»
2024. október 25. péntek
„Isten szabadságra teremtett és szabadságra hívott el bennünket”
A nagyváradi Magyar Polgári Egyesület által létrehozott Polgári esték nevű rendezvénysorozat keretében megemlékezést tartottak Bihar megye székvárosában október 23-án késő délután, a magyar nemzeti ünnepen.
Az esemény a nagyváradi városháza tanácstermében vette kezdetét, ahol a magyarországi 1956-os forradalomról és szabadságharcról, valamint az erdélyi ’56-os mozgalmakról és következményeikről tartott egy tömör, érdekfeszítő előadást Bank Barbara történész, a budapesti Nemzeti Emlékezet Bizottsága tagja. Ezt követően csöndes fáklyás felvonulásra került sor a Teleki utcán, a Szent László téri Városházától a Partiumi Keresztény Egyetemig. A megemlékezők a ma már a PKE székházaként szolgáló egykori református kultúrpalota belső udvarán gyűltek össze az ’56-os emléktáblánál, ahol Török Sándor, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács megyei elnöke köszöntötte az ünnep alkalmával egybegyűlteket. Majd szólásra kérte Tőkés Lászlót, az EMNT elnökét, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület volt püspökét – aki az emléktáblát állíttatta 2006 nyarán.
A püspök rövid, történelmi ívű, igei alapú beszédében egyebek mellett emlékeztetett: ezen nemzeti ünnepünkön büszkeséggel állapíthatjuk meg, hogy a magyar nép története nem más, mint a szabadságharcok története. Nemzetünk és ezzel együtt erdélyi magyar nemzeti közösségünk a jelenben is szabadságharcát vívja Európában és Romániában – a túlerővel szemben, hogy „nagy éjszakájára” végre „hajnal” virradjon. A magyarországi ’56-ot és annak erdélyi hullámveréseit felidézve Tőkés László 1989 szabadító karácsonyát is előtérbe hozta, kiemelve: Isten szabadságra teremtett és szabadságra hívott el bennünket. „Veszedelemre és pusztulásra vezet az Ő hatalmát bitorló és önmagát istenítő emberi kényuralom” – mondta, és Pál apostol intéséből kiindulva kérte: „Ne hátráljunk meg, hanem szálljunk szembe a gonosszal!” Beszédét biztatással zárta: „Ne engedjünk a ’48-ból, se az ’56-ból, ne engedjünk a ’89-ből! Álljatok meg a hitben!”


A Szózat és a Himnusz eléneklésévél keretezett kinti megemlékezés koszorúzással ért véget, ezt követően az emeleti díszteremben Molnár Levente Liszt Ferenc-díjas operaénekes és a Partiumi Keresztény Egyetem magánének szakos hallgatóinak alkalomhoz illő, felemelő, lélekerősítő előadását hallgathatták meg a jelenlévők.
(Csatoljuk a püspök beszédjét.)
Nemzeti ünnepünk: 1956. október 23.
1848-ban Petőfi Sándor ezt írta: „Ezernyolcszáznegyvennyolc, te csillag, / Te a népek hajnalcsillaga!… / Megvirradt, fölébredett a föld, fut / A hajnaltól a nagy éjszaka.”
Az 1848-as forradalom és szabadságharc örökségeképpen tört ki az 1956-os forradalom, és vívta szabadságharcát a nemzet – amint ezt Faludy György bámulatos tömörséggel versbe öntötte, Petőfi költeményére ráfelelve: „1956, te csillag”, Rákóczi szabadságharcával egészítve ki az előbbi kettőt: „ezerhétszázhárom, nyolcszáznegyvennyolc / és ötvenhat: egyszer minden száz évben / talpra állunk kínzóink ellen. Bármi / következik, boldogság, hogy megértem; –”.
1703, 1848, 1956 – írja a Költő –, és ezzel a sor még nem teljes. Mai nemzeti ünnepünkön büszkeséggel állapíthatjuk meg, hogy a magyar nép története nem más, mint a szabadságharcok története. Nemzetünk és ezzel együtt erdélyi magyar nemzeti közösségünk a jelenben is szabadságharcát vívja Európában és Romániában – a túlerővel szemben, hogy „nagy éjszakájára” végre „hajnal” virradjon.
