»
2016. július 3. vasárnap
A tudománynak a nemzet felemelkedését kell szolgálnia
Fényes Elektől az Európai Statisztikai Rendszerekig címmel rendezett Kárpát-medencei kitekintésű statisztikai konferenciát a Magyar Statisztikai Társaság és a Partiumi Területi Kutatások Intézete 2016. július 1-2-án Nagyváradon, a Partiumi Keresztény Egyetemen.Plenáris üléseken és szekciókban zajló kerekasztal-beszélgetéseken járták körbe a meghívott szakemberek a magyar és a nemzetközi statisztika aktuális kérdéseit, különös tekintettel egyrészt e tudományág oktatásának helyzetére és perspektíváira, másrészt a modernizációban és a területfejlesztésben betöltött szerepére. Az előadások rendjén a történeti visszatekintésre is gondot fordítottak, már csak azért is, mert e hónap 23. napján lesz 140. éve annak, hogy a magyarországi közgazdasági statisztika első jelentős képviselője, az Országos Statisztikai Hivatal elődjének, az 1848-as Központi Statisztikai Hivatalnak a megalapítója, Fényes Elek földrajztudós távozott az élők sorából. A nagy előd a Bihar vármegyei Csokalyon született, tanulmányai egy részét Váradon végezte. Szülőfalujában szobra áll, a PKE-nek helyet adó királyhágómelléki egyházkerületi székház udvarán pedig 2013-ban emléktáblát avattak a tiszteletére. A konferencia részvevői mindkettőt felkeresték és megkoszorúzták.
Soós Lőrinc, a Magyar Statisztikai Társaság elnöke emlékeztetett a konferencia elején, hogy a rendezvényre éppen a köztisztviselők napján kerül sor, hiszen július 1-je 1997 óta a közalkalmazottak törvényes ünnep- és pihenőnapja Magyarországon, márpedig a statisztikusok zöme ebben a státusban munkálkodik. Felhívta a figyelmet arra is, hogy az általa vezetett szakmai szervezet képviselői mellett hat magyarországi és három határon túli magyar anyanyelvű egyetem szakemberei emelik részvételükkel a nagyváradi konferencia rangját, méltatva egyúttal a vendéglátó tanintézetet. Ez utóbbi nevében ifj. Szilágyi Ferenc docens köszöntötte a vendégeket, majd átadta a szót Tőkés Lászlónak, a Partiumi Keresztény Egyetem elnökének.
Megnyitó beszédében európai parlamenti képviselőnk a Szentírást idézte: „Elvész az én népem, mivelhogy tudomány nélkül való” – majd ennek mentén vázolta az erdélyi magyar tudományosság dicső múltjára rákövetkezett keserű közelmúltat, a kommunizmus idején végbement szellemi-lelki-tárgyi pusztítást, aminek csak egy töredékét sikerült jóvátenni a diktatúra bukása után eltelt negyedszázadban. S bár a bibliai ige kifejezetten az isteni tudományokra vonatkozik, nyugodt szívvel általánosíthatunk – mondta a püspök –, hiszen akárha Isten és az ő tudománya nélkül, akkor is elvész a nép, hogyha a tudomány nem tudja betölteni hivatását a nemzet életében. Tőkés László röviden vázolta a Partiumi Keresztény Egyetem történetét, amely e történelmi régió reneszánszának kiemelkedő fontosságú intézményeként nemzetfenntartó szerepet tölt be a váradújvárosi Sulyok István Egyházi, Oktatási és Művelődési Központ egységében. A magyar statisztikai tudomány kialakulása, fejlődése és intézményesülése, illetve Fényes Elek élete és munkássága példázatul és sok tanulsággal szolgál az utókornak. A magyar nemzet viszontagságos történetébe szervesen beleillik a sorscsapások utáni örökös újrakezdés, ami – egészében és részeiben – tudományos életünkre is egyaránt oly jellemző. Fényes Elek pályája is híven példázza, hogy – Adyval szólva – „az Értől” indulva miképpen lehet eljutni „az Óceánig” – mondotta az egyetem elnöke, rámutatva ugyanakkor arra, hogy bár tudomány nélkül elvész a nép, de önmagában a tudományosság művelése, az öncélú kutatás sem célravezető. A cél ugyanis a nemzet felemelése, amire a reformkor nemzedékének nagyjaival együtt maga Fényes Elek is vállalkozott. Az utóbbi időszakban létrehozott partiumi intézmények, anyaegyetemünk és a partiumi kutatóintézet éppúgy, mint a Partiumi Autonómiatanács ugyanezt a célt hivatottak szolgálni. A tudomány nemes eszközét politikai céljaink elérésére használjuk, ami viszont nemzeti megmaradásunk és felemelkedésünk útját egyengeti. A jelen statisztikai konferenciának hozzáadott értéke a határok fölötti nemzetegyesítés szellemében zajló tudományos együttműködés, ami pedig szervesen beleillik az európai regionális együttműködés szélesebb keretébe – zárta beszédét erdélyi képviselőnk, Isten áldását kérve a tanácskozásra és az egész partiumi térségre.
hírek
2024. november 18. hétfő
Szoboravató beszéd
2024. november 18. hétfő
Tisztelgés P. Kozma Imre előtt
2024. november 17. vasárnap
Nagyváradtól Masikóig, és vissza
2024. november 7. csütörtök
Matematikusból egyetemépítő – in memoriam Kovács Béla
2024. október 28. hétfő
Akik felelősséggel cselekedték a jót
2024. október 25. péntek
„Isten szabadságra teremtett és szabadságra hívott el bennünket”
2024. szeptember 20. péntek
Tanévnyitó a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen
2024. szeptember 16. hétfő
A szeretetről és a hitről egy szomorú temesvári évfordulón
2024. szeptember 11. szerda
Temesvári igehirdetés és megemlékezés vasárnap
2024. szeptember 2. hétfő
Könyv a Szent István-díj történetéről