»
A görög politikus bevezető előterjesztésében az EU-nak az emberi jogok védelme és érvényesítése terén vállalt élenjáró szerepét méltatta, és azokat a kihívásokat összegezte, melyek világszerte megoldásra várnak. Rámutatott, hogy az emberi jogok ügye központi szerepet játszik az Unió külpolitikájában, példának okáért a demokratikus értékek védelme, a konfliktusos helyzetek vagy éppen a háborús viszonyok kezelése és a terrorizmus elleni küzdelem területén. Kiterjedt diplomáciai programjának ismertetésekor külön kitért azokra az általa felkeresett országokra, amelyek a legtöbb gondot okozzák az emberi jogok megsértése tekintetében.
2016. november 15. kedd
Prioritások az emberi jogok érvényesítése terén
Az Európai Parlament néppárti frakciójának külügyi munkacsoportja november 15-én Stavros Lambrinidis volt EP-alelnököt, az Európai Unió emberi jogokért felelős különleges képviselőjét látta vendégül, és folytatott vele eszmecserét.A görög politikus bevezető előterjesztésében az EU-nak az emberi jogok védelme és érvényesítése terén vállalt élenjáró szerepét méltatta, és azokat a kihívásokat összegezte, melyek világszerte megoldásra várnak. Rámutatott, hogy az emberi jogok ügye központi szerepet játszik az Unió külpolitikájában, példának okáért a demokratikus értékek védelme, a konfliktusos helyzetek vagy éppen a háborús viszonyok kezelése és a terrorizmus elleni küzdelem területén. Kiterjedt diplomáciai programjának ismertetésekor külön kitért azokra az általa felkeresett országokra, amelyek a legtöbb gondot okozzák az emberi jogok megsértése tekintetében.
A hozzászóló képviselők hangsúlyos módon vetették fel a vallásszabadság biztosításának kérdését, továbbá az olyan, az emberi jogokat lábbal tipró országokban fennálló helyzetet, mint Irán, Oroszország és Kína.
Tőkés László felszólalásában azt szorgalmazta, hogy ne csak nagy általánosságban beszéljünk az emberi jogokról és jogsérelmekről, hanem az Unió és a különleges képviselő ezen belül is emeljen ki olyan prioritásokat, mint amilyenek az üldözött kisebbségek és a népirtásnak kitett keresztények ügye. Mint egy volt kommunista ország kettős – etnikai és vallási – kisebbségi elnyomást szenvedett polgára, az erdélyi képviselő külön is felhívta a figyelmet a világ jelentős részén még ma is fennálló kommunista rezsimekben érvényesülő emberi és közösségi jogfosztás gyakorlatára, mint például Kínában, Észak-Koreában és Kubában. Az európai antikommunista hagyományok szellemében az Uniónak jobban oda kellene figyelnie erre, és – példának okáért – miközben Oroszországgal szemben különleges szigorúsággal lép fel, a kommunista Kína iránt sem kellene fölösleges engedékenységet tanúsítania – mondotta képviselőnk.
Stavros Lambrinidis a hozzászólásokra adott válaszában maga is kiemelt fontosságot tulajdonított a vallásszabadság, illetve az üldözött keresztények védelmének, konkrét módon említve mega közel-keleti és a Kínában élő vallási kisebbségek, illetve keresztények tarthatatlan helyzetét.
hírek
2024. november 18. hétfő
Szoboravató beszéd
2024. november 18. hétfő
Tisztelgés P. Kozma Imre előtt
2024. november 17. vasárnap
Nagyváradtól Masikóig, és vissza
2024. november 7. csütörtök
Matematikusból egyetemépítő – in memoriam Kovács Béla
2024. október 28. hétfő
Akik felelősséggel cselekedték a jót
2024. október 25. péntek
„Isten szabadságra teremtett és szabadságra hívott el bennünket”
2024. szeptember 20. péntek
Tanévnyitó a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen
2024. szeptember 16. hétfő
A szeretetről és a hitről egy szomorú temesvári évfordulón
2024. szeptember 11. szerda
Temesvári igehirdetés és megemlékezés vasárnap
2024. szeptember 2. hétfő
Könyv a Szent István-díj történetéről