»
2011. november 14. hétfő
„Nem csak nyelvében, hanem énekében is él a nemzet”
„Nem csak nyelvében, hanem énekében is él a nemzet” – hangsúlyozta Tőkés László EP-alelnök, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke, 2011. november 12-én, a Nagyváradi Asszonykórus fennállásának egyéves évfordulója alkalmából szervezett jótékonysági esten. A Királyhágómelléki Református Egyházkerület székházában tartott jubileumi ünnepség elején bemutatták a Nagyváradi Asszonykórus megalakulásának körülményeit, valamint az eltelt egy év fontosabb eseményeit. Az énnekkar tagjai tavaly szeptemberben döntötték el, hogy a magyar nemzettudat megerősítése, a népi hagyományok ápolása, a kulturális örökség megóvása, illetve a népzenei értékek népszerűsítése céljából, a Váradi Dalnokok férfikar mintájára megalakítják az asszonykórust. Már az első találkozón húsznál is több énekelni vágyó asszony jelent meg. Ezen a próbán választották meg szakmai vezetőjüket, Kiss Géza kántor-karnagyot, majd szervezési igazgatójukat, Agyagási Ernőt. Népdalok, virágdalok, és egyházi énekek egyaránt szerepelnek folyamatosan bővülő repertoárjukban. Rövid idő alatt bekerültek a köztudatba. A nagyváradi közönség az eltelt esztendőben számos kulturális és egyházi rendezvényen, illetve megemlékezésen hallhatta őket.
A jubileumi ünnepségen köszöntőt mondott Pálfi József, a Nagyvárad-Réti Református Egyházközség lelkipásztora, a Csillagocska Alapítvány elnöke. Beszédében a Csillagocska működésének közösségformáló erejét emelte ki, ugyanakkor kifejezte amiatti örömét, hogy közösségük egyre terebélyesedik. Férfiak, asszonyok és gyerekek a közös éneklés vagy táncolás szeretetének jegyében gyűlnek össze hétről hétre, önmaguk kedvtelésére és a mi örömünkre, fogalmazott a tiszteletes.
Tőkés László EP-alnök, az esemény fővédnöke ünnepi beszédében kiemelte a Trianon után szétvert, majd a kommunizmus idején tovább morzsolódott nagyváradi közösségek újraalakulásának és lelki értelemben vett építkezésének fontosságát. E tekintetben példaértékű lehet számunkra a békediktátum után alapított Királyhágómelléki Református Egyházkerület első püspökének, Sulyok Istvánnak a munkássága, akinek köszönhetően 1935-1936 között felépülhetett az eredetileg református középületnek, kultúrpalotának és ipari iskolának készült mai püspöki palota. Az épületet 1937 februárjában avatták fel, de csak tizenegy évig állhatott a váradi reformátusok szolgálatában, hiszen 1948-ban, a kommunista hatalomátvétellel államosították. Az épületet 2001-ben sikerült visszaszerezni. „Téglát téglára, követ kőre helyezünk, és együtt építjük a közösséget, amit szétvertek Trianon után, majd a kommunizmusban” – mondta az Királyhágómellék egykori püspöke. Ebben kiemelkedő szereppel bír Agyagási Ernő és Pálfi József a népi hagyományok ápolása