»
A rendezvény meghívott előadói Veronika Bilkova, a prágai Nemzetközi Kapcsolatok Intézetének kutatója, Ramón Pacheco Pardo, a londoni King's College előadótanára és Silvia Caterini civil szervezeti vezető voltak. A Dél-Koreai Köztársaságot Lee Jung-hoon emberi jogi nagykövet, az Európai Unió Külügyi Szolgálatát (EKSZ) pedig Julian Wilson, kelet-ázsiai ügyekben illetékes osztályvezető képviselte.
2016. április 21. csütörtök
Az észak-koreai helyzet továbbra is aggasztó
2016. április 20-án, Brüsszelben az Európai Parlament Emberi Jogi Albizottsága (DROI) Tőkés László alelnök kezdeményezésére az észak-koreai emberi jogi helyzet tárgyában szervezett közmeghallgatást.A rendezvény meghívott előadói Veronika Bilkova, a prágai Nemzetközi Kapcsolatok Intézetének kutatója, Ramón Pacheco Pardo, a londoni King's College előadótanára és Silvia Caterini civil szervezeti vezető voltak. A Dél-Koreai Köztársaságot Lee Jung-hoon emberi jogi nagykövet, az Európai Unió Külügyi Szolgálatát (EKSZ) pedig Julian Wilson, kelet-ázsiai ügyekben illetékes osztályvezető képviselte.
A tanácskozáson elnöklő Tőkés László megnyitó beszédében arra emlékeztetett, hogy az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) vizsgálóbizottságának 2014-ben közzétett jelentése szerint Észak-Koreában rendszeresen, széles körben és súlyos mértékben megsértik az emberi jogokat, és a feltárt jogsértések – számos esetben – állampolitikai alapon elkövetett, emberiség elleni bűncselekménynek minősülnek. Az átfogó dokumentum – többek között – azt is előirányozta, hogy a rezsim vezetőit, köztük az ország élén álló Kim Dzsong Unt is állítsák a Nemzetközi Büntetőbíróság elé. Ezen magas szintű nemzetközi fellépés összefüggésében került sor a mai bizottsági eszmecserére, hiszen az Európai Unió mindig is fontos szerepet vállalt az ENSZ által megfogalmazott, az emberi jogok megerősítésére irányuló kezdeményezésekben – mondotta Tőkés László.
Mint ismeretes, áprilisban az észak-koreai rezsim újabb rakétakísérletet hajtott végre, a térség stabilitását veszélyeztetve ezáltal. Ezt figyelembe véve nemzetközi szövetségeseivel együtt az Uniónak az eddigieknél is aktívabb és konstruktívabb szerepet kell vállalnia a helyzet kezelésében, annak megfelelően, hogy az Európai Parlament januárban határozati úton szólította fel a Koreai Népi Demokratikus Köztársaságot (KNDK) nukleáris programja leállítására, valamint arra kérte fel Federica Mogherinit, az EKSZ alelnökét, hogy az emberi jogok helyzetét a Koreai-félszigeten az uniós politika kiemelt kérdéseként kezelje – szorgalmazta európai képviselőnk.
Veronika Bilkova az Észak-Korea elszámoltathatóságát szolgáló, a nemzetközi közösség által kidolgozott mechanizmusokról nyújtott tényszerű összefoglalót. Az ENSZ-vizsgálóbizottság jelentése nyomán a kérdés különleges fontosságot nyert, hiszen kimondja, hogy emberiség ellen elkövetett bűntettek terhelik az észak-koreai rezsimet, azok elkövetőit pedig a Nemzetközi Büntetőbíróság elé kell állítani. Pozitív fejleménynek minősítette, hogy az utóbbi időben a kommunista Korea egyre inkább hajlik az ENSZ-szel való tárgyalásra. Bár az eddig bevetett politikai eszközök nem voltak eléggé hatékonyak, ezeket mégsem szabad alulértékelnünk. Intézkedéseinknek továbbra is Észak-Korea népének megsegítését kell szolgálniuk, és ebben a felelősségre vonás döntő szerepet tölt be – hangsúlyozta.
