2013. december 23. hétfő
Send this article Print this article

Tőkés László: a rendszerváltozás folytatására van szükség

Tőkés László EP-képviselő, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke mai évértékelő sajtótájékoztatóján a temesvári népfelkelés évfordulójának apropóján az akkori eseményeket állította szembe jelenünkkel. A Tolnay István tanügyi tanácsos és Szilágyi Zsolt kabinetfőnök – volt temesvári forradalmárok – társaságában tartott sajtótájékoztatón hangsúlyozta: a rendszerváltozás folytatására van szükség úgy a magyarság vonatkozásában, mint egyházi téren.



N Y I L A T K O Z A T
 
A váradi forradalomról szóló megemlékezésében Stanik István újságíró – egyebek mellett – arról számolt be, hogy 1989. december 22-én a városháza erkélyéről magyarul szólhatott az egybegyűltekhez. Akkor még Erdély több városában románok és magyarok együtt, anyanyelvükön mondhatták el a Miatyánkot.
Temesvári naplójegyzeteiben Bárányi Ferenc volt miniszter viszont arról emlékezik meg, hogy a református parókiánk körül élőláncot alkotó sokaság 1989. december 15-én az Egyesülés hóráját (Hora Unirii), rá egy napra pedig már az Ébredj román (Deşteaptă-te române) című nemzeti dalt énekelte. Akkor még Erdély-szerte természetes módon fonódott egymásba románok és magyarok diktatúra elleni lázadása és szabadságvágya.
Temesvár szellemét” azonban hamar megrontották. „Temesvártól Marosvásárhelyig” – erdélyi szemszögből nézve a romániai rendszerváltozás pályaívét egészen tömören ekképpen foglalhatnánk össze. Temesvár volt a román forradalom elindulásának a helyszíne, 1990 márciusában pedig Marosvásárhely lett az ellenforradalmi visszarendeződés kezdetének a legmarkánsabb színtere. A bukaresti Egyetem-téren át vezető folytatást pedig már ismerjük. És közel egy negyedszázad után, ezen az útvonalon jutunk el a mostani posztkommunista Romániába.
 
Akkor és most
 
Huszonnégy év után már-már az „otthonosság” érzésével nyugtázhatjuk, hogy még 1989 decemberében  az akkori Fáklya jelentette meg az Oradea-i püspök, néhai Papp László személyemet sújtó körlevelét, idén decemberben viszont a Bihari Napló „szerezte meg” és tette közzé féltve szeretett Egyházkerületem előző püspökét elítélő állásfoglalását.
Akkor még Ceauşescu titkosrendőrsége féltette tőlem Romániát – most viszont Victor Ponta pártja és Degeratu tábornok „becsületbírósága” óvja az ország területi épségét velem szemben. Akkor és most is a „külföldről pénzelt” hazaárulás, valamint a „hortizmus” rágalmával kellett szembenéznem. (Az első fokon elvesztett Ponta-pert mindazonáltal megfellebbezem.)
Akkor is a magyarságot és a románságot próbálták egymás ellen kijátszani – és azóta is a „magyar kártya” bizonyul Romániában a leghatékonyabb politikai fegyvernek.
Akkor a Securitate „Magyar irredenták” elnevezésű ügyosztálya gondoskodott a magyarokról kialakított nacionalista-soviniszta ellenségkép „működéséről” – azóta viszont, Iliescu elnöktől fogva Pontáig, a mindenkori utódkommunista kormányzatok alkalmazzák az „Oszd meg és uralkodj” magyarellenes, kihatásaiban pedig mélységesen román- és országellenes politikáját.
Akkor Ceauşescu döntötte romba az országot, a falurombolás apokaliptikus tervével akarva betetőzni a nacionál-kommunista diktatúra pusztítását – most viszont a rablókapitalizmus jegyében kitervelt verespataki bányaberuházással jellemezhetjük a legtalálóbban az ország tönkretételét eredményező posztkommunista kormányzást.
A kommunizmus idején nem volt törvény. A román törvényhozás mostani anarchiája – a maga módján – ugyanazt a kommunista önkényt idézi.
A decemberi parlamenti „nagyüzemben” az RMDSZ készséggel megszavazta a Büntetőtörvénykönyv módosításait, köztük az ún. szupermentelmi jogra vonatkozó cikkelyt. Egykor is voltak és most is vannak olyan magyar politikai körök és képviselők, akik a mindenkori hatalommal bármi áron képesek megalkudni. A legfrissebb példa, áldott emlékű Antall József székelyhídi szobrának felavatása világosan példázza, hogy azok, akik előzőleg a Gyurcsány-féle hatalomhoz dörgölőztek, most a rendszerváltó miniszterelnök erkölcsi hitelének felhasználásával igyekeznek politikai tőkét kovácsolni maguknak.
A temesvári református gyülekezet 1989-béli ellenállása kapcsán egyházi téren is élesen vetődik fel a kérdés: az egykori kollaboráns egyházi vezetőkkel ellentétben egyházaink mostani vezetői, lelkészei és papjai képesek-e hűségesek maradni 1989 szelleméhez, és a hatalom és a pénz kísértésének, valamint a félrevezető propagandának ellenállni?!
 
