Az elemi kisebbségi jogoktól még igen hosszú út vezet az autonómiáig...
Tőkés László európai képviselő a tegnapi plenáris ülésen azt javasolta, hogy az idegengyűlölet, a cigányellenesség és az antiszemitizmus sorába a hagyományos etnikai kisebbségeket sújtó diszkriminációt is vegyék be. Ennek kapcsán külön is kitért a Romániában felerősödött magyarellenességre, mely – a maga nemében – csak az előbb felsoroltakhoz hasonlítható.Idén februárban Renate Weber romániai képviselőnő és liberális EP-képviselők egy csoportja szóbeli választ igénylő kérdést intézett az Európai Bizottsághoz. A rasszizmus, az idegengyűlölet, az antiszemitizmus, az iszlámellenesség, a homofóbia és a cigányellenesség elleni küzdelem tárgyában – az Európai Unióban. Az eljárási szabályzat előírásainak megfelelően (115. cikk) a kérdés tárgyában kiadott EU-tanácsi és -bizottsági állásfoglalások parlamenti plenáris vitájára ma délelőtt került sor, Viviane Reding igazságügyi biztos részvételével. Az EP állásfoglalási indítványáról holnap délelőtt fog szavazni a strasbourgi plenáris.
A parlamenti kérdés megfogalmazói kezdeményezésüket azzal indokolták, hogy az EU területén továbbra is fajgyűlölő, xenofób, antiszemita, iszlámellenes, homofób és cigányellenes diszkriminációnak és cselekedeteknek lehetünk tanúi, ráadásul pedig néhány uniós tagállamban olyan szélsőséges pártok rendelkeznek képviselettel, melyek gyűlöletet és intoleranciát hirdető beszédeket mondanak és programokat terjesztenek. Az európai értékeket veszélyeztető jelenség felerősödése láttán az aláíró képviselők a jelzett területeken érvényesülő hátrányos megkülönböztetés, a gyűlöletbeszéd és a hasonló negatív megnyilatkozások elleni küzdelem erősítését szorgalmazták az EU intézményei részéről.
A tegnapi plenáris vita rendjén a felszólalók határozott támogatásukról biztosították a néppárti, a szocialista és a liberális frakciók nevében benyújtott – közös – határozati állásfoglalást. Az eredeti indítványban felsoroltak mellett egyes képviselők külön is kitértek a keresztényellenesség és a szegényellenesség terjedésére, vagy az idegenellenesség olyan sajátos formáira, mint a futballhulliganizmus vagy a román és a bolgár munkavállalók ellen irányuló, nagy-britanniai hangulatkeltés.
Néhány magyar szocialista képviselő ez esetben sem mulasztotta el az alkalmat arra, hogy – a hétfői alkotmánymódosítás kapcsán – ne intézzen újabb éles támadást a saját hazájában fennálló állítólagos viszonyok (cigány- és szegényellenesség stb.), illetve a magyar kormány ellen.
Gál Kinga fideszes képviselőnő – ezzel szemben – azt hangsúlyozta, hogy az Orbán Viktor vezette kormány határozottan fellép a gyűlöletbeszéd és a hátrányos megkülönböztetés minden formája ellen. Külön is felhívta a figyelmet ugyanakkor az őshonos nemzeti kisebbségek védelmére, ennek részeként pedig a romániai és szlovákiai magyarok hátrányos helyzetére.
Tőkés László európai képviselő hozzászólásában azt javasolta, hogy az idegengyűlölet, a cigányellenesség és az antiszemitizmus sorába a hagyományos etnikai kisebbségeket sújtó diszkriminációt is vegyék be. Ennek kapcsán külön is kitért a Romániában felerősödött magyarellenességre, mely – a maga nemében – csak az előbb felsoroltakhoz hasonlítható.