»
Hozzátette: a kormány figyelme elsősorban Szombathely – Szent Márton születési helyének, Savariának az örököse – felé fordult. A szombathelyi múzeum szorosan együttműködik a pannonhalmi bencés apátsággal, a Szent Márton-kultusz egyházi központjának munkatársaival.
2016. július 4. hétfő
Szent Mártonra emlékeztek Kunszentmártonban
A kelet-magyarországi, Szent Mártonról nevezett települések és plébániák képviselői találkoztak július 2-án a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Kunszentmártonban. Az esemény megnyitóján Réthelyi Miklós, az UNESCO Magyar Bizottságának elnöke arról beszélt, hogy Magyarország kormánya, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia és az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság elképzelései találkoztak, amikor 2016-ot, Márton püspök születésének 1700. évfordulóját Szent Márton-emlékévnek jelölték.
Hozzátette: a kormány figyelme elsősorban Szombathely – Szent Márton születési helyének, Savariának az örököse – felé fordult. A szombathelyi múzeum szorosan együttműködik a pannonhalmi bencés apátsággal, a Szent Márton-kultusz egyházi központjának munkatársaival.
Réthelyi Miklós hangsúlyozta: az UNESCO mind a 195 tagállamában tudják az emberek, hogy a magyarok ebben az évben a mai Magyarország területén született Szent Mártonra, a franciaországi Tours város püspökére emlékeznek, az ő életének eseményeit elevenítik fel és dicséretes tetteiből merítenek erőt. Szent Márton eseményekben bővelkedő életének felidézésekor kiemelte: már a katonák között is kitűnt az emberek iránti rokonszenvével, szeretetével. Például 334-ben, télvíz idején tiszti köpenyének felét egy ruhátlan koldusnak adta. Ez a jelenet Kunszentmártonban is számos helyen – a harangok oldalán, pecsétnyomókon, hivatalos bélyegzőkön – megtalálható, és csodálatos színekkel megalkotott domborműként díszíti a Szent Márton védelmébe ajánlott, pannonhalmi apátság díszkapujának homlokzatát is.
Az elnök szerint elismerés illet mindenkit, aki közreműködött abban, hogy Magyarország keleti felére is elhozzák a Szent Márton-emlékévet. Réthelyi Miklós kifejtette: néha úgy tűnik, hogy az elmúlt 17 évszázad ellenére a Duna vonalában húzódó limes ma is határvonal Magyarország két része között. Ezt a történelmileg kialakult és megszűnni nem akaró egyenlőtlenséget tudták helyrebillenteni Kunszentmárton lakói és az ünneplők – mondta, hozzátéve: együtt ünnepelnek protestáns testvéreikkel, így Tőkés László református püspökkel és Kustra Csaba evangélikus esperessel.
Márton a hősiesen gyakorolt irgalmasság, a másokon történő segítés elhivatott gyakorlásával érdemelte ki, hogy szent, azaz példakép legyen – emlékeztetett Réthelyi Miklós. Hozzáfűzte: az emlékezés Márton püspökre a legjobb alkalom, hogy elismételjük önmagunkban és komolyan vegyük az irgalmasság testi és lelki cselekedeteit: elesetteket gyámolítani, a szomorúakat vigasztalni, a bántalmakat békével tűrni, az ellenünk vétkezőknek megbocsátani, az élőkért és holtakért imádkozni, a bűnösöket szeretettel meginteni, a tudatlanokat tanítani, a kételkedőknek jó tanácsot adni.
A globalizált világ gondolkodásmódjára, a közelmúlt európai és világeseményeire gondolva a legjobb időben lehet beszélni Márton püspök életútjának eseményeiről, „életszentségéről”, hogy az irgalmasság lelki és testi cselekedeteinek gyakorlásával példát vegyünk tőle és lélekben gazdagodjunk - emelte ki Réthelyi Miklós.
Wenner-Várkonyi Attila, Kunszentmárton polgármestere (Fidesz-KDNP) köszöntőjében elmondta: Szent Márton életútja, cselekedetei adtak erőt eleinknek, és ez kell hogy erőt adjon ma is, mert a küzdelmek és nehézségek ellenére tenni kell a kisebb-nagyobb közösségekért. A szombathelyi egyházmegye programjai a felemelő szeretet jegyében csatlakoznak a Ferenc pápa által hirdetett irgalmasság évéhez, a pannonhalmi apátság programjaiban pedig a közösségépítés kapott nagy hangsúlyt. Hangsúlyozta: a magyarországi magyarok erkölcsi kötelessége tartani a kapcsolatot a határon túl élő magyar testvérekkel, nem lehet akadálya a magyar nemzet megőrzésének sem országhatár, sem távolság.
Az eseményen Csíkszentmárton, Isaszeg, Forrófalva (Moldva), Hévízgyörk, Kunszentmárton, Jásztelek, Magyarszentmárton, Munkács, Püspökszilágy, Szépkenyerűszentmárton, Szombathely, Szeged, Tápiószentmárton, Tiszaszentmárton, Törökszentmiklós képviselői vettek részt. Szentmisét Kiss-Rigó László szeged-csanádi megyés püspök celebrált, majd Tőkés László európai parlamenti képviselő, a Királyhágó-mellék korábbi püspöke imádságos gondolatait osztotta meg a jelenlevőkkel, végül Kustra Csaba evangélikus lelkész szólt az ünneplő emlékezőkhöz. Délben körmenet indult Szent Márton ereklyéjével.
(Az MTI nyomán)
hírek
2025. április 18. péntek
Húsvéti üdvözlet
2025. április 14. hétfő
A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) XXXV. Közgyűlése – Beregszász, 2025. április 12.
2025. április 9. szerda
ÖSSZETARTOZÁS ÉS KIREKESZTÉS
2025. március 29. szombat
Köszöntőbeszéd az Erdélyi Magyar Szövetség Küldöttgyűlésén
2025. március 29. szombat
Marosvásárhely „fekete márciusa”
2025. március 27. csütörtök
NYILATKOZAT – Harmincöt évvel a marosvásárhelyi fekete március után
2025. március 23. vasárnap
Tisztújítás volt az EMSZ-ben
2025. március 23. vasárnap
Kriza János-emlékév
2025. március 23. vasárnap
Hogyan tovább, erdélyi autonómia? – Számbavétel és kiútkeresés
2025. március 22. szombat
Tőkés Lászlót újraválasztották az EMNT elnökének