»
2013. április 12. péntek
Totalitarizmus Európában címmel vándorkiállítás nyílik Nagyváradon
A Partiumi Magyar Művelődési Céh és Tőkés László EP-képviselő Központi Irodája szervezésében 2013. április 12-én, pénteken, 17 órai kezdettel a Királyhágómelléki Református Egyházkerület székházának dísztermében nyílik meg az a nemzetközi vándorkiállítás, amelyet az Európai Emlékezet és Lelkiismeret Platformja indított európai körútra. A Totalitarizmus Európában (fasizmus – nácizmus – kommunizmus) című angol nyelvű tárlat a huszadik század totalitárius rendszereinek bűntetteit vázolja fel az Európai Unió tizenkét tagállamában. Országonként kitér az áldozatok számszerűsítésére, a rémtettek elkövetéséért felelős személyek bemutatására, valamint a rezsimek bukásának körülményei és az azt követő időszak ismertetésére. A teljes valójukban bemutatott események jelképes módon, mint egy fekete képes album lapjai jelennek meg a látogatók előtt, akik bepillantást nyerhetnek a szomszédos országokban élő, hasonló sorsú népek történelmébe is.
A nagyváradi tárlat házigazdája Tőkés László EP-képviselő, az Európai Emlékezet és Lelkiismeret Platformja védnöke. Meghívott előadó Marius Oprea történész-régész, a Kommunizmus Bűneit Vizsgáló Intézet alapítója. Mint ismeretes, Marius Oprea 2005 és 2010 között a Kommunizmus Bűneit Vizsgáló Intézet és a Román Száműzöttek Emlékét Ápoló Intézetet vezette. Vitatható módon végbemenő menesztése óta egy általa létrehozott, hasonló nevű központ keretében folytatja a hírhedt Szekuritáté által, ítélet nélkül kivégzett civil áldozatok maradványainak exhumálását, illetve a jeltelen tömegsírok felkutatását. Ennek eredményeképpen több száz hozzátartozó kaphatta vissza halottját, és temethette el tisztes körülmények között.
A prágai székhelyű Európai Emlékezet és Lelkiismeret Platformja 2011-ben alakult azzal a céllal, hogy európai szinten koordinálja a totalitárius múlt feltárásával foglalkozó nemzeti intézmények tevékenységét, és tudatosítsa az önkényuralmi rendszerek által elkövetett bűntettek feltárásának és kutatásának fontosságát. Az azóta eltelt idő alatt az intézet – egyebek mellett – kezdeményezte egy európai dokumentációs központ megalakítását, egy európai történelmi olvasókönyv összeállítását, továbbá az európai integrációs intézmények oktatási programjaiba való bekapcsolódását. Az alapítók meggyőződése szerint a nácizmust és a kommunizmust egyforma mértékkel kell elítélni, így a nürnbergi perhez hasonló eljárás keretében kellene felelősségre vonni a kommunizmus idején elkövetett gyilkosságok tetteseit.
Nagyvárad, 2013. április 11.
hírek
2024. november 18. hétfő
Szoboravató beszéd
2024. november 18. hétfő
Tisztelgés P. Kozma Imre előtt
2024. november 17. vasárnap
Nagyváradtól Masikóig, és vissza
2024. november 7. csütörtök
Matematikusból egyetemépítő – in memoriam Kovács Béla
2024. október 28. hétfő
Akik felelősséggel cselekedték a jót
2024. október 25. péntek
„Isten szabadságra teremtett és szabadságra hívott el bennünket”
2024. szeptember 20. péntek
Tanévnyitó a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen
2024. szeptember 16. hétfő
A szeretetről és a hitről egy szomorú temesvári évfordulón
2024. szeptember 11. szerda
Temesvári igehirdetés és megemlékezés vasárnap
2024. szeptember 2. hétfő
Könyv a Szent István-díj történetéről