Vissza Temesvárhoz
 
December 15-én, a romániai népfelkelés kezdetének évfordulóján elzarándokoltunk Temesvárra. A romániai rendszerváltozás kudarca láttán – eszmei, politikai értelemben – szintén Temesvárhoz kell visszamennünk. Az ott elkezdődött rendszerváltozást kell folytatnunk, vagy – a 2010. évi magyarországi mintát követve – egy második rendszerváltozásra van szükségünk. A Temesvári Nyilatkozat és a Tismăneanu-jelentés irányadók erre nézve. A rendszerváltozást mind országos szinten, mind kisebbségi magyar viszonylatban, mind egyházpolitikai téren ki kell teljesítenünk – az emberi és a nemzeti méltóság, az emberi és a közösségi jogok, a vallási és egyházi szabadság, a demokrácia és a jogállamiság európai követelményeinek megfelelően.
Magyar vonatkozásban a tényleges rendszerváltozást a nemzeti önrendelkezés – az autonómia – kivívása jelentheti.
Egyházi téren kisebbségi egyházaink autonóm szabadságának és hatalomtól való függetlenségének elérése lehet a célunk.
Vaclav Havel felfogása értelmében: a kommunizmus bukása nyomán a posztkommunizmustól is meg kell szabadulnunk. Ezért kell harcolnunk a Ceauşescu-diktatúra bukásának küszöbön álló jubileumi évében. Ez jelentheti ugyanakkor a demokratikus Európához való tényleges felzárkózásunkat.
Áldott legyen azok emléke, akik a hazáért és a szabadságért áldozták életüket! Hitük és példájuk kötelez bennünket.
 
Nagyvárad, 2013. december 22.
 
                                                                                                                Tőkés László  

hírek

2025. május 20. kedd
In memoriam Békássy N. Albert

2025. május 20. kedd
Egy akadémiai rendezvényről

2025. május 20. kedd
In memoriam Duray Miklós

2025. május 19. hétfő
Rendhagyó történelemóra Budapesten

2025. május 19. hétfő
Díjátadás a PIM-ben

2025. május 13. kedd
Kettős könyvbemutató Nagyváradon

2025. május 13. kedd
Johannita Lovagi Napok

2025. május 10. szombat
Az egyetem napja

2025. április 29. kedd
A „főcsibész” köszöntése a Gyimesekben

2025. április 18. péntek
Húsvéti üdvözlet

fényképek

Temesvári zarándoklat
10 éves az EMNT
Székelyek Nagy Menetelése
A Magyar Rektori Konferencia plenáris ülése Nagyváradon

videók

Trianonról és az autonómiáról
TEMESVÁR 31. - Tőkés László, az EMNT elnöke
Tőkés László évértékelője a Magyar Televízióban, 2016. jan. 1-jén
Tőkés László brüsszeli felszólalása

ajánlott oldalak

Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács
Székely Nemzeti Tanács
EPP képviselőcsoport az Európai Parlamentben
FIDESZ
Fidesz Európa Parlamenti képviselőcsoportja
Orbán Viktor miniszterelnök honlapja
www.tokeslaszlo.eu | © Minden jog fenntartva, 2010