»
2012. december 12. szerda
Levélváltás az EB környezetvédelmi biztosával a romániai "időzített ciánbombákról"
Janez Potocnik, az Európai Bizottság környezetvédelmi biztosa ezekben a napokban küldte el válaszát Tőkés László EP-képviselőnek a bányászati ciántechnológia rendkívüli veszélyeire figyelmeztető, 2012. október 24-én kelt beadványára, melyben a képviselő az Erdély, Románia és a környező országok lakosságát fenyegető – valóságos – „időzített ciánbombák” fenyegetésére hívta fel a figyelmet. Tőkés László emlékeztette a biztost, hogy két és fél éve az Európai Parlament elsöprő szavazattöbbséggel döntött a cianidos bányászati technológia betiltásának kezdeményezéséről az Unió tagországaiban – hiszen a ciánalapú bányászat soha nem lehet eléggé „biztonságos”. A 2000-ben bekövetkezett tiszai ciánkatasztrófa esetét hozta fel példaként, amikor is 100 ezer tonna ciánnal szennyezett víz ömlött ki anagybányai aranybánya – előírásoknak megfelelő, azaz „biztonságos” – tározójából. Az erdélyi képviselő arra is figyelmeztetett, hogy a gigantikus verespataki aranybánya megnyitása hasonló, de sokszorosan pusztítóbb erejű környezeti katasztrófával fenyeget, és tudatta, hogy ugyanilyen környezeti veszélyforrás van kialakulóban az Erdélyi Érchegységben, a Dévához közeli Felsőcsertésen.
„Teljes mértékben osztom a cianidos bányászat veszélyeivel kapcsolatos aggodalmait, és egyetértünk abban, hogy minden szükséges megelőző intézkedést foganatosítani kell a cián-katasztrófák elkerülése érdekében. Környezetvédelmi biztosként legfőbb feladatomnak épp az Unió környezetvédelmi törvényeinek a maradéktalan betartatását tekintem. Az Ön által is hivatkozott, a bányászati hulladékokról szóló 2006/21/EK. számú irányelv szigorú betartása lényegesen lecsökkenti annak kockázatát, hogy cián-szennyeződés jusson természeti környezetünkbe. Az irányelv – egyebek mellett – arról is rendelkezik, hogy a bányászatkor alkalmazott cián túlnyomó részét semlegesíteni kell, még mielőtt a cianidos hulladék a zagytározókba kerülne” – fogalmazott 2012. december 4-i levelében a biztos.
Janez Potocnik levelében a felsőcsertési aranybánya esetére is kitér. Tudatja, hogy annak engedélyeztetéséről nem volt tudomása, mint ahogy egyébként a tagországoknak nem is kötelességük ezen ügyekben tájékoztatni az EB-t. „Az Európai Bizottság olyan esetekben illetékes egy adott tagországgal szemben eljárni, hogyha jelzéseket kap arra nézve, hogy a cianidos bányakitermelés rendjén nem tartják be maradéktalanul az Unió irányelveit és vonatkozó törvényeit”. A felsőcsertési engedély vonatkozásában tudni való, hogy a bányászati hulladékokról szóló, hivatkozott irányelv 8. cikkelye teljes átláthatóságot követel meg az európai állampolgárok részére, ellenkező esetben viszont az engedélyt kibocsátó tagországokat terheli a teljes felelősség – áll a válaszlevélben.
A környezetvédelmi biztos levelét azzal zárja, hogy noha az Unióban a ciánalapú bányászat nem esik általános tilalom alá, az érintett tagállamoknak – példának okáért a Visegrádi Négyek országainak – módjukban áll határozottan fellépni a ciántechnológia használata ellen saját területükön. Janez Potocnik „biztató” példája – sajnos – nincs tekintettel arra, hogy Románia nem tartozik a visegrádi országok társaságába…
Strasbourg, 2012. december 12.
hírek
2024. november 18. hétfő
Szoboravató beszéd
2024. november 18. hétfő
Tisztelgés P. Kozma Imre előtt
2024. november 17. vasárnap
Nagyváradtól Masikóig, és vissza
2024. november 7. csütörtök
Matematikusból egyetemépítő – in memoriam Kovács Béla
2024. október 28. hétfő
Akik felelősséggel cselekedték a jót
2024. október 25. péntek
„Isten szabadságra teremtett és szabadságra hívott el bennünket”
2024. szeptember 20. péntek
Tanévnyitó a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen
2024. szeptember 16. hétfő
A szeretetről és a hitről egy szomorú temesvári évfordulón
2024. szeptember 11. szerda
Temesvári igehirdetés és megemlékezés vasárnap
2024. szeptember 2. hétfő
Könyv a Szent István-díj történetéről