»
2019. december 31. kedd
Románok közt egy európai
József Attila 1937-es, Thomas Mann üdvözlése című verse szállóigévé vált sorainak („mert örül, hogy lát ma itt / fehérek közt egy európait”) parafrázisát az indokolja, hogy 2019. december 15-én, a temesvári népfölkelés megindulásának harmincadik évfordulóján Iulian Bulai román parlamenti képviselő, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) nevű politikai párt ifjú törvényhozója az alábbi bejegyzést osztotta meg a nyilvánossággal a legismertebb internetes közösségi hálózaton:„Egy ember. Egyetlen ember, aki akkor nevén merte nevezni a dolgokat. Felvállaltan. Annak a templomnak a szószékéről, amelynek papja volt. Egy magyar etnikumú ember. Egy református lelkész. Egy polgárjogi aktivista. Onnan jött a változás. Pont 30 éve kezdődött a Forradalom. »Pénteken este, 1989. december 15-én, egy csoport magyar nemzetiségű református hívő, akikhez a nap folyamán egy csoport baptista hívő is társult, a Református Templom előtt gyűltek össze, hogy támogassák Tőkést.« (Wikipédia) Egy ember, mint egy ország. Ma este ennek a lelkésznek ama páratlan bátorságára gondolok, amellyel a túlkapásokról, az igazságról, a méltóságról, az emberi jogokról szólni mert. A kommunista elnyomás teljében, számos béklyó és fenyegetettség közepette. Amikor mindenki félt, neki sikerült szembeszállnia a rezsimmel. És maga köré gyűjteni embereket. A talpnyalás ellentettjét választotta. A hallgatás ellentettjét. A kényelem és az azonnali anyagi előnyök ellentettjét. Példakép ő mindannyiunk: politikusok, papok, véleményvezérek, merészek, egyszerű emberek, polgárok számára. A romániai sztálinista ősmaradvány térdre kényszerült egyetlen ember bátorsága révén. Aki kisebbségi minden szempontból: etnikailag, felekezetileg, politikailag. Az ő megvédésére irányult cselekvés indította el a temesvári fölkelést. Azok a temesvári események inspiráltak tízezreket arra, hogy tiltakozzanak szerte az országban, és ez vezetett a kommunista rendszer bukásához. Gondoljunk erre a bátor kiállásra valahányszor azon siránkozunk, hogy magunkra maradtunk. Tőkés László, hálás vagyok neked a bátorságodért! Neked is köszönhetjük, hogy szabadok vagyunk.”
Iulian Bulai fenti bejegyzése alatt rögvest temérdek Tőkés- és magyarellenes mocskolódó kommentár jelent meg, csak úgy ömlöttek az összeesküvés-elméletektől a szekus dezinformációkon át a válogatott gyalázkodásokig terjedő tirádák, való igaz, sok román ember – köztük az egykori temesvári események részvevői – védelmébe vette a püspököt és egykori híveit, türelmesen elmagyarázva, miért írt igazat az ifjú bukaresti politikus.
Maga Tőkés László az alábbi sorokat intézte pár nap múlva Iulian Bulaihoz:
„Tisztelt képviselő úr! A Facebook révén hozzám is eljutott a romániai forradalom évfordulója alkalmából megfogalmazott elismerését és köszönetét kifejező bejegyzése. Nem találok szavakat arra, hogy méltóképpen köszönetet mondjak érte. A nacionálkommunista – volt – szekusok karaktergyilkos támadásai közepette emberi megnyilatkozása rendkívül jólesik. „Egy ember” – idézem Önt. Egy román ember – teszem hozzá. Fogadja őszinte hálámat Temesvár 1989-béli szellemét idéző szolidaritásáért! Áldott karácsonyi ünnepeket, boldog új esztendőt kívánok, testvéri szeretettel, Tőkés László.”
hírek
2024. november 18. hétfő
Szoboravató beszéd
2024. november 18. hétfő
Tisztelgés P. Kozma Imre előtt
2024. november 17. vasárnap
Nagyváradtól Masikóig, és vissza
2024. november 7. csütörtök
Matematikusból egyetemépítő – in memoriam Kovács Béla
2024. október 28. hétfő
Akik felelősséggel cselekedték a jót
2024. október 25. péntek
„Isten szabadságra teremtett és szabadságra hívott el bennünket”
2024. szeptember 20. péntek
Tanévnyitó a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen
2024. szeptember 16. hétfő
A szeretetről és a hitről egy szomorú temesvári évfordulón
2024. szeptember 11. szerda
Temesvári igehirdetés és megemlékezés vasárnap
2024. szeptember 2. hétfő
Könyv a Szent István-díj történetéről