vajon elképzelhető lett volna, hogy a háború utáni Németországban a náci rezsim központi lapja, a Völkischer Beobachter zavartalanul megjelenjen? – tette fel a korántsem költői kérdést Mátyás Sándor.
2016. október 23. vasárnap
Az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseire emlékeztek Csömörön
2016. október 21-én ünnepi megemlékezést tartottak az 1956-os forradalom és szabadságharc kitörésének évfordulója előtt két nappal a csömöri (Pest megye) Gloria Victis Emlékműnél. Az ünnepséget Csömör Nagyközség Önkormányzata – amelyet Fábri István polgármester képviselt –, a Gloria Victis Közhasznú Alapítvány és a helyi Petőfi Sándor Művelődési Ház közösen szervezte.Mátyás Sándor alapítványi elnök, a rendezvény főszervezője köszöntőbeszédében kiemelte: a fundációt 2005 tavaszán a kettős mérce elleni történelmi felvilágosító munka jegyében hozták létre. Az akkori politikai kurzus gáncsoskodásai közepette, az önkormányzat segítségével közadakozásból, megfeszített munkával felépítettek egy emlékművet az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc 50. évfordulójára, amely az egyetemes kommunizmus áldozatai előtt is tiszteleg. A Víg János képzőművész által tervezett mű avatóünnepségének fővédnöke Orbán Viktor korábbi miniszterelnök, egyik szónoka pedig Tőkés László, a Kiráyhágómelléki Református Egyházkerület akkori püspöke, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke volt. Mátyás Sándor hangsúlyozta: alapítványuk tudományos síkon is igyekszik konstruktív nyomokat hagyni, kiadói és konferenciaszervezői munkával, de közművelődési és irodalmi rendezvényekkel is büszkélkedhetnek. A totalitárius rezsimek megítélésében alkalmazott kettős mérce ellen azért is kell küzdeni, mert ez napjaink közéletét is képes megfertőzni, lásd az aktuális példát: nemzetközi hisztériázásig fajult egy olyan magyarországi újságnak a gazdasági okokból történt megszűnése, amely a Kádár-rezsim szócsöve volt évtizedeken át, majd a rendszerváltozás után is azonos címmel és ideológiai irányultsággal jelent meg negyedszázadon keresztül. Vajon elképzelhető lett volna, hogy a háború utáni Németországban a náci rezsim központi lapja, a Völkischer Beobachter zavartalanul megjelenjen? – tette fel a korántsem költői kérdést Mátyás Sándor.
A pénteki csömöri rendezvény ünnepi szónokai Tuzson Bence, a Miniszterelnöki Kabinetiroda kormányzati kommunikációért felelős államtitkára, a térség országgyűlési képviselője, valamint Tőkés László európai parlamenti képviselő voltak. Előbbi egyebek mellett hangsúlyozta: az 1956-os forradalom a hétköznapi emberek, az egyszerű magyar ember forradalma volt, átfogta az egész Magyarországot, de erőteljes visszhangot, megható szolidaritást váltott ki a határokon túl is, szerte a világban. Máig szóló üzenete: meg kell védeni a magyar nép szabadságát és önrendelkezését, országa szuverenitását.
Tőkés László EP-képviselő elöljáróban leszögezte: arra kell törekedni, hogy lemossuk azt a gyalázatot, ami Magyarországon és a magyar szabadságon esett, amikor az 50. évfordulón ünneplők ellen karhatalmi erőket vezényelt az akkori szocialista kormányzat. Erre a jóvátételre is irányul a mostani 60. évforduló megünneplése, a békésnek óhajtott megemlékezésekkel együtt. Beszédében kiemelte a jubileumi év ezen alkalmainak gazdagságát, sokrétűségét és változatos helyszíneiket, határokon innen és túl. A hét elején épp Brüsszelben, az Európai Parlamentben nyitották meg az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc hatvanadik évfordulója előtt tisztelgő reprezentatív kiállítást, majd rendezték meg az Európa elrablása akkor és most című rangos konferenciát, amelynek keretében sok szó esett a szabadság mindenekfelettiségéről és a kelet-európai szabadságmozgalmakról.
