2013. október 10. csütörtök
Send this article Print this article

Kisebbségi összefogásra, szolidaritásra és kölcsönös bizalomra van szükségünk

Az Európai Parlament Kisebbségi Frakcióközi Munkacsoportjának (Minority Intergroup) mai strasbourgi rendhagyó ülésén a nemzeti kisebbségek jogainak tárgyában beadott polgári kezdeményezések ügye szerepelt a napirenden, azt követően, hogy szeptember 16-án az Európai Bizottság visszautasította az Európai Népcsoportok Föderatív Uniójának (FUEN) és az RMDSZ-nek a közös európai polgári kezdeményezését.



    A Tabajdi Csaba elnök által levezetett tanácskozás vendégei voltak Hans Heinrich Hansen, a FUEN elnöke, Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács elnöke, valamint Jens Nymand Christensen, az Európai Bizottság Főtitkárságának igazgatója.   
A FUEN elnöke beszédében kihangsúlyozta, hogy a Bizottságnak fel kell lépnie a kisebbségek védelmében, hiszen, Jean Monnet európai alapítónk szellemében, az Unió nem államokat, hanem nemzeteket hivatott egyesíteni. Ezzel szemben, egy olyan kezdeményezés visszautasításával, melynek célja a kisebbségek jogi helyzetének rendezése, a Bizottság teljes mértékben az európai szellem ellenében cselekedett.  Ez egy sajnálatos és nagy hiba volt, melynek nem lett volna szabad megtörténnie – mondotta az elnök, bejelentve ugyanakkor, hogy politikai nyomásgyakorlással továbbra is minden lehetőt megtesznek ügyük sikeréért.
    Izsák Balázs szerint az általuk benyújtott – és szintén elvetett – kezdeményezés tulajdonképpen nem kisebbségi jellegű, mindazonáltal tagadhatatlan, hogy ha elfogadták volna, következményeiben pozitív hatással lett volna Európa kisebbségeire. A nyelv és a kultúra a területi és társadalmi kohézió meghatározó tényezői. Ezen elv értelmében szükséges továbblépni – hangsúlyozta az SZNT elnöke, tudatva ugyanakkor, hogy az EB döntését fellebbezték a luxembourgi bíróságon.
    A Bizottságot képviselő Nymand Christensen a visszautasító döntés mögött álló tényezők és folyamat megvilágosítása érdekében elmondta, hogy az EB nem politikai, hanem csakis jogi szempontból kezelte a benyújtott kezdeményezést. Hangsúlyozta, hogy az EU egyetlen csoportnak vagy közösségnek sem nem fordít hátat, minden egyes polgára sorsát nagy figyelemmel követi, ezek EU-n belüli legitim igényeit és szükségleteit pedig prioritásként kezeli. Azonban, sem az Európai Unióról, sem pedig az Unió működéséről szóló szerződések nem biztosítanak jogalapot arra, hogy jogalkotást kezdeményezzenek a nemzeti kisebbségek védelmére. Az alapszerződés arra viszont kötelezi az Uniót, hogy tiszteletben tartsa a sokszínűséget, valamint – egyebekkel együtt – az etnikai diszkriminációt is egyértelműen megtiltja. Azt is aláhúzta, hogy a 'kisebbség' fogalma az EU-s szerződésekben nincs kellőképpen meghatározva. Nyomatékosan kiemelte, hogy ez tagállami kompetencia. Végezetül hangsúlyozta, hogy a FUEN-kezdeményezés esetében nem volt kifogás a kezdeményezés tartalmával szemben, csupán a vonatkozó szabályokat vették figyelembe. Az Európai Bizottság szemszögéből tehát ilyen egyszerűen és egyértelműen magyarázható a szeptember 16-i visszautasító döntés.
    Tőkés László erdélyi képviselő hozzászólásában rámutatott, hogy a romániai magyar szervezetek részéről három polgári kezdeményezést nyújtottak be, és ezért bírálatát fejezte ki Tabajdi Csaba szocialista elnök iránt, aki az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács kezdeményezéséről szóló előterjesztést (lásd mellékelve) szándékosan elmulasztotta az Intergroup napirendjére tűzni. Ennek ellenére az EMNT elnökeként minden pártpolitikai szempontot és ellentétet meghaladó fontosságú ügynek tartja a közös ügyeinkben való összefogást és ugyanerre kéri az RMDSZ-t.
    A tanácskozás résztvevői és a visszautasított európai polgári kezdeményezések előterjesztői egészében véve elégedetlenségüket fejezték ki az EB képviselőjének a jogi formalizmusra leszűkülő magyarázata iránt, és azon szándékuknak adtak kifejezést, hogy töretlenül tovább folytatják a kisebbségi jogok kivívásáért folytatott küzdelmüket.
 
Strasbourg, 2013. október 10.

