»
Hága, 2013. november 14.
2013. november 14. csütörtök
Az Európai Emlékezet és Lelkiismeret Platformjának közgyűlése Hágában
Az Európai Emlékezet és Lelkiismeret Platformja 2013. november 12–13-án, Hágában, az Európa Házban tartotta rendes közgyűlését. Eduard Slootweg igazgató köszöntése után Kurt Schrimm, Németország nemzeti-szocialista bűnöket kivizsgáló központi irodájának vezetője az ún. Demjanjuk-ügy példáján keresztül mutatta be az intézménye által végzett kutatómunkát.
A totalitárius diktatúrákat kutató intézmények és szervezetek európai szövetségének kétnapos rendezvénye az Európai Bizottság Igazságügyi Főosztályának vezetője, Sandra Kramer előadásával folytatódott. Az igazgatónő arról biztosította a hallgatókat, hogy az Európai Bizottság továbbra is fontosnak tartja a kollektív emlékezet fenntartását – ezért az Európa a polgárokért program keretében a jövőben is pályázni lehet majd a nácizmus és a sztálinizmus időszakának kutatására. Sandra Kalniete lettországi néppárti képviselőnő előadását azzal a bejelentéssel zárta, hogy javaslatot tett Viviane Reding alapjogi biztosnak: a csatlakozni kívánó országok esetében ezután a jelölti státus feltétele legyen a levéltárak szabad kutatása.
Az előadásokat követő felszólalások egybehangzó módon kritikával illették az Európai Bizottság eddigi támogatáspolitikáját, egyrészt azért, mert aránytalanul csekély, szinte a nullával egyenlő a kommunizmus bűneinek kutatására irányuló tervezetek anyagi támogatása, másrészt, mert a brüsszeli pályázati kiírások a nácizmus mellett nem a kommunizmus, hanem csak a sztálinizmus és a „totalitárius kommunizmus” kutatására irányoznak elő támogatást. „Létezik emberarcú kommunizmus? Különbséget lehet tenni totalitárius és kevésbé totalitárius kommunizmus között?” – tette fel a kérdést Szilágyi Zsolt, a Platform elnökségi tagja, majd kérdésére ő maga adott választ, mely szerint a nácizmushoz hasonlóan a kommunizmus is egy gyilkos rendszer, mindkettőt azonos mércével kell mérni. Ugyanakkor azt javasolta, hogy a főosztály a pénzalapok felét a nácizmus, a másik felét a kommunizmus kutatására fordítsa. Ehhez kapcsolódva Sandra Kalniete még tovább ment, amikor is az amerikai színes bőrűek előnyös megkülönböztetésére hivatkozva, az Európai Bizottság részéről hasonló megítélést igényelt a kommunizmus áldozatainak javára. A bizottság bírálóinak sorába a továbbiakban – többekkel együtt – Andrea Valic Zver szlovéniai kutató, Stéphane Courtois francia történészés Neela Winkelmann, a Platform igazgatója is bekapcsolódtak. Válaszában Sandra Kramer helyt adott a jogos elvárásoknak, és a méltánytalan helyzet orvoslásának előmozdítására tett ígéretet.
Ezután a Platform tagszervezetei számoltak be eredményeikről és nehézségeikről. Az amerikai tagjelölti minőségben jelen lévő Lee Edwards, a Kommunizmus Áldozatai Alapítványának vezetője nyilvános módon mondott köszönetet Magyarország kormányának, hogy elsőként Európából, egymillió dollárral támogatja egy Washingtonban megnyitandó emlékmúzeum tervét.
Délután a De Boskant római katolikus egyházi központban került sor A totalitarizmus gyökerei elnevezésű kerekasztal-rendezvényre, amelyre a közgyűlés résztvevői mellett diplomaták, egyetemisták, kormányzati vezetők is hivatalosak voltak. Az előterjesztések sorát Theo de Wit filozófus nyitotta meg, a nemzeti szocializmus és a kommunizmus eszmetörténeti megalapozásával. Stéphane Courtois, A kommunizmus fekete könyve címen elhíresült, korszakos mű szerzője a kommunizmus tömeggyilkos jellegéről értekezett. Egyebek mellett rávilágított arra, hogy az európai nemzeti szocializmus és a fasizmus előretörése idején a kommunista Szovjetunió – 1917. november 7-ét követően – az első tömeggyilkosságokon már rég túl volt. A Lenin által elkezdett totális hatalomgyakorlást és gyilkosságsorozatot utóbb Sztálin rendszeresítette és emelte egy számbelileg is „magasabb szintre” – ami a nyomába lépő Hitlernek is mintául szolgálhatott.
Tőkés László európai képviselő, a Platform Védnöki Testületének tagja beszédében a kommunizmus jelenkori utóélete irányából közelítette meg a gyökerek kérdését. „A fejsze pedig immár a fák gyökerébe vettetett” – idézte Keresztelő Jánost. Ennek módjára, a totalitárius rendszereket is gyökerükben kell megsemmisíteni, hogyha „rossz gyümölcseitől” szabadulni akarunk – vonta le a következtetést a kommunizmus visszahúzó örökségére nézve.
Jan Marinus Wiersma holland szocialista politikus, volt európai parlamenti képviselő az Európára leselkedő legnagyobb veszélynek a szélsőjobb megerősödését ítélte.
Vytautas Landsbergis európai parlamenti képviselő, a felszabadult Litvánia első államelnöke szerint, ha Európa nem ébred fel és nem változtat jelenlegi helyzetén, akkor maga az európai keresztény civilizáció kerülhet végveszélybe.
A közgyűlés második napján Neela Winkelmann, a Platform prágai igazgatója örömmel újságolta a tagszervezetek képviselőinek, hogy a magyar kormány jelentős összeggel támogatja a szervezet munkáját. Ez annál is fontosabb, mivel Brüsszel az elmúlt két évben a Platform által benyújtott valamennyi pályázatot visszautasította. A magyar kormány segítségének bejelentését a közgyűlés kitörő tapssal fogadta.
Ezután a Platform újraválasztotta eddigi elnökét a svéd Göran Lindblad, illetve az elnökség tagjait: Andrea Valic Zver szlovén kutató, Pawel Ukielski lengyel történész, Siegfried Reiprich német kutató, valamint Szilágyi Zsolt politológus személyében. A tizenöt tagú Védnöki Testület Radvile Morkunaite Mikuleniene litván európai parlamenti képviselővel egészült ki, továbbá hét új tagszervezet belépését fogadták el. A Platform eddigi munkájának nemzetközi elismertségét híven tükrözi az a körülmény, hogy az új szervezetek Izlandban, Kanadában, az Egyesült Államokban, Szlovákiában, Csehországban és Németországban működnek.
hírek
2024. november 18. hétfő
Szoboravató beszéd
2024. november 18. hétfő
Tisztelgés P. Kozma Imre előtt
2024. november 17. vasárnap
Nagyváradtól Masikóig, és vissza
2024. november 7. csütörtök
Matematikusból egyetemépítő – in memoriam Kovács Béla
2024. október 28. hétfő
Akik felelősséggel cselekedték a jót
2024. október 25. péntek
„Isten szabadságra teremtett és szabadságra hívott el bennünket”
2024. szeptember 20. péntek
Tanévnyitó a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen
2024. szeptember 16. hétfő
A szeretetről és a hitről egy szomorú temesvári évfordulón
2024. szeptember 11. szerda
Temesvári igehirdetés és megemlékezés vasárnap
2024. szeptember 2. hétfő
Könyv a Szent István-díj történetéről