Az erdélyi képviselő méltatta Csömör nagyközség felelősen gondolkodó, antikommunista bázisdemokratáit is, akik annak idején létrehozták a Gloria Victis Alapítványt azzal a céllal, hogy az 1956-os forradalom és szabadságharc 50. évfordulójára felépítsék a világ első olyan emlékművét, amely a kommunizmus 100 milliónyi áldozata előtt tiszteleg. A 2006-ban felavatott emlékhely két évvel előzte meg a hasonló üzenetű washingtonit, s mára szinte zarándokhellyé vált.
Tőkés László felhívta a figyelmet: noha gyarapodnak azok a törekvések, amelyek egyetemes igénnyel vállalják fel a kommunizmussal való szembenézés, az igazság- és jóvátétel ügyét – e téren a csömöriek együtt haladnak a nemzetközi folyamatokkal, sőt meg is előzték azokat –, mégis tovább él és hat az a kettős mérce, amivel a totalitárius rendszereket és kártételeiket kezelik szerte a világban. E kettős megítélést ideje lenne kiiktatni – ezen is dolgozik például az Európai Emlékezet és Lelkiismeret Platformja nevű nemzetközi hálózat, amely védnöki testületének ő maga alapítása óta tagja. Ugyanakkor a negyedszázada zajló rendszerváltozást is tovább kell vinni – figyelmeztetett Temesvár volt lelkipásztora –, 1956 jubileuma is erre emlékeztet, s ez nem pusztán történelem, hanem időszerű történelmi valóság. Hatvan évvel ezelőtt a kommunista bálványimádás és önkényuralom ellen lázadt fel a magyar nemzet, de csak 1989-ben sikerült lerázni a béklyókat, ma viszont a keresztény Európa elrablása zajlik.
A történelmi összefüggések és jelenkori aspektusok taglalása közepette az EP-képviselő rámutatott: kontinensünket, életterünket újból veszély fenyegeti, és változott módon bár, de ugyanazok akarják elrabolni, mint a bolsevizmus idején. Megint az „idegen istenek” veszélyeztetik a hitében, gyökereiben, kereszténységében meggyengült, önfeladásra hajló Európát, s azon belül magyarságunkat. A kommunista internacionalizmus helyére a globalista kozmopolitizmus türemkedik be a balliberálisok és volt kommunisták ügyködése révén. Mindent el kell követnünk, hogy Magyarország megmaradjon magyar országnak, Európa pedig Európának, vagyis hát magyar és európai identitásunk a tét napjaink kihívásai és válságai közepette. Ragaszkodnunk kell szabadságunkhoz, hogy magunk dönthessünk sorsunkról, jövőnkről, szuverenitásunkról – fogalmazott az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke.
A megemlékezésen közreműködtek Sasvári Sándor és Kautzky Armand Jászai Mari-díjas színművészek, valamint a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola diákjai, akik színvonalas, lélekmelengető ünnepi műsorral szolgáltak. Megtisztelte jelenlétével a rendezvényt több egykori forradalmár, ellenálló, börtönviselt hazafi is, élükön Dömötör Zoltánnal, az 1956 Magyar Nemzetőrség társadalmi szervezet elnök-főparancsnokával.
(Fotó: Frigyesy Ágnes)
(Fotó: Frigyesy Ágnes)
hírek
2024. november 18. hétfő
Szoboravató beszéd
2024. november 18. hétfő
Tisztelgés P. Kozma Imre előtt
2024. november 17. vasárnap
Nagyváradtól Masikóig, és vissza
2024. november 7. csütörtök
Matematikusból egyetemépítő – in memoriam Kovács Béla
2024. október 28. hétfő
Akik felelősséggel cselekedték a jót
2024. október 25. péntek
„Isten szabadságra teremtett és szabadságra hívott el bennünket”
2024. szeptember 20. péntek
Tanévnyitó a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen
2024. szeptember 16. hétfő
A szeretetről és a hitről egy szomorú temesvári évfordulón
2024. szeptember 11. szerda
Temesvári igehirdetés és megemlékezés vasárnap
2024. szeptember 2. hétfő
Könyv a Szent István-díj történetéről