»
Antonio Tajani elnök mandátumának kezdetén új tanácsadói posztot hozott létre, amely többek között a nyelvi kisebbségekkel foglalkozik. A pozíciót Markus Warasin tölti be, aki megtiszteltetőnek érezte, hogy a magyar képviselők az elsők, akik megkeresték őt. Mint mondta, ebből is látszik, hogy valóban szívügyüknek tekintik a magyar érdekek megjelenítését és komolyan gondolják a kisebbségvédelmet.
2017. március 9. csütörtök
Tájékoztatták az EP-elnök kisebbségi tanácsadóját
A magyar néppárti delegáció és a határon túli magyar nemzeti közösségeket képviselő európai parlamenti képviselők március 2-án találkoztak Markus Warasinnal, az Európai Parlament új elnökének kisebbségügyi tanácsadójával.Antonio Tajani elnök mandátumának kezdetén új tanácsadói posztot hozott létre, amely többek között a nyelvi kisebbségekkel foglalkozik. A pozíciót Markus Warasin tölti be, aki megtiszteltetőnek érezte, hogy a magyar képviselők az elsők, akik megkeresték őt. Mint mondta, ebből is látszik, hogy valóban szívügyüknek tekintik a magyar érdekek megjelenítését és komolyan gondolják a kisebbségvédelmet.
A megbeszélésen jelen voltak Tőkés László, Sógor Csaba és Winkler Gyula erdélyi EP-képviselők, Bocskor Andrea kárpátaljai, Csáky Pál felvidéki, Deli Andor vajdasági képviselő, valamint Gál Kinga, az EP Kisebbségi Munkacsoportjának társelnöke. A részvevők örömüket fejezték ki, hogy az Európai Parlament fennállása óta először külön megbízott foglalkozik a nyelvi és nemzeti közösségek kérdésével, hiszen évek óta küzdenek egy önálló kisebbségi biztosi pozíció kialakításáért az Európai Bizottságon belül. Ezzel a lépésével Tajani elnök és az EP példát mutathat az unió kormányának, a Bizottságnak is, hogy valóban komolyan foglalkozik a nemzeti kisebbségek jogaival.
Markus Warasin külön kiemelte: a pozíció létrehozásának ugyan szimbolikus jelentősége is van, ám azt meg is kell tölteni tartalommal és eredményekkel. Ezért tájékoztatni fogja Tajani elnököt nemcsak a mostani találkozóról, hanem a soron következő egyeztetések eredményeiről is.
A találkozó elején a jelenlévő képviselők röviden bemutatták a nemzeti közösségeiket érintő aktuális helyzetet és felvázolták elképzeléseiket a jövőbeni együttműködésről. Ezután részletesen kitértek azokra a területekre, amelyekre véleményük szerint kiemelt hangsúlyt kell fektetni a jövőben. Említésre került az Európai Parlament és az Európai Nemzetek Föderatív Uniója (FUEN), illetve az Európa Tanács közötti szorosabb kapcsolat kialakítása, a Kisebbségi Munkacsoport működése, valamint egy kisebbségvédelmi EP-határozat újragondolása, amellyel a munkacsoport már évek óta foglalkozik, de eddig mindig a parlament legfelső vezetésének ellenállásába ütközött. Ugyancsak szóba került a Bizottság által elutasított Minority SafePack elnevezésű európai polgári kezdeményezés – ennek új lendületet adhat a közelmúltban megszületett bírósági döntés, melynek értelmében az Európai Bizottságnak ismételten foglalkoznia kell a kezdeményezéssel.
Hozzászólásában Tőkés László erdélyi képviselő őszinte örömét fejezte ki amiatt, hogy az Európai Parlament élére Antonio Tajani személyében egy olyan olasz politikus került, aki az olaszországi, illetve a dél-tiroli autonómiamodell kapcsán kivételes érzékenységet és empátiát tanúsít a Kárpát-medencei kisebbségi magyar közösségek önrendelkezési törekvései iránt. Rámutatott arra, hogy az elmúlt, közel száz esztendőben Erdély etnikai összetétele drasztikus mértékben megváltozott. Míg 1920-ben még a lakosság mintegy 45%-át tették ki a kisebbségek, százalékos arányuk mára már 20% alá süllyedt. A leépülés folyamata sajnos mindmáig tart. A nacionalizmus örökségét folytató román posztkommunista rezsim törekvéseivel az erdélyi magyarság csakis autonómiája kivívásával volna képes felvenni a harcot. „Megmaradásunknak ez az egyetlen életképes alternatívája, s ehhez kérjük az Európai Parlament, az Elnök és Warasin tanácsadó úr hathatós támogatását” – mondotta Tőkés László.
A jó hangulatú, őszinte eszmecsere végén a jelenlevők megegyeztek abban, hogy a jövőben is folytatják az együttműködést a kisebbségek jogainak előmozdítását szem előtt tartva. A találkozó után a Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselőcsoportja közölte: a kisebbségi tanácsadói pozíció létrehozása örvendetes ugyan, de ez csak a kezdet, konkrét eredményekre van szükség az őshonos nemzeti kisebbségek védelme terén.
hírek
2024. november 18. hétfő
Szoboravató beszéd
2024. november 18. hétfő
Tisztelgés P. Kozma Imre előtt
2024. november 17. vasárnap
Nagyváradtól Masikóig, és vissza
2024. november 7. csütörtök
Matematikusból egyetemépítő – in memoriam Kovács Béla
2024. október 28. hétfő
Akik felelősséggel cselekedték a jót
2024. október 25. péntek
„Isten szabadságra teremtett és szabadságra hívott el bennünket”
2024. szeptember 20. péntek
Tanévnyitó a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen
2024. szeptember 16. hétfő
A szeretetről és a hitről egy szomorú temesvári évfordulón
2024. szeptember 11. szerda
Temesvári igehirdetés és megemlékezés vasárnap
2024. szeptember 2. hétfő
Könyv a Szent István-díj történetéről