2014. február 6. csütörtök
Send this article Print this article

Vallási megbékélést a tartós békéért

Szerdán, 2014. február 5-én az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén – többek között – a Közép-Afrikai Köztársaságban közel egy esztendeje fennálló, válságos helyzet szerepelt a napirenden.



          Mint ismeretes, 2013 márciusában a többnyire muzulmán, csádi és szudáni milicistákból álló Seleka-szövetség elfoglalta Bangui fővárost, Francois Bozizé elnököt pedig puccsal megdöntötte. Amint erre nemzetközi szervezetek és megfigyelők figyelmeztetnek, az azóta tartó erőszakos cselekmények már a népirtás határát súrolják. Ezzel együtt egyenesen vallási polgárháborúról is beszélhetünk, hiszen az egykori francia gyarmaton hatalmon lévő Seleka tagjai rémületben tartják a keresztényeket: gyilkolnak, nőket erőszakolnak meg, kirabolják a keresztény templomokat, és a segélyszervezetek munkáját is ellehetetlenítik. Az elharapózott terror elől már több mint félmillióan menekültek a szomszédos országokba.

Tekintettel a helyzet súlyosságára, tavaly év végén az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) engedélyezte, hogyFranciaország és az Afrikai Unió (AU) beavatkozzon a civil lakosság védelmében, illetve a biztonság helyreállítása érdekében. Január végén Catherine Samba Panza személyében új ideiglenes államfőt választottak, aki előzőleg Bangui főváros polgármestere volt. Szintén a napokban döntötték el az Európai Unió külügyminiszterei, hogy félezer katonával részt vesznek a béketeremtésben, ami a 2008-as csádi beavatkozás óta az EU eddigi legnagyobb ilyen természetű vállalása.

Az EP-plenárisán a görög EU-elnökség képviseletében Evangelos Venizelos tolmácsolta Catherine Ashton külügyi főképviselő álláspontját. Helyzetértékelő beszédében arról számolt be, hogy valóságos humánkatasztrófa felé közelít az ország, és a politikai válság olyan mély, hogy a kialakult hatalmi vákum körülményei között az állam szinte megszűnt létezni.

A felszólalók közül többen is elégedetlenségüket fejezték ki az Unió megkésett és elégtelen szerepvállalása miatt, és fokozott felelőségvállalásra, valamint humanitárius segítségnyújtásra szólították fel az európai intézményeket.

Tőkés László erdélyi képviselő írott formában nyújtotta be hozzászólását a közép-afrikai helyzet vitájához, a keresztény-üldözések beszüntetését és a vallási megbékélést szorgalmazva a tartós béke megteremtése érdekében.

 

Strasbourg, 2014. február 5.

                                                                       

ÍRÁSBELI HOZZÁSZÓLÁS

 

 

A felfegyverzett lázadók tavaly márciusi hatalomátvétele súlyos bizalmi válságot okozott és véres leszámolás-sorozatot indított el a Közép-Afrikai Köztársaságban. Az addig békében élő muzulmán és keresztény közösség szembeállítása miatt ezrek vesztették életüket.

A hatalomra került Seleka-koalíció nagyrészt külföldi lázadókból toborzott muzulmán fegyveresei célzottan támadják az ország többségét kitevő keresztény lakosságot, háborús bűnöket követnek el ellenük, feldúlják hajlékaikat és templomaikat, válogatás nélkül gyilkolnak gyermeket, időset, nőt és férfit. Ekképpen valóságos vallásháború bontakozott ki a társadalompolitikai gyökerű véres konfliktusból. 

Csakis a két közösség megbékélése eredményezhet tartós nyugalmat a térségben. Ezért örömmel üdvözlöm az Európai Unió azon döntését, hogy 500 katonával segítjük az ENSZ és az Afrikai Unió fegyveres erőinek békefenntartó misszióját. A Közép-Afrikai Köztársaság egysége kerül veszélybe, hogyha azonnali hatállyal nem vetünk véget a tomboló erőszaknak, hogyha a vallási gyűlölködés áldozatait nem tudjuk megvédeni, és az alapvető emberi jogok tiszteletben tartását nem vagyunk képesek elérni. 

Ezúton indítványozom, hogy az EU biztosítson keretet a keresztény és muzulmán közösség vallási megbékélésének, az igazságtétel elősegítése révén járulva hozzá a tartós béke megteremtéséhez.

 

Strasbourg, 2014. február 5.

 

 

Tőkés László

európai parlamenti képviselő



www.tokeslaszlo.eu | © Minden jog fenntartva, 2010