»
A KMKSZ közel három évtizede töretlenül képviseli a kárpátaljai magyarság érdekeit, és mára a megyei magyar képviselet megkerülhetetlen politikai erővé vált Kárpátalján – jelentette ki beszámolójában Brenzovics László, a szervezet elnöke, a kijevi parlament képviselője. A kárpátaljai magyarság közösségként történő megmaradását tekintve kulcsfontosságúnak nevezte a magyarországi támogatásokat, amelyek szerinte azt jelzik, hogy a magyar kormány „nem engedi el a kárpátaljai magyarság kezét”. Emlékeztetett arra, hogy a KMKSZ sikeresen képviseli a kárpátaljai magyarság érdekeit nemzetközi fórumokon, külön kiemelve és nagyra értékelve Bocskor Andreának, a Fidesz-KDNP kárpátaljai európai parlamenti képviselőjének a szerepét. Úgy vélte, az elmúlt három évben a KMKSZ Ukrajnában is megfelelően helytállt, aminek szerinte egyik bizonyítéka, hogy rövid idő alatt közel 65 ezer aláírás gyűlt össze a nemzetiségi jogok tervezett ukrajnai szűkítése elleni tiltakozásul.
2017. április 9. vasárnap
Tőkés László részt vett a KMKSZ tisztújító közgyűlésén Beregszászon
2017. április 8-án tartotta 28. közgyűlését a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség az Ukrajna Kárpátalja megyéjében található Beregszászon.A KMKSZ közel három évtizede töretlenül képviseli a kárpátaljai magyarság érdekeit, és mára a megyei magyar képviselet megkerülhetetlen politikai erővé vált Kárpátalján – jelentette ki beszámolójában Brenzovics László, a szervezet elnöke, a kijevi parlament képviselője. A kárpátaljai magyarság közösségként történő megmaradását tekintve kulcsfontosságúnak nevezte a magyarországi támogatásokat, amelyek szerinte azt jelzik, hogy a magyar kormány „nem engedi el a kárpátaljai magyarság kezét”. Emlékeztetett arra, hogy a KMKSZ sikeresen képviseli a kárpátaljai magyarság érdekeit nemzetközi fórumokon, külön kiemelve és nagyra értékelve Bocskor Andreának, a Fidesz-KDNP kárpátaljai európai parlamenti képviselőjének a szerepét. Úgy vélte, az elmúlt három évben a KMKSZ Ukrajnában is megfelelően helytállt, aminek szerinte egyik bizonyítéka, hogy rövid idő alatt közel 65 ezer aláírás gyűlt össze a nemzetiségi jogok tervezett ukrajnai szűkítése elleni tiltakozásul.
Brenzovics László üdvözölte, hogy az Európai Unió megadta a vízummentességet Ukrajnának. Egyúttal elítélte, hogy az EU ezzel egy időben megszigorította a határellenőrzést, megnehezítve ezzel az eddig is körülményes átkelést az ukrán–magyar határon. A kelet-ukrajnai konfliktusra utalva a KMKSZ-elnök rendkívül súlyosnak értékelte a helyzetet, és szerinte a kilátások sem jobbak, ha nem sikerül békés úton, a minszki megállapodások alapján rendezni a problémát. A konfliktusnak nemzetiségi vetülete is van, mert ha a nemzetiségeknek nem biztosítják az őket megillető jogokat, akkor aligha lesz megoldás. Ukrajnában jelenleg kísérlet történik az 1991-ben kialakított államszerkezet újrafogalmazására. Akkor a kisebbségek számára kedvező törvényeket hoztak, nemzetközi megállapodásokat kötöttek. Ezzel szemben most alkotmányellenes, az ország által vállalt nemzetközi kötelezettségeket semmibe vevő jogszabályokat fogadnak el.
Tőkés László EP-képviselő, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke bibliai utalásokat sem nélkülöző beszédében elsőként a nehéz helyzetben lévő kárpátaljai magyarsággal való szolidaritását fejezte ki, az erdélyi magyarok nevében is, felhívva a figyelmet a magyar nemzet egészére leselkedő népmozgalmi fejleményekre, a népesség fogyásától kezdve az elöregedésen át az elvándorlásig, a szülőhely elhagyásának jelenségéig. A hit és a cselekedet dialektikájában szükséges és sürgető az a tudati változás, javulás, megegészségesedés, amely fennmaradásunk és boldogulásunk záloga. A továbbiakban az európai színtéren folytatott össznemzeti politikai küzdelmekről szólt, az etnikai kisebbségek és különféle nemzeti közösségek együttműködéséről és összefogásáról, leszögezve: mind magyar-magyar, mind nemzetközi vonatkozásban olyan hiteles összefogásra van szükség, amely túlmutat a frázisokon és az önös csoportérdekeken.
Szilágyi Zsolt, az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke hozzászólásában rámutatott: Ukrajnának az európai felzárkózása együtt kell járjon azoknak az autonómiaformáknak a meghonosításával, amelyek az Unióban ismertek és elfogadottak, sőt természetesek. A kisebbségben élő magyar nemzetrészek – köztük a kárpátaljai magyarság – önrendelkezése ugyanilyen természetes törekvés.
A tisztújító közgyűlés küldöttei ellenszavazat nélkül újabb három évre Brenzovics Lászlót választották a KMKSZ elnökévé. A fórum nyilatkozat elfogadásával zárult. Ebben a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség egyebek mellett aggodalmát fejezte ki a 2016 őszén Ukrajnában elkezdődött törvényalkotási intézkedések sora miatt, amelyek következtében a nemzetiségek jogai jelentősen szűkülhetnek.
hírek
2024. november 18. hétfő
Szoboravató beszéd
2024. november 18. hétfő
Tisztelgés P. Kozma Imre előtt
2024. november 17. vasárnap
Nagyváradtól Masikóig, és vissza
2024. november 7. csütörtök
Matematikusból egyetemépítő – in memoriam Kovács Béla
2024. október 28. hétfő
Akik felelősséggel cselekedték a jót
2024. október 25. péntek
„Isten szabadságra teremtett és szabadságra hívott el bennünket”
2024. szeptember 20. péntek
Tanévnyitó a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen
2024. szeptember 16. hétfő
A szeretetről és a hitről egy szomorú temesvári évfordulón
2024. szeptember 11. szerda
Temesvári igehirdetés és megemlékezés vasárnap
2024. szeptember 2. hétfő
Könyv a Szent István-díj történetéről