»
2016. július 25. hétfő
Tusványosi körkép
Tőkés László európai parlamenti képviselő, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke – számos más közéleti személyiséggel együtt – idén is részt vett a Tusványosként ismert rendezvényen, amelynek zárónapján Orbán Viktorral együtt volt előadója a nagy közönség- és médiaérdeklődéssel kísért fórumnak. A magyar miniszterelnök csak másfél napot tudott eltölteni a 27. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor helyszínén, Tusnádfürdőn, erdélyi EP-képviselőnk viszont mindvégig jelen lehetett a július 19–24. között lezajlott rendezvénysorozaton, nemcsak előadóként, hanem több előadás hallgatójaként és hozzászólójaként egyaránt.
A július 20-i délelőtti hivatalos megnyitó volt az egyik ilyen alkalom, a Lőrincz Csaba-sátorban, ahol a bálványosi folyamat elindítói, a magyarországi és erdélyi szervezők, az intézményes nemzetpolitika és a házigazdák képviselői méltatták és indokolták az idei tábor mottóját: „Tusványos 27 – Itthon voltunk, vagyunk, leszünk Európában!” Elhangzott: az elmúlt negyedszázad alatt a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor Erdély és a teljes Kárpát-medence egyik legfontosabb rendezvényévé nőtte ki magát, amelyen fontos nemzetpolitikai kérdések megvitatásán túl rengeteg párbeszédre nyílik lehetőség. Közel 200, zömmel önkéntes szervező működtette idén a fesztivált, 24 tematikus sátorban több száz programon vehettek részt az érdeklődők keddtől vasárnapig.
Tőkés László aznap még a „Milyen Európát akarunk? Van-e közép-európai keresztény vízió Európa számára?” című, valamint a „Justice 2.0. – A kommunizmus bűntettei, az európai büntető bíróság felállításának esélyei” című eszmecseréken, délben pedig a tusnádfürdői Közösségi Házban megrendezett kiállítás megnyitóján vett részt. A Totalitarianism in Europe (Totalitarizmus Európában) című tárlatot az Európai Emlékezet és Lelkiismeret Platformja nevű nemzetközi szervezet rendezte meg, a megnyitón részt vettek annak vezetői is. EP-képviselőnk a platform védnöki testületének tagjaként idézte fel, hogy 2009-ben végre az Európai Parlament is elítélte a totalitárius rendszereket, és kimondta: nem szabad kettős mércét használni a nácik és kommunisták viszonylatában, hanem „egyazon értékrend szerint kell ítéletet mondani mindkettő felett”.
Július 21-én délelőtt Tőkés László az Egyházak Európában című pódiumbeszélgetést hallgatta meg, a hozzászólások rendjén fogalmazva meg aggodalmait és álláspontját, miközben az egyházi és a világi élet képviselői ilyen kérdésekre keresték a választ az EMNT Kós Károly-sátrában: Mi a közös a történelmi magyar egyházakban és Európában? Mit jelent, hogy keresztyén Európa? Egyenlő-e a keresztyén Európa a hívő Európával? Mérvadók-e Európában a keresztyén hagyományok? Mi az egyházak küldetése? Engedhetünk-e a mindenen eluralkodó liberális szemléletnek, hogyan viszonyuljanak ehhez az egyházak? Van-e helye, mi a helye a politikában az egyháznak? Kiss-Rigó László szeged-csanádi katolikus püspök arra figyelmeztetett a beszélgetés során, hogy olyan vezetőkre van szüksége Európának, akik Jézussal kapcsolatban állnak. Szerinte az értéksemlegesség, amelyre a nyugati társadalom olyan büszke, egyenlő az értékellenességgel. Részint erre reagálva mondotta hozzászólásában európai képviselőnk: milyen könnyű és jó volna, ha Brüsszelben a Szentírást fogadnák el európai törvény gyanánt, mert akkor pofonegyszerűvé válna a tájékozódás és a kiútkeresés – ahogy Kató Béla erdélyi püspök fogalmazott: „valljuk meg a Krisztust, és kövessük őt”. Ehelyett egy bürokratikus túlszabályozás megy végbe, „és megmondhatom őszintén, hogy semmivel sem kellemesebb a nyugati országokat jellemző vulgár-materiális szekularizmus, mint volt a tudományosnak nevezett kommunista ateizmus” – jelentette ki Tőkés László, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület korábbi püspöke. „Azt hiszem, hogy mi, kelet-közép-európaiak, vagy mi, magyar történelmi egyházak, az utolsó előtti pillanatban vagyunk ahhoz, hogy a megelőzés módszerét alkalmazzuk. Ne a betegség ellen küzdjünk, hanem a betegséget előzzük meg! – ez lehetne a mi hitbeli logikánk és filozófiánk. Még nem omlottak be egyházaink. De ha minden rosszat átveszünk nyugatról a megfelelési vágy és a politikai korrektség jegyében, akkor bizony nagyon hamar utolérhetjük őket” – fejtette ki Tőkés László, azzal zárva hozzászólását, hogy hitünk és a Szabó László unitárius lelkész, egyházi tanácsos által emlegetett nemzeti elkötelezettségünk viszonylatában nagyon nehéz dolgunk van, de természetesen ezt a harcot is meg kell harcolnunk.
