»
Szombaton, 2013. november 30-án a két szervezet kuratóriuma a további együttműködési lehetőségekről egyeztetettek. János Szabolcs rektor és Tolnay István, a PUPA igazgatója arról számoltak be a testületnek, hogy folyamatban van az akkreditáció európai szinten való elfogadtatása. Az intézmény helyzetének felmérése végett nemrég egy négytagú európai uniós oktatási bizottság látogatott Nagyváradra, akik pozitívan értékelték az egyetem vezetőségének munkáját – számoltak be az intézmény vezetői.
2013. december 1. vasárnap
Tízéves a Partiumi Egyetem Alapítvány
Fennállásának tízéves évfordulóját ünnepli idén a budapesti székhelyű Partiumi Egyetem Alapítvány (PEA), a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem (PKE) kiemelt támogatója. A jubileum alkalmából 2013. december 1-jén, advent első vasárnapján a felsőoktatási intézményt működtető Pro Universitate Partium Alapítvány (PUPA) kuratóriumának nevében Tőkés László elnök – köszönetképpen az intézmény fenntartásában és fejlesztésében nyújtott jelentős szerepvállalásért – a PUPA díját nyújtotta át az PEA alapítójának, Gárdonyiné Brassai Klárának és elnökének, Bakos Istvánnak. A Nagyvárad-Újvárosi református templomban tartott átadási ünnepségen a gyülekezeti tagok, valamint az egyetem képviselői mellett Tőkés József, a PEA kuratóriumának titkára és a kanadai Magyaródy Szabolcs, a PEA egyik támogatója is részt vettek.
Tolnay István, a PUPA igazgatója laudációjában kifejtette: tíz esztendeje annak, hogy a Partiumi Egyetem Alapítvány megalakult, és közhasznú tevékenységével hozzájárul az erdélyi magyar értelmiség képzéséhez. A kisebbségi sorsunkban kiemelt fontossága van a templomnak és az iskolának, ennek szellemében az alapítvány az erdélyi/partiumi magyar nyelvű oktatási és egyházi élet támogatását tartja legfőbb céljának. „Akkor is segítettek, amikor a legnagyobb szükségünk volt rá, amikor más forrásaink elapadtak” – hangsúlyozta Tolnay István, aki részletesen kitért az alapítvány munkásságának ismertetésére, kiemelve a képzőművészeti tanszék hallgatóinak nyújtott állandó támogatást.
A Partiumi Egyetem Alapítvány részéről Bakos István elnök és Magyaródy Szabolcs kanadai támogató mondott köszönetet a kitüntetésért hangsúlyozva a magyarság határok feletti egybetartozását. „A partiumi magyarok nincsenek egyedül, sokan vagyunk szétszóródva a nagyvilágban, akik mindig számíthatunk egymás támogatására” – hangzott el.
A díjátadást megelőző istentiszteleten Tőkés László, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület volt püspöke hirdetett igét, aki az adventet olyan várakozásnak nevezte, amelynek során „a láthatatlan láthatóvá, a megfoghatatlan kézzel fogható valósággá válik”.
Szombaton, 2013. november 30-án a két szervezet kuratóriuma a további együttműködési lehetőségekről egyeztetettek. János Szabolcs rektor és Tolnay István, a PUPA igazgatója arról számoltak be a testületnek, hogy folyamatban van az akkreditáció európai szinten való elfogadtatása. Az intézmény helyzetének felmérése végett nemrég egy négytagú európai uniós oktatási bizottság látogatott Nagyváradra, akik pozitívan értékelték az egyetem vezetőségének munkáját – számoltak be az intézmény vezetői.
A kuratórium tagjai ünnepi határozatot hoztak egy jubileumi emlékév meghirdetésére vonatkozóan. 2014-ben a PKE fennállásának tizenötödik évfordulóját ünneplik (1999–2014), ezt a jubileumot kötik egybe jogelődje, a Sulyok István Református Főiskola huszonöt évvel ezelőtti megalapításának évfordulójával (1990–2015).
Tőkés László, az egyetem elnöke, EP-képviselő felszólalásában kifejtette: a Partiumi Keresztény Egyetem egy szellemi kisugárzási központ, mely azon túlmenően, hogy itthon maradásra, illetve az anyanyelven történő továbbtanulásra sarkalja az ifjúságot, szerepet játszik abban is, hogy egy olyan regionális öntudat alakuljon ki a Partiumban, mint amilyen Székelyföld esetében már létezik.
Az egyetemet, illetve jogelődjét azzal a meggyőződéssel alapította az Egyházkerület, hogy az erdélyi magyarság fogyásának megállításában az óvodától egyetemig terjedő anyanyelvű oktatás biztosítása döntő fontossággal bír. Ezen gondolat jegyében a tanácskozáson döntés született arról, hogy a szórványközösségekbőlérkező hallgatók támogatása céljából egy új ösztöndíjat alapítanak, ezzel is ösztönözve a diaszpórában élő fiatalokat arra, hogy anyanyelvükön tanuljanak tovább. Mivel az Anyaországból is egyre többen választják egyetemi tanulmányaik helyszínéül a Partiumi Keresztény Egyetemet, beilleszkedésük megkönnyítésére külön figyelmet kell fordítani – hangzott el a tanácskozáson.
Nagyvárad, 2013. december 1.
hírek
2024. november 18. hétfő
Szoboravató beszéd
2024. november 18. hétfő
Tisztelgés P. Kozma Imre előtt
2024. november 17. vasárnap
Nagyváradtól Masikóig, és vissza
2024. november 7. csütörtök
Matematikusból egyetemépítő – in memoriam Kovács Béla
2024. október 28. hétfő
Akik felelősséggel cselekedték a jót
2024. október 25. péntek
„Isten szabadságra teremtett és szabadságra hívott el bennünket”
2024. szeptember 20. péntek
Tanévnyitó a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen
2024. szeptember 16. hétfő
A szeretetről és a hitről egy szomorú temesvári évfordulón
2024. szeptember 11. szerda
Temesvári igehirdetés és megemlékezés vasárnap
2024. szeptember 2. hétfő
Könyv a Szent István-díj történetéről