Ramon Pacheco Pardo nagyra értékelte, hogy a Koreai-félszigeten évtizedek óta fennálló feszültség kezelésében az EU egyedülálló szerepet tölt be. Éppen ezért fontos, hogy segítségnyújtási programját továbbra is fenntartsa, és a térségben tevékenykedő nemzetközi szereplőket koordinálja. Megfelelő politikai párbeszédre van szükség az emberi jogi helyzet javítása érdekében, de ugyanakkor a bizalomépítés is rendkívül fontos, hiszen Észak-Korea elszigeteltségét csupán így lehet fokozatosan feloldani – mutatott rá a szakértő.
„Észak-Korea a világ legelszigeteltebb országa. Akik életüket kockáztatva kijutnak belőle, mind bátor emberek. Szenvedéseikről a külvilág egyedül tanúvallomásaik révén szerez tudomást, a valóságot bemutató fényképek és videofelvételek nem léteznek. Ezzel szemben Észak-Korea esete mégis elkerüli a világ figyelmét” – kezdte előadását az emberi jogok dél-koreai nagykövete, majd így folytatta: „A rezsim által kifejlesztett atomprogram és az emberi jogok megsértése kéz a kézben járnak. Míg az előző kifelé irányuló fenyegetés, az utóbbi befelé, a nép ellen gyakorolt terror fenntartására irányul.” Arra kérte az Európai Parlamentet, hogy továbbra is gyakoroljon nyomást az országra, mert a KNDK hosszú ideje most először mutatja jelét annak, hogy a kommunista nomenklatúra torkig van az életét megkeserítő szankciókkal.
Az EKSZ képviselője arról biztosította az eszmecsere részvevőit, hogy az EU elkötelezett az észak-koreai nép emberi jogai iránt, küzd a jogsértések ellen, és az ENSZ minden olyan kezdeményezését támogatja, mely hozzájárul a KNDK-ra gyakorolt diplomáciai nyomás fokozásához. Bár a phenjani rezsim legutóbbi atomrobbantási kísérlete nem sok bizakodásra ad okot, a globális front egységes, és a nemzetközi szereplők egyre inkább összetartanak. Az EU továbbra is fenntartja a párbeszédet, valamint segítségnyújtási programját. Bármilyen változás is lenne Észak-Koreában, Kínának kulcsszerepe volna ebben, és az EU-nak is ehhez kell igazítania fellépését – mondotta.
Zárszavában Tőkés László felidézte, hogy röviddel csúfos bukása előtt Ceausescu volt román diktátor is atomfegyver hadrendbe állítására törekedett. A kommunizmus a világ utolsó totalitárius rendszere, mely „túlélte önmagát”. Elfogadhatatlan, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsában, az egykori szovjet birodalom utódaként Oroszország, valamint a kommunista Kína cinkos módon Észak-Korea pártját fogják. Az Európai Uniónak határozottan fel kell lépnie a totalitárius hatalmi rendszerek ellen, az észak-koreai kommunista diktatúra elleni küzdelmében pedig kulcsszerepet játszó partnere a Dél-Koreai Köztársaság – vonta le következtetéseit az ülés elnöke.
hírek
2024. november 18. hétfő
Szoboravató beszéd
2024. november 18. hétfő
Tisztelgés P. Kozma Imre előtt
2024. november 17. vasárnap
Nagyváradtól Masikóig, és vissza
2024. november 7. csütörtök
Matematikusból egyetemépítő – in memoriam Kovács Béla
2024. október 28. hétfő
Akik felelősséggel cselekedték a jót
2024. október 25. péntek
„Isten szabadságra teremtett és szabadságra hívott el bennünket”
2024. szeptember 20. péntek
Tanévnyitó a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen
2024. szeptember 16. hétfő
A szeretetről és a hitről egy szomorú temesvári évfordulón
2024. szeptember 11. szerda
Temesvári igehirdetés és megemlékezés vasárnap
2024. szeptember 2. hétfő
Könyv a Szent István-díj történetéről