»
Ismertetőjében a jelentéstévő elmondta, hogy a jogvédők világszerte súlyos problémákkal néznek szembe. Az ENSZ közgyűlésén, 2014 decemberében közzétett éves jelentésére visszautalva ismertette a jogvédők védelmének biztosítására kitűzött prioritásait, továbbá a munkája során tapasztalt rendkívüli kihívásokról számolt be. Mandátumának kezdete óta a világ több részén is, mint például Ázsiában, Latin Amerikában és Kelet-Európában folytatott konzultációk során közel száz országban fordult meg, és több száz emberi jogi jogvédővel találkozott, akik révén közvetlen úton ismerte meg azokat a veszélyeket, amelyekkel ők nap mint nap szembesülnek. Gyakoriak az ellenük irányuló zaklatások és állandó nyomás alatt élnek, sokukat börtönbe csukják és megkínozzák – éppen ezért sokan kénytelenek munkájukat feladni. „Fokozott együttműködés nélkül nem lehetséges eredményt elérni” – hangsúlyozta. Éppen ezért az Európai Parlament, a nemzeti parlamentek, valamint a regionális szervezetek szoros együttműködésére számít, illetve Sztavrosz Lambrinidisszel, az Európai Unió emberi jogi különleges képviselőjével is rendszeresen konzultál. Sajnálatos módon számos ország nem tartja be az ENSZ által kidolgozott emberi jogi ajánlásokat – mondotta. Ebben kérte a képviselők közbenjárását, hiszen az EP támogatása nélkül a nemzetközi stratégiákat nem lehet megvalósítani. Mindenekelőtt olyan intézkedéseket sürgetett, amelyek országos, nemzeti szinten is biztosítják a mindennapi veszélyeknek kitett jogvédők védelmét.
2015. március 17. kedd
Közlemény a DROI mai üléséről
Az Európai Parlament szakbizottsági hetének keretében március 17-én, kedden Tőkés László EP-képviselő az Emberi Jogi Bizottság (DROI) ülésén vett részt. A Barbara Lochbihler koordinátor (Zöldek/EFA) vezette ülés vendége – többek között – Michel Forst, az Egyesült Nemzetek Szövetsége emberi jogi jogvédőkkel foglalkozó jelentéstévője volt.Ismertetőjében a jelentéstévő elmondta, hogy a jogvédők világszerte súlyos problémákkal néznek szembe. Az ENSZ közgyűlésén, 2014 decemberében közzétett éves jelentésére visszautalva ismertette a jogvédők védelmének biztosítására kitűzött prioritásait, továbbá a munkája során tapasztalt rendkívüli kihívásokról számolt be. Mandátumának kezdete óta a világ több részén is, mint például Ázsiában, Latin Amerikában és Kelet-Európában folytatott konzultációk során közel száz országban fordult meg, és több száz emberi jogi jogvédővel találkozott, akik révén közvetlen úton ismerte meg azokat a veszélyeket, amelyekkel ők nap mint nap szembesülnek. Gyakoriak az ellenük irányuló zaklatások és állandó nyomás alatt élnek, sokukat börtönbe csukják és megkínozzák – éppen ezért sokan kénytelenek munkájukat feladni. „Fokozott együttműködés nélkül nem lehetséges eredményt elérni” – hangsúlyozta. Éppen ezért az Európai Parlament, a nemzeti parlamentek, valamint a regionális szervezetek szoros együttműködésére számít, illetve Sztavrosz Lambrinidisszel, az Európai Unió emberi jogi különleges képviselőjével is rendszeresen konzultál. Sajnálatos módon számos ország nem tartja be az ENSZ által kidolgozott emberi jogi ajánlásokat – mondotta. Ebben kérte a képviselők közbenjárását, hiszen az EP támogatása nélkül a nemzetközi stratégiákat nem lehet megvalósítani. Mindenekelőtt olyan intézkedéseket sürgetett, amelyek országos, nemzeti szinten is biztosítják a mindennapi veszélyeknek kitett jogvédők védelmét.
Az Európai Bizottság tisztviselője rámutatott, hogy a jogvédők támogatása régóta szilárd eleme az EU emberi jogi külkapcsolati politikájának. Az Európai Külügyi Szolgálat képviselője szintén támogatásáról biztosította az ENSZ jogvédő politikáját, arról tájékoztatva, hogy a külügy keretében a különböző régiókban, továbbá számos országgal konzultációkat folytatnak a jogvédők közvetlen és hatékony védelme érdekében.
Tőkés László EP-képviselő hozzászólásában elmondta, hogy nagy együttérzéssel követi a jogvédők munkáját, annál is inkább, mivel a román kommunista diktatúra, nevezetesen a Ceauşescu-rezsim idején maga is hasonló helyzetben volt. Személyes tapasztalatokból tudja tehát, hogy mit jelent a hallgatás falát áttörni, és az állandó megfélemlítettséggel szembenézni. Az ügy kezelésében a legnehezebb kérdés az, hogy milyen módon tudjuk megvédeni azokat, akik mellett kiállunk, hiszen ezáltal ők maguk még nagyobb veszélybe kerülnek, és még nagyobb nyomásnak vannak kitéve. Éppen ezért talán az a leginkább célravezető, hogyha a jogvédőkkel fenntartott személyes kapcsolatokat erősítjük meg annak érdekében, hogy megakadályozzuk a brutális visszaéléseket. Képviselőnk azt javasolta, hogy a DROI bizottság olyan látogatások megszervezését irányozza elő, amelyek közvetlen és konkrét védelmet jelentenek az üldözötteknek, és odaadó munkájuk folytatásában jelentenek támogatást számukra.hírek
2024. november 18. hétfő
Szoboravató beszéd
2024. november 18. hétfő
Tisztelgés P. Kozma Imre előtt
2024. november 17. vasárnap
Nagyváradtól Masikóig, és vissza
2024. november 7. csütörtök
Matematikusból egyetemépítő – in memoriam Kovács Béla
2024. október 28. hétfő
Akik felelősséggel cselekedték a jót
2024. október 25. péntek
„Isten szabadságra teremtett és szabadságra hívott el bennünket”
2024. szeptember 20. péntek
Tanévnyitó a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen
2024. szeptember 16. hétfő
A szeretetről és a hitről egy szomorú temesvári évfordulón
2024. szeptember 11. szerda
Temesvári igehirdetés és megemlékezés vasárnap
2024. szeptember 2. hétfő
Könyv a Szent István-díj történetéről