»
Az ünnepi istentiszteleten Tőkés László európai parlamenti képviselő, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület korábbi püspöke hirdetett igét. Kiemelte, hogy a történelemre is jellemző a derűre ború, a mélység és magasság, az elnyomás és a szabadság, az egység és megosztás, a sötétség és a fény, valamint a bűn és bűnhődés. Bármi is történjék ebben a körforgásban, a hívő embert mindig az a hit erősíti, hogy Isten a történelem ura. A hívő ember mindig hisz egy igazságos kor eljövetelében, amikor is felragyog a történelmi igazság. A magyar történelemben mindig voltak olyan korok, amikor olyan személyek kerültek a magyarság élére, akik képesek voltak a nemzet felvirágoztatására. Ilyen volt Szent István, IV. Béla, Zsigmond és Mátyás király, valamint Bocskai István, Bethlen Gábor és I. Rákóczi György, akiknek idejében Erdély aranykorát élte, de beszélhetünk a szabadságharcok történetéről, amikor a szabadságharcosok mindig harcba mentek az igazságért. Ezek a nagy történelmi korszakok arra biztatnak, hogy ne adjuk fel, ne hátráljunk meg. Arra biztat a bécsi béke is, amire ma emlékezünk – hangsúlyozta az igehirdető.
2016. július 4. hétfő
Bocskai-megemlékezés és díjátadás volt Nagykárolyban
Július 3-án a nagykároly-belvárosi református templomban ünnepi istentiszteleten emlékeztek Bocskai István fejedelemre és a bécsi béke 410. évfordulójára, átadva egyben az idei Bocskai-díjakat.Az ünnepi istentiszteleten Tőkés László európai parlamenti képviselő, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület korábbi püspöke hirdetett igét. Kiemelte, hogy a történelemre is jellemző a derűre ború, a mélység és magasság, az elnyomás és a szabadság, az egység és megosztás, a sötétség és a fény, valamint a bűn és bűnhődés. Bármi is történjék ebben a körforgásban, a hívő embert mindig az a hit erősíti, hogy Isten a történelem ura. A hívő ember mindig hisz egy igazságos kor eljövetelében, amikor is felragyog a történelmi igazság. A magyar történelemben mindig voltak olyan korok, amikor olyan személyek kerültek a magyarság élére, akik képesek voltak a nemzet felvirágoztatására. Ilyen volt Szent István, IV. Béla, Zsigmond és Mátyás király, valamint Bocskai István, Bethlen Gábor és I. Rákóczi György, akiknek idejében Erdély aranykorát élte, de beszélhetünk a szabadságharcok történetéről, amikor a szabadságharcosok mindig harcba mentek az igazságért. Ezek a nagy történelmi korszakok arra biztatnak, hogy ne adjuk fel, ne hátráljunk meg. Arra biztat a bécsi béke is, amire ma emlékezünk – hangsúlyozta az igehirdető.
A továbbiakban Tukacs József Sándor, a Nagykároly-Belvárosi Református Egyházközség lelkipásztora köszöntötte a megjelenteket, majd Sárkány Viola, a Bocskai Társaság elnöke Bocskai Istvánról és az 1606-os bécsi békéről tartott előadást.
Ebben az évben a Bocskai-díjat ketten kapták meg. Bollobás Béla a világ legismertebb matematikusai között van nyilvántartva, a nagy-Britanniai Cambridge-ben él, de egész élete során ragaszkodott a magyarságához, és mindig segítette a magyar matematikusokat. A Szatmárnémetiben élő Muzsnay Árpád a közművelődés terén kifejtett tevékenységért vehette át a díjat. Az ünnepi eseményen közreműködött Nagy Csaba tárogatóművész, Erdei József előadóművész és Bakó Blanka diák. A részvevők megkoszorúzták a templomkertben lévő Károli Gáspár-szobrot és a trianoni emlékművet.
(Forrás: Szatmári Friss Újság)
hírek
2024. november 18. hétfő
Szoboravató beszéd
2024. november 18. hétfő
Tisztelgés P. Kozma Imre előtt
2024. november 17. vasárnap
Nagyváradtól Masikóig, és vissza
2024. november 7. csütörtök
Matematikusból egyetemépítő – in memoriam Kovács Béla
2024. október 28. hétfő
Akik felelősséggel cselekedték a jót
2024. október 25. péntek
„Isten szabadságra teremtett és szabadságra hívott el bennünket”
2024. szeptember 20. péntek
Tanévnyitó a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen
2024. szeptember 16. hétfő
A szeretetről és a hitről egy szomorú temesvári évfordulón
2024. szeptember 11. szerda
Temesvári igehirdetés és megemlékezés vasárnap
2024. szeptember 2. hétfő
Könyv a Szent István-díj történetéről