„Hitünk hőseire” emlékezünk ma áldón, „akikre nem volt méltó a világ” – idézem Pál apostolnak a zsidókhoz intézett levelét.
Közülük is kiemelem Mózest, aki végveszélybe jutott népét menekítette ki az egyiptomi fogságból. A szabadító Isten küldötte el, hogy hit által tiltakozzon a Fáraó ellen, és a történelem Urának erejével hit által keljen át a Vörös-tengeren (lásd Zsid 11, 24;29). Hitünk jelenkori hősei is rendületlen hittel szállnak szembe kínzóikkal és zsarnokaikkal: „a márciusi ifjak” Béccsel és a „pesti srácok” isten- és embertelen, idegen és renegát elnyomóikkal.
Az egyiptomi fogság a mi esetünkben egyet jelent az ateista-kommunista zsarnoksággal és azon népnyomorító „ordas eszmék” uralmával, mely manapság is fenyegeti Európát, a nagyvilágot és magyarságunkat. Mi soha nem hódolhatunk meg „a sötétség világbíró hatalmainak” – amint ezt Pál apostol írja (Ef 6,12). Istennek a pusztai vándorlás idején eltévelyedett népe megfeledkezett Szabadítójáról, és bálványimádásra adta a fejét. Letért az Isten útjáról. Aranyborjút készített és azt imádta. Mózes haragjában összetörte az aranyborjút, és visszatérítette népét útjára. A forradalom egyik, talán a legkiemelkedőbb eseménye az volt, amikor Budapest öntudatra ébredt, fellázadt népe hatalmas lelkesedéssel ledöntötte a hatalom bálványának, Sztálinnak a szobrát, határozottan szakítva ezáltal Sztálin és Rákosi Mátyás diktatórikus személyi kultuszával. Ehhez fogható nagy eseménynek mi is tanúi voltunk, amikor Ceauşescu, a román Kondukátor rémuralma hullott a porba.
Isten szabadságra teremtett és szabadságra hívott el bennünket. Veszedelemre és pusztulásra vezet az Ő hatalmát bitorló és önmagát istenítő emberi kényuralom. „Azért a szabadságban, melyre Krisztus minket megszabadított, álljatok meg, és ne kötelezzétek meg ismét magatokat a szolgaságnak igájával” – int az Apostol (Gal 5,1). Ne hátráljunk meg, hanem szálljunk szembe a gonosszal! Ne engedjünk a ’48-ból, se az ’56-ból, ne engedjünk a ’89-ből! Álljatok meg a hitben!
Isten szabadságra teremtett és szabadságra hívott el bennünket. Veszedelemre és pusztulásra vezet az Ő hatalmát bitorló és önmagát istenítő emberi kényuralom. „Azért a szabadságban, melyre Krisztus minket megszabadított, álljatok meg, és ne kötelezzétek meg ismét magatokat a szolgaságnak igájával” – int az Apostol (Gal 5,1). Ne hátráljunk meg, hanem szálljunk szembe a gonosszal! Ne engedjünk a ’48-ból, se az ’56-ból, ne engedjünk a ’89-ből! Álljatok meg a hitben!
Kövessétek „a váradi srácok”, a Szabadságra Vágyó Ifjak Szervezetének példáját! Így legyen!
Tőkés László
Elhangzott Nagyváradon, 2024. október 23-án

hírek
2025. április 18. péntek
Húsvéti üdvözlet
2025. április 14. hétfő
A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) XXXV. Közgyűlése – Beregszász, 2025. április 12.
2025. április 9. szerda
ÖSSZETARTOZÁS ÉS KIREKESZTÉS
2025. március 29. szombat
Köszöntőbeszéd az Erdélyi Magyar Szövetség Küldöttgyűlésén
2025. március 29. szombat
Marosvásárhely „fekete márciusa”
2025. március 27. csütörtök
NYILATKOZAT – Harmincöt évvel a marosvásárhelyi fekete március után
2025. március 23. vasárnap
Tisztújítás volt az EMSZ-ben
2025. március 23. vasárnap
Kriza János-emlékév
2025. március 23. vasárnap
Hogyan tovább, erdélyi autonómia? – Számbavétel és kiútkeresés
2025. március 22. szombat
Tőkés Lászlót újraválasztották az EMNT elnökének