Délben a Bethlen Gábor-sátorban jelent meg képviselőnk, ahol Kisebbségi jogok érvényesülése a Kárpát-medencében 2016-ban címmel zajlott eszmecsere. A moderátori szerepet is betöltő Csóti György, a Kisebbségi Jogvédő Intézet igazgatója több ízben leszögezte, a kisebbségbe szorult magyar közösségek békés, parlamenti eszközökkel próbálják elérni jogaik biztosítását, eddig nagyon kevés eredménnyel. Hangsúlyozta azt is, egyetlen megnyugtató megoldás létezne: a különböző szintű autonómiák biztosítása, mert megoldatlan a magyar ügy a Kárpát-medencében, a kisebbségi jogok érvényesítésében nagyon sok a visszaélés. De a helyzet nem reménytelen – így összegezhető annak a körképnek a következtetése, amelynek során az elszakított területeken élő magyarság képviselői ismertették helyzetüket.
A Kriza János-sátorban ugyanezen nap délutánján mutatták be Németh Zsoltnak, a magyar Országgyűlés külügyi bizottsága elnökének Hitünkből értékek következnek című könyvét, amely a bálványosi folyamat egyik elindítójaként is számon tartott politikus 2002–2014 közötti írásait, beszédeit tartalmazza. A két kötet előszavában Orbán Viktor miniszterelnök méltatja a szerző hozzájárulását a magyar nemzetpolitikához, a bemutatón pedig Martonyi János volt külügyminiszter, Brenzovics László régi harcostárs és kolléga, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke, valamint Tőkés László EP-képviselő értékelt. Utóbbi úgy vélte, hívő emberekre lenne szükség a közéletben, akik hitbeli meggyőződéssel vállalják társadalmi szerepüket. „Aki nem hisz, nem is cselekszik. Még a legjobb focicsapat is vereséget szenved, ha nem a győzelem hitével lép pályára.” Meglátása szerint Németh Zsolt „túltesz minden politizáló papon és prédikáló politikuson”, személyét a hitből fakadó „jócselekedetek” – politikai tettek – hitelesítik.
Július 22-én a fősátor délelőtti paneljét tisztelte meg jelenlétével Tőkés László, melynek keretében nyolc Kárpát-medencei magyar párt vezető képviselőjének részvételével rendezték meg az immár hagyományos nemzetpolitikai kerekasztalt, Itthon a Kárpát-medencében címmel. A beszélgetést moderáló Répás Zsuzsanna nemzetpolitikai szakértő a fórum elején bejelentette: a Kárpát-medencei magyarság választott vezetői közös nyilatkozatban ítélték el az Európai Unió „elhibázott bevándorláspolitikáját és a kényszerbetelepítést”, összefogásra és a küszöbön álló népszavazáson való részvételre buzdítva a magyarságot. Erdélyből mind a három magyar politikai szervezet képviseltette magát a fórumon, az EMNP és az MPP elnöki szinten, az RMDSZ viszont csupán a szenátusi frakcióvezetőjét delegálta.
Július 23-án Orbán Viktor kormányfő tusnádfürdői szálláshelyén látta vendégül Tőkés Lászlót egy munkareggelin, amelyen Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke és Nagy János, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára is részt vett. Ezt követően került sor az idei Tusványos csúcsrendezvényére, a megszokott közönség- és médiaérdeklődéssel kísért nagyszínpadi fórumra, Itthon Európában! címmel. Ennek keretében a magyar miniszterelnök és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke mondtak beszédet és válaszoltak a hallgatóság soraiból érkezett néhány kérdésre, a meghirdetett időkeretben. Orbán Viktor beszédéből a hírügynökségek leginkább azt emelték ki, hogy a magyar kormányfő szerint Európa jelenlegi politikai vezetése megbukott, az európai biztonság helyreállításához alapvető változásokra van szükség, ezek részeként egy európai hadsereg felállítására.
Tőkés László beszédét a közösségi autonómia és a nemzetvédelem melletti kiállásként értékelték, kiemelve, hogy felidézte néhány évvel ezelőtti tusnádfürdői kijelentését, amely miatt később megfosztották román állami kitüntetésétől. Eredeti álláspontját fenntartva ismét Magyarország védelmét kérte a határon túli magyar nemzetrészek számára, amiként Ausztria egy kétoldalú egyezmény alapján jelenleg is védhatalmi státust gyakorol az olasz fennhatóság alatt élő dél-tiroli osztrákok fölött. „Európai módra Románia és Magyarország is ezenképpen juthatna egyezségre a romániai, erdélyi, székelyföldi magyarság önrendelkezése ügyében” – idézték a hírügynökségek az EMNT elnökét, aki megköszönte a védelmet és a támogatást Orbán Viktornak. A román nyelvű sajtó egy része ugyanakkor ezúttal is háborogva számolt be erdélyi képviselőnk „vérlázító” kijelentéseiről.
hírek
2024. november 18. hétfő
Szoboravató beszéd
2024. november 18. hétfő
Tisztelgés P. Kozma Imre előtt
2024. november 17. vasárnap
Nagyváradtól Masikóig, és vissza
2024. november 7. csütörtök
Matematikusból egyetemépítő – in memoriam Kovács Béla
2024. október 28. hétfő
Akik felelősséggel cselekedték a jót
2024. október 25. péntek
„Isten szabadságra teremtett és szabadságra hívott el bennünket”
2024. szeptember 20. péntek
Tanévnyitó a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen
2024. szeptember 16. hétfő
A szeretetről és a hitről egy szomorú temesvári évfordulón
2024. szeptember 11. szerda
Temesvári igehirdetés és megemlékezés vasárnap
2024. szeptember 2. hétfő
Könyv a Szent István-díj történetéről