»
2013. április 24. szerda
A veszélyeztetett nyelvek Európa örökségét képezik
2013. április 23-án, Brüsszelben, az Európai Parlament kulturális szakbizottsága (CULT) rendes ülésének napirendjén szerepelt az Európai veszélyeztetett nyelvekről szóló jelentéstervezet. Doris Pack bizottsági elnök már a vita elején újból hangsúlyozta: a jelentés a veszélyeztetett nyelvekről és nem a kisebbségi nyelvekről szól. Ismételt elhatároló magatartása – közvetett módon – arra az óvatosságra és idegenkedésre vall, mely nyugati részről a hagyományos kisebbségi ügyek iránt nyilvánul meg általában.
A jelentésért felelős Francois Alfonsi, az Európai Szabad Szövetség frakciójához tartozó korzikai képviselő bevezetőjében elmondta: Európában állandónak tekinthető a különböző nyelvek eltűnésének, kihalásának veszélye. Éppen ezért meg kell találni a módját annak, hogy a jelenleg is futó európai programokba ezek a nyelvek beilleszthetők legyenek, a tagállamoknak és a régióknak pedig felelősséget kell vállalniuk azért, hogy ezen nyelvek védelme ne csak üres politikai frázis legyen, hanem ténylegesen megvalósuló politikává váljék.
A felszólalók közül többen is a finnországi számik példáját hozták fel. A széles autonómiával rendelkező népcsoport fennmaradása veszélyben forog ugyan, a finn állam által biztosított önigazgatási jogok viszont megóvták a közösséget az asszimilációtól és az eltűnéstől.
Több képviselő, köztük Sabine Verheyen német néppárti és Helga Trüppel német zöld képviselők a zsenge gyerekkortól elsajátítandó kétnyelvűség kialakításában vélték megtalálni a probléma megoldását. A nyugati képviselők általában hajlamosak voltak arra, hogy leszűkítsék a témakört, és csupán a ténylegesen kihaló, kisebb etnikai közösségek kulturális – anyagi, pályázati – megsegítésére törekedjenek. Cătălin Ivan román szocialista képviselő szintén a kisebbségi kérdésnek a nyelvi jogoktól való elkülönítését szorgalmazta.
Tőkés László erdélyi képviselő hozzászólásában méltatta Francois Alfonsijelentéstervezetét, kifejezve azt a meggyőződését, hogy a korzikai EP-képviselő személyében a veszélyeztetett nyelvek ügye a lehető legjobb kezekbe került. Ennek kapcsán azonban az is eszünkbe jut, hogy éppen Franciaország egyike azoknak a tagállamoknak, melyek hosszú évek után, még mindig nem voltak hajlandók ratifikálni a Regionális és Kisebbségi Nyelvek Európai Chartáját – tette hozzá.
A napirenden lévő jelentés ún. árnyék-jelentéstévőjeként európai képviselőnk – egyebek mellett – azt hangsúlyozta, hogy a szokványos megközelítéstől eltérően, a veszélyeztetett nyelvek ügye nem csupán nyelvészeti kérdés vagy kulturális kuriózum, hanem egyben kőkemény politikai és emberi jogi problémának is számít egyes európai országokban. Ennek vonatkozásában a csángómagyarokat és a szerbiai vlach közösséget sújtó nyelvi tilalmakat hozta fel példaként. Többségi asszimilációjuk ellenében olyanképpen szükséges fellépni, miként ezt Szerbia európai integrációja kapcsán Románia tette, amikor is hatékony nyomásgyakorlásának köszönhetően rendre a vlachok iskoláiban is engedélyezik a román nyelv tanítását – mondotta képviselőnk. Ugyanakkor Erdély viszonylatában azt idézte fel, hogy míg a '20-as évek elején az országrész lakosságának mintegy 45%-a beszélt magyar vagy német – és más kisebbségi – nyelven, ezzel szemben az erdélyi kisebbségek lélekszáma mostanra már 20% alá csökkent. Szerte Európában biztosítani kell az anyanyelvi – emberi és közösségi – jogokat, mivel ellenkező esetben a nyelvi alapon érvényesülő diszkrimináció, illetve a mesterséges vagy éppenséggel erőszakos asszimiláció nem csupán egyes kisebbségi vagy regionális nyelvek, hanem egész nyelvi közösségek eltűnéséhez vezethet – zárta szavait Tőkés László.
Brüsszel, 2013. április 23.
hírek
2024. december 29. vasárnap
Harmincöt év múltán is Menyőben
2024. december 28. szombat
Közös karácsonyi éneklés
2024. december 23. hétfő
Karácsonyi köszöntés
2024. december 21. szombat
Évértékelő és évzáró gyűlést tartott a bihari EMSZ
2024. december 19. csütörtök
Idén is volt rendhagyó évfordulós történelemóra a Szacsvayban
2024. december 19. csütörtök
Közéleti Kávéház Temesváron – elsőként Tőkés Lászlóval
2024. december 18. szerda
Küldöttgyűlést tartott Temesváron az EMNT
2024. december 16. hétfő
Temesvár szelleme kötelez a magyar–román megbékélésre
2024. december 11. szerda
Tőkés Lászlót meghívták a MAGYAR ÖRÖKSÉG 111. díjátadó ünnepségére
2024. december 10. kedd
Meghívás és gratuláció