»
2011. december 17. szombat
A huszonkét évvel ezelőtti sorsfordító eseményekre emlékeztek
A Ceausescu-diktatúrát megbuktató romániai népfelkelés kitörésének 22. évfordulója alkalmából tartott ma sajtótájékoztatót nagyváradi irodájában Tőkés László, az Európai Parlament alelnöke, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke. A sajtóértekezleten felidézte a 22 évvel ezelőtti sorsfordító eseményeket és megemlékezett azokról a mártírokról, akik 1989-ben életüket adták a szabadságért. „A meggyilkoltak vére az égre kiált” – mondotta a volt temesvári lelkipásztor, majd leszögezte, hogy ameddig nem vonják felelősségre a gyilkosokat és nem leplezik le a mai napig is köztisztségeket vállaló besúgókat, addig a gyilkosokkal cinkos társadalmi igazságtalanság miatt „káini átok ül Románián”. Testvér a testvért gyilkolta 1989-ben, és amiképpen a Mózes könyvének első fejezetében is olvasható, Isten megátkozza az embergyilkosokat, folytatta a gondolatmenetet Tőkés László. Meg kell szabadulnunk ettől az átoktól, és ez csakis a múlt feltárásával lehetséges, hangsúlyozta.
A korabeli egyházi viszonyokra visszatekintve az európai parlamenti képviselő az Anyaszentegyház életében meghatározó szerepet játszó lelkipásztorokat magatartásuk és a titkosszolgálattal való kapcsolatuk szerint különböztette meg. Az első és egyben legnagyobb kategóriába sorolta azokat a lelkészeket, akiket az ateista diktatúra megfélemlítő uralma elnémított. „Reájuk nem szabad követ vetnünk, hiszen a hatalom erőszakszervei és titkosszolgálata miatt hallgattak” – mondotta. A lelkészi kar egy kisebbik része viszont cselekvő kiszolgálója volt a falurombolásra vetemedő, magyarellenes Ceausescu-rezsimnek. Őket a második kategóriába sorolta a volt királyhágómelléki püspök. „Magyar református egyházunk ezen szolgálói nemcsak Krisztus ügyét, hanem saját népüket is elárulták. Egyetlen mentségük a titkosszolgálati múltjuk és vétkeik megvallása, illetve az igazság feltárásának elősegítése lehetne”, mutatott rá. A harmadik csoportba azon kevesek tartoznak, akik a gonosszal szembeszálltak, vagy hogyha ezt nyíltan, látványos formában nem is voltak képesek megtenni, viszont magatartásukkal, szolgálatukkal – szóval és cselekedettel – többnyire a jó oldalon állottak, pártját fogták az igaz ügynek és a reájuk bízottaknak.
Folytatni kell az egyházi átvilágítást, még akkor is, „ha nem illik besúgó lelkipásztorokról, a hivatalos egyház árulásáról beszélni” – vonta le a következtetést Tőkés László.
A sajtótájékoztatón szóba került, hogy néhány demokrata-liberális honatya elvitatja Temesvártól az 1989-es népfelkelés kirobbantásának elsőbbségét és olyan törvénytervezetet nyújtottak be a parlamentbe, amely rögzítené, hogy a kommunista diktatúra megdöntését eredményező események nem Temesváron, hanem Jászvásárban (Iasi) kezdődtek. „Szánalmas és nevetséges törekvés ez, mely durva sértést jelent a temesváriak számára. Remélem, hogy ebből az indítványból nem lesz törvény” – mondotta a 22 évvel ezelőtti temesvári események kulcsszereplője. Hozzáfűzte: úgy tűnik, hogy a korrupció nemcsak a gazdaságban és a politikában van jelen, hanem a történelem megítélésében is felüti a fejét. Véleménye szerint egy ilyen törvény elfogadása történelemhamisítással érne fel.
Tőkés László végezetül elmondta, hogy levélben fordult hozzá Emil Tarnoveanu marosvásárhelyi forradalmár, aki egyébként 1989 novemberében, a Kommunista Párt 14. kongresszusán Nicolae Ceausescu újraválasztása ellen volt. A levélíró azt kérte tőle, hogy járjon közben annak érdekében, hogy a forradalmárok ne veszítsék el az államtól kapott pénzbeli juttatásokat. Ugyanakkor Emil Tarnoveanu levelében arra is felhívta a figyelmet, hogy míg hivatalosan mintegy 19 ezer forradalmárt tartanak számon az országban, addig alig vannak nyolcezren, akik valóban szerepet játszottak a diktatúra megdöntésében. Az EP-alelnöke szerint az állam morális kötelessége biztosítani az igazi forradalmároknak az őket megillető jogokat.
Nagyvárad, 2011. december 16.
hírek
2024. november 18. hétfő
Szoboravató beszéd
2024. november 18. hétfő
Tisztelgés P. Kozma Imre előtt
2024. november 17. vasárnap
Nagyváradtól Masikóig, és vissza
2024. november 7. csütörtök
Matematikusból egyetemépítő – in memoriam Kovács Béla
2024. október 28. hétfő
Akik felelősséggel cselekedték a jót
2024. október 25. péntek
„Isten szabadságra teremtett és szabadságra hívott el bennünket”
2024. szeptember 20. péntek
Tanévnyitó a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen
2024. szeptember 16. hétfő
A szeretetről és a hitről egy szomorú temesvári évfordulón
2024. szeptember 11. szerda
Temesvári igehirdetés és megemlékezés vasárnap
2024. szeptember 2. hétfő
Könyv a Szent István-díj történetéről