2008. október 3. péntek
Send this article Print this article

Akkreditálták a Partiumi Keresztény Egyetemet

Nyilatkozat

Az alapító Pro Universitate Partium Alapítvány, valamint a Partiumi Keresztény Egyetem nevében ezúton hozzuk a közvélemény tudomására, hogy a Román Szenátus 2007 októberi határozatát megerősítve, 2008. szeptember 30-án a Képviselőház is törvényben mondta ki Egyetemünk, ezen belül pedig három képzési szak ─ a szociális munka, a német nyelv és irodalom és a teológiai didaktikai szakok ─ végleges akkreditációját.





A Képviselőház határozatának nyomán Isten iránti hálaadással állapíthatjuk meg, hogy a tegnapi nappal ─ közel fél évszázados megszakítás után ─ létrejött az erdélyi magyarság első, államilag elismert, önálló magyar felsőoktatási intézménye: a Partiumi Keresztény Egyetem.

Az egyetemalapítás, az intézményépítés, valamint az akkreditáció hosszúra nyúlt folyamata az 1989-es rendszerváltozással egyidős, és híven tükrözi annak az útnak minden nehézségét és ellentmondását, mellyel ebben az időszakban kisebbségi magyarságunknak szembesülnie kellett.

• Amikor, már a kezdet kezdetén nyilvánvalóvá vált, hogy jogfosztott nemzeti közösségünk egyhamar nem számíthat az önkényesen felszámolt anyanyelvű felsőoktatása helyreállítására, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület ─ a remélt jövendőt megelőlegezve ─ 1990-ben megalapította a Sulyok István Református Főiskolát.

• Közel egy évtizedig tartó, eredménytelen küzdelem után, illetve a hivatalos magyar érdekképviselet kudarcos felsőoktatási politikája láttán; másfelől a módosított tanügyi törvény biztosította, szerény lehetőségeket kihasználva, az ekkor létrejövő Pro Universitate Partium Alapítvány 1999-ben, a SIRF jogutódjaként hívta létre a Partiumi Keresztény Egyetemet.

• Az ennek nyomán megalakult Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemmel egyazon magánegyetemi hálózatban működő PKE létrejöttében és fenntartásában meghatározó szerepet játszott és vállal Magyarország, akinek a folyamatos költségvetési támogatása biztosítja egyetemi rendszerünk létét és fejlődését.

• A PKE felsorolt három szakja 2004 júniusában nyerte el az Országos Akkreditációs Tanács szakmai elismertetését─ ami lehetővé tette egyetemi intézményünk törvény általi akkreditációját. Ennek megtörténte azonban több mint négy évet váratott magára.

• Joggal feltételezzük, hogy az akkreditáció ─ előzmény nélküli ─ késleltetésének nem szakmai és nem csupán „ügyrendi”, hanem elsősorban politikai okai voltak. Annak ellenére, hogy az RMDSZ az akkreditáció egész időszakában (2004─2008) a román kormány tagja volt, a Szövetség elnöke pedig mintegy két esztendeig (2004─2006) az oktatásért ─ is ─ felelős miniszterelnök-helyettesi tisztséget töltötte be ─ a PKE természetes határidőn belüli törvényes elismertetését nem voltak képesek elősegíteni.


Az egyetemalapítás, az intézményépítés, valamint az akkreditáció közel húsz esztendei történetének tanulságaképpen jó lelkiismerettel állapíthatjuk meg, hogy a rendkívüli akadályok és nehézségek árán elért eredmények és sikerek ─ a mostoha politikai körülményeken felül álló módon ─ a mi egyházi, közösségi, emberi és szakmai erőfeszítéseink, kitartó munkánk és küzdelmünk gyümölcsei. Éppen ezért, Isten iránti hálaadással mondunk köszönetet mindazoknak, akik ebből a „nemes harcból” és építő munkából öntudatosan és elkötelezetten kivették a részüket: az alapítóknak, a támogatóknak, a tanároknak, a vezetőknek és ─ nem utolsósorban ─ tanuló ifjúságunknak, akik értelmet adtak a magyar nyelvű egyetemi oktatás helyreállításáért folytatott küzdelmünknek.

Egyben ezúton fordulunk hozzájuk felhívásunkkal, hogy a Partiumi Keresztény Egyetem és a rövidesen szintén az akkreditációját elnyerő Sapientia Tudományegyetem továbbépítése és -fejlődése érdekében az eddiginél is jobban fogjanak össze és hatékonyabban munkálkodjanak. Tegyünk meg közösen mindent, amit megtehetünk.

Köszönetünket kifejezve, a Magyar Kormány és az Országgyűlés további, fokozott támogatását kérjük az egyetemfenntartás és egyetemépítés terén.

Szintén köszönetteljes kérésünkkel fordulunk Románia Kormányához és Parlamentjéhez, hogy az alkotmányosság és a demokratikus esélyegyenlőség követelményeinek megfelelően részesítsék politikai és költségvetési támogatásban magyar magánegyetemi intézményrendszerünket.

Egyetemünk továbbra is elkötelezi magát arra, hogy korunk és helyzetünk kihívásai között, a nevében is tükröződő – keresztény – szellemben, egész társadalmunk és partiumi–erdélyi magyarságunk szolgálatára folytassa elkezdett munkáját.

Ezt a célt követve, élni kívánunk azokkal az új lehetőségekkel, melyek a Partiumi Keresztény Egyetemakkreditációjából fakadnak: további szakok akkreditálásának a felgyorsítása, új szakok indítása, a mesterképzés elkezdése, a teljes körű bolognai rendszer kiépítése, új anyagi források felkutatása, európai pályázatok benyújtása és az egyetem infrastrukturális fejlesztése terén.

Nagyvárad, 2008. október 1.

Tőkés LászlóHorváth GizellaTolnay István
elnökrektor ügyvezető elnök


hírek

fényképek

Temesvári zarándoklat
10 éves az EMNT
Székelyek Nagy Menetelése
A Magyar Rektori Konferencia plenáris ülése Nagyváradon

videók

Trianonról és az autonómiáról
TEMESVÁR 31. - Tőkés László, az EMNT elnöke
Tőkés László évértékelője a Magyar Televízióban, 2016. jan. 1-jén
Tőkés László brüsszeli felszólalása

ajánlott oldalak

Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács
Székely Nemzeti Tanács
EPP képviselőcsoport az Európai Parlamentben
FIDESZ
Fidesz Európa Parlamenti képviselőcsoportja
Orbán Viktor miniszterelnök honlapja
www.tokeslaszlo.eu | © Minden jog fenntartva, 2010