2015. február 2. hétfő
Send this article Print this article

Egyfajta visszarendeződés zajlik Romániában

Nem elég, hogy a második világháború után elkobzott erdélyi magyar egyházi és közösségi ingatlanoknak csak töredékét adták vissza a román hatóságok, a már visszaszolgáltatott épületek egy részére ismét rátette a kezét az állam.



 Ugyanakkor a hivatalos szervek a székely zászló használata miatt egyre-másra bírságolják meg az erdélyi magyar önkormányzatokat. Bukarest diszkriminatív lépései miatt az Emberi Méltóság Tanácsa és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács nemrég petíciót juttatott el Brüsszelbe és Washingtonba.
Tőkés László erdélyi EP-képviselő, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke, Lomnici Zoltán, az Emberi Méltóság Tanácsa nemzetközi civil szervezet elnöke, valamint Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd közösen tartott sajtótájékoztatót január 30-án Budapesten minderről, kiemelve , hogy Románia lábbal tiporja az uniós jogot. A magyar Legfelsőbb Bíróság volt elnöke, Lomnici Zoltán jogászdoktor szerint ugyanis Románia uniós jogot sért a sepsiszentgyörgyi református Székely Mikó Kollégium újraállamosításával, hiszen uniós csatlakozásukkor vállalták, hogy visszaadják az egyházaknak az őket megillető ingatlanokat. Hozzátette: a magyarság megmaradása szempontjából kulcskérdés, hogy érvényesüljön a vallásszabadság a határon túli magyarlakta területeken.
Az Emberi Méltóság Tanácsának elnöke szerint a román államvezetés a magyarság emberi jogait akarja csorbítani, célja az asszimilálás. Románia csak akkor válhat az EU „valódi tagjává”, ha eleget tesz a közösség normáinak, így a vallásszabadság elvét is szem előtt tartja – vélekedett. Hozzátette: ennek ellenére a romániai magyar történelmi egyházak máig csak az ötven százalékát kapták vissza a tulajdonuknak.
Tőkés László EP-képviselő, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke a magyarság és a református egyház elleni merényletnek nevezte, hogy megfosztják ősi iskolájától, tulajdonától. Az, hogy jogerős ítélettel újraállamosították az egyháznak visszaadott tulajdont, és az egyház így elvesztette a nagy nehézségek árán visszaszerzett tulajdonjogát, jól tükrözi az egyházi ingatlanok visszaszolgáltatásának helyzetét – mondta. Úgy látja, huszonöt év után „kommunista visszarendeződés” keretében akadályozzák a tulajdon visszaszolgáltatását, és a folyamatot a kisebbségek jogfosztása jellemzi.
Az EP-képviselő a sajtótájékoztatón kitért a nagyváradi zászlóperre is. Tőkés Lászlót augusztusban szólította fel a nagyváradi önkormányzat, hogy távolítsa el irodája erkélyéről a szolidaritásvállalás jeleként korábban kitűzött székely zászlót, amelyet a helyi hatóság reklámzászlónak tekint. Ha nem teszi meg, egy következő lépésben súlyos pénzbírságot rónak ki rá. A képviselő a kihágást megállapító és megrovást tartalmazó jegyzőkönyvet megtámadta a bíróságon, de keresetét január 26-án elutasították.
Tőkés László hangoztatta: Romániában üldözik a magyar és a székely jelképeket, de a magyarokból nem lehet gúnyt űzni. Kettős mércét alkalmaz a román hatalom, mert azt nem kifogásolta, amikor nacionalista románok százötven méteres nemzeti színű lobogót hordoztak végig Sepsiszentgyörgyön és magyarellenes jelszavakat skandáltak – idézte fel.
Kincses Előd, aki már a kommunista diktatúra idején is védte az üldözött Tőkés Lászlót, s a rendszerváltozás elmúlt negyedszázadában is számos ügyben és alkalommal látta el a képviselő jogi védelmét, a román hatóságok és igazságszolgáltatási szervek gyakorlatát bemutatva összegezte az utóbbi időkben folytatott jogküzdelmet a székely és magyar közösségi, nemzeti jelképek szabad használatáért.
 
(Az Európai Parlament Petíciós Bizottságának eljuttatott állampolgári folyamodvány, amelyet Lomnici Zoltán és Antal János uniós polgárok jegyeznek, a Dokumentumok rovatban található.)
http://tokeslaszlo.eu/dokumentum/peticio_az_europai_unio_parlamentjehez
 


www.tokeslaszlo.eu | © Minden jog fenntartva, 2010