Európai Parlament
Kisebbségi Frakcióközi Munkacsoport
 
Előterjesztés
a kisebbségvédelmi európai polgári kezdeményezések tárgyában
 
    Őszinte elismerésemet fejezem ki a kisebbségi frakcióközi munkacsoportnak, Tabajdi Csaba és François Alfonsi társelnök uraknak azért, hogy a kisebbségi kérdésben útjukra indított európai polgári kezdeményezések ügyét példás módon napirendre tűzték. Mai témánk, valamint a legutóbbi ülésünkön megvitatott kisebbségvédelmi állásfoglalási indítvány-tervezet konvergens módon ugyanabba az irányba mutatnak: egy európai uniós kisebbségvédelmi jogi keretrendszer kiépítését célozzák.
     Ez alkalommal kettős minőségemben, nevezetesen mint európai képviselő és mint az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke szólok. Szervezetünk a romániai magyarság autonómiájának a kivívásáért harcol – hasonlóképpen a Székely Nemzeti Tanácshoz (SZNT), melynek vezetőjét, Izsák Balázs elnök urat is körünkben üdvözölhetjük. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) programjában a kisebbségi kollektív jogok úgyszintén szerepelnek.
     Ekképpen történhetett meg, hogy mindhárom romániai szervezetünk európai polgári kezdeményezéssel élt. A mi kezdeményezésünket az Európai Bizottság jogi szolgálata már az előzetes normakontroll rendjén visszautasította. Utóbb ugyanígy járt az SZNT és az RMDSZ – annak ellenére, hogy ez utóbbi az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójával (FUEN) együtt nyújtotta be közös kezdeményezésüket.
     Tudtommal – ezeken kívül – még egy katalóniai kezdeményezést sem engedett át a szűrőjén a Bizottság. Ez a négyrendbéli nyers visszautasítás sajnos azt a negatív üzenetet hordozza, hogy: (1) az Európai Unió az „egység a sokféleségben”, valamint a soknyelvűség és a multikulturalitás fennen hangoztatott elvei ellenére őshonos etnikai kisebbségi közösségeinek, illetve több tíz milliónyi kisebbségi polgárának az ügyét továbbra is ignoranciával kezeli; valamint azt, hogy (2) az európai polgári kezdeményezés politikai és jogalkotói eszközének nem igazán kívánnak teret biztosítani az Unióban.
     Ennek a helyzetnek az ismeretében az eddiginél is nagyobb kisebbségi összefogásra, szolidaritásra és kölcsönös bizalomra van szükségünk. Sajnos, egyik tekintetben sem vagyunk elég erősek.
     Közös érdekeink védelmében odahaza, Romániában sem tudtunk eléggé összefogni. Eredetileg ugyanis egyetlenegy, közös kezdeményezésben gondolkoztunk – de végül is három lett belőle.
Itt, az Európai Parlamentben sem sikerül valamennyi kisebbségi képviselőt megszólítanunk, és az intergroup sem képes kellő súllyal képviselni ügyeinket.
     Más tekintetben viszont pártpolitikai érdekek osztanak meg, vagy állítanak szembe bennünket. Ezért van az, hogy az RMDSZ és a FUEN legutóbbi kerekasztal-megbeszélésén sem vették figyelembe több EP-képviselő álláspontját, a mai intergroup-ülés napirendjéről pedig a mi kezdeményezésünket éppenséggel „kifelejtették”…
     Akárhogyan is lett volna, javasolom, hogy mind az Európai Parlamenten belül, mind a polgári kezdeményezés útján továbblépve, sokszorozzuk meg erőfeszítéseinket a kisebbségi – kollektív – jogok európai érvényesítése érdekében, és akár a közelgő európai választások felhajtó erejét is kihasználva, törekedjünk európai áttörésre ezen a téren.
     A Kárpát-Medencei Magyar Autonómia-Tanács (KMAT) elnökének minőségében, mindenesetre ezúton is kifejezem föltétlen elkötelezettségünket az iránt, hogy Európa egyik legnépesebb kisebbségi népcsoportjának képviselőiként, a romániai, szlovákiai, szerbiai, ukrajnai, horvátországi, szlovéniai és ausztriai magyarok szervezetei és pártjai egységes módon kiállanak valamennyi európai kisebbségi közösség ügye mellett.
 
Strasbourg, 2013. október 10.
 
                                                                                                       Tőkés László
                                                                                                       EP-képviselő


hírek

fényképek

Temesvári zarándoklat
10 éves az EMNT
Székelyek Nagy Menetelése
A Magyar Rektori Konferencia plenáris ülése Nagyváradon

videók

Trianonról és az autonómiáról
TEMESVÁR 31. - Tőkés László, az EMNT elnöke
Tőkés László évértékelője a Magyar Televízióban, 2016. jan. 1-jén
Tőkés László brüsszeli felszólalása

ajánlott oldalak

Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács
Székely Nemzeti Tanács
EPP képviselőcsoport az Európai Parlamentben
FIDESZ
Fidesz Európa Parlamenti képviselőcsoportja
Orbán Viktor miniszterelnök honlapja
www.tokeslaszlo.eu | © Minden jog fenntartva, 2010