»
A rendezvény Dagpo Rinpoche szerzetest és Marie Holzman Kína-kutatót látta vendégül, akik a dalai láma reinkarnációjával kapcsolatban, valamint ennek széleskörű politikai vonatkozásairól tartottak előadást a Kínai Kommunista Párt kisebbségvédelmi politikája összefüggésében.
2017. február 7. kedd
Újabb Tibet-konferencia
2017. február 7-én az Európai Parlament brüsszeli székhelyén néppárti, szocialista, liberális és zöld frakciókhoz tartozó képviselők közös szervezésében a tibeti nép jogfosztott állapotáról szóló konferenciára került sor.A rendezvény Dagpo Rinpoche szerzetest és Marie Holzman Kína-kutatót látta vendégül, akik a dalai láma reinkarnációjával kapcsolatban, valamint ennek széleskörű politikai vonatkozásairól tartottak előadást a Kínai Kommunista Párt kisebbségvédelmi politikája összefüggésében.
Megnyitó beszédében Tőkés László erdélyi képviselő a tibeti nép iránti szolidaritás szellemében köszöntötte a vendégeket és a közönséget. Felidézte, hogy Tibet ügyében az EP legutóbb 2016 decemberében fogadott el határozatot sürgősségi eljárásban, melyben a kínai kommunista hatóságok által a tibetiek és az ujgurok ellen elkövetett jogsértéseket tárgyalta, nevezetesen a Larung Gar buddhista kolostorközpont módszeres lerombolásának, valamint Ilham Tohti ujgur jogvédő harcosnak az eseteit. „Mai rendezvényünk az emberi jogok iránti elkötelezettségünket, ebben a szellemben pedig a kínai kommunista elnyomás alatt szenvedő kisebbségek iránti kiállásunkat tükrözi” – mondotta. „Református lelkipásztorként alkalmam volt megtapasztalni, hogy mit jelent a kínai kommunista modell, ugyanis közismert, hogy a Ceaușescu román diktátorházaspár kisebbségi, vallási és társadalompolitikájára meghatározó befolyást gyakorolt Mao Ce-tung ún. kulturális forradalma. Évtizedek után kísérteties érzés viszontlátnom-hallanom egy letűntnek hitt korszak régi-új módszereinek a kínai társadalomban való továbbélését” – fogalmazott Tőkés László.
A „világ tetejeként” is ismert nagy ázsiai régiót, Tibetet 1950-ben annektálta a Kínai Népköztársaság, nagy részét később egy névlegesen autonóm tartományba szervezve. Az ötvenes években a tibeti nép fegyveres harcot is folytatott az önrendelkezésért, ám 1959-ben vezetőik indiai emigrációba kényszerültek, élükön a dalai lámával.
hírek
2024. november 18. hétfő
Szoboravató beszéd
2024. november 18. hétfő
Tisztelgés P. Kozma Imre előtt
2024. november 17. vasárnap
Nagyváradtól Masikóig, és vissza
2024. november 7. csütörtök
Matematikusból egyetemépítő – in memoriam Kovács Béla
2024. október 28. hétfő
Akik felelősséggel cselekedték a jót
2024. október 25. péntek
„Isten szabadságra teremtett és szabadságra hívott el bennünket”
2024. szeptember 20. péntek
Tanévnyitó a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen
2024. szeptember 16. hétfő
A szeretetről és a hitről egy szomorú temesvári évfordulón
2024. szeptember 11. szerda
Temesvári igehirdetés és megemlékezés vasárnap
2024. szeptember 2. hétfő
Könyv a Szent István-díj történetéről