»
2016. április 14. csütörtök
Hozzászólások a Törökországról és Hegyi-Karabahról szóló strasbourgi vitához
Az Európai Parlament áprilisi plenáris ülésének keretében – többek között – az EP Törökországról szóló országjelentését tűzték napirendre Strasbourgban. A külügyi témák között továbbá a dél-kaukázusi Hegyi-Karabah helyzetét is tárgyalták, Federica Mogherini, az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjével. Tőkés László EP-képviselő mindkét témában írásbeli nyilatkozatot nyújtott be.Amint erről már korábban is beszámoltunk, az Európai Parlament minden évben állásfoglalásban tárgyalja a Törökország által elért eredményeket a 2005-ben megkezdődött európai csatlakozási tárgyalások viszonylatában. Az április 14-én megszavazott dokumentum a török hatóságoknak a reformok iránti elkötelezettségét vizsgálja, valamint ezek végrehajtását az igazságszolgáltatás, a jogállamiság, az alapvető jogok és szabadságok terén. A demokrácia és a jogállamiság tiszteletben tartásának újbóli gyengülése láttán az EP további reformokra szólítja fel az ankarai kormányt, valamint hangsúlyozza, hogy a jószomszédi kapcsolatok is a tárgyalások és a bővítési folyamat lényeges elemét képezik.
Gazdasági, stratégiai elhelyezkedése és a régióban betöltött jelentős szerepe miatt Törökország az Unió stratégiai partnere, hangsúlyozza a jelentés, és külön kiemeli az ország fontosságát a menekült- és migrációs válság kezelésében. Mint ismeretes, 2015 novemberében lépett működésbe a migrációs válság kezelését célzó EU–Törökország közös cselekvési terv, amely egy kölcsönös vállalásokon és közös végrehajtáson alapuló együttműködési program részét képezi. Ezt követően idén március 20-án lépett hatályba a két fél között egy újabb migrációs egyezmény, amelynek értelmében a Törökországból Görögországba illegálisan érkező migránsok mindegyikét visszaküldenék. Az egyezmény arra is kitér, hogy az EU-nak minden egyes visszafogadott szíriai állampolgárért cserébe be kell majd fogadnia egy szíriai menekültet, közvetlenül Törökországból.
Az EP-jelentéshez erdélyi képviselőnk is számos módosító indítványt nyújtott be, melyeket a külügyi bizottságnak (AFET) a vitát megelőző márciusi ülésén a különböző politikai csoportok csaknem egyöntetűen támogattak. Képviselőnk módosítói főképpen az emberi jogokra irányultak, többek között a vélemény, a gyülekezés és az egyesülés szabadságára, elítélve az újságírókkal szembeni verbális és fizikai támadásokat, amelyek öncenzúrához vezetnek. Képviselőnk továbbá a kurd kérdés békés megoldását is sürgette, és felszólította a török hatóságokat, hogy a kurd etnikai kisebbség kulturális, szociális és politikai jogait biztosítsák, a kurd civil társadalmat pedig ne „kriminalizálják”. Tekintettel a jószomszédi kapcsolatok fontosságára, említésre méltó, hogy az az erdélyi képviselőnk által megfogalmazott módosító indítvány is bekerült a szövegbe, amely az örmény népirtás megindításának századik évfordulójáról szóló 2015. április 15-i állásfoglalásra hivatkozik. Amint az köztudott, a modern Törökország a mai napig tagadja az örmény genocídium történelmi tényét. Ebben az ügyben, a török–örmény történelmi megbékélés érdekében Tőkés László is következetesen szót emel. A mai napon elfogadott határozat azt is hangsúlyozza, hogy az EU és a Törökország közötti migrációval kapcsolatos együttműködést nem szabad a tárgyalási folyamat feltételrendszeréhez kötni. Ezt a gondolatot írásbeli hozzászólásában képviselőnk külön is kiemelte.
Hegyi-Karabah helyzetét azért tűzték az EP áprilisi plenárisának napirendjére, mert a hónap elején ismét újabb, szokatlan hevességű tűzpárbaj robbant ki az azeri és az örmény fegyveres erők között. A felek kölcsönösen egymást vádolják a harcok elindításával. Az Európai Unió nagy figyelemmel kíséri a dél-kaukázusi fejleményeket, különös tekintettel a térség stratégiai fontosságára, valamint a régió ún. befagyott konfliktusaiban döntő szerepet játszó orosz befolyásra. Közel két évtizede az Európai Unió partnerségi és együttműködési megállapodást írt alá Örményországgal és Azerbajdzsánnal, azzal a céllal, hogy politikai párbeszéd révén ezen országokban a demokrácia és a jogállamiság megerősödjön, valamint hogy a térség biztonságát megszilárdítsák, és a két kaukázusi nép megbékélését elősegítsék. Hozzászólásában képviselőnk hangsúlyozta, hogy mindkét félnek tiszteletben kell tartania az Unióval kötött társulási szerződésbe foglalt vállalásokat.
(A hozzászólások a Dokumentumok rovatban olvashatók.)
Hozzászólás az EP Törökországról szóló vitájához
Hozzászólás az EP Törökországról szóló vitájához
hírek
2024. november 18. hétfő
Szoboravató beszéd
2024. november 18. hétfő
Tisztelgés P. Kozma Imre előtt
2024. november 17. vasárnap
Nagyváradtól Masikóig, és vissza
2024. november 7. csütörtök
Matematikusból egyetemépítő – in memoriam Kovács Béla
2024. október 28. hétfő
Akik felelősséggel cselekedték a jót
2024. október 25. péntek
„Isten szabadságra teremtett és szabadságra hívott el bennünket”
2024. szeptember 20. péntek
Tanévnyitó a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen
2024. szeptember 16. hétfő
A szeretetről és a hitről egy szomorú temesvári évfordulón
2024. szeptember 11. szerda
Temesvári igehirdetés és megemlékezés vasárnap
2024. szeptember 2. hétfő
Könyv a Szent István-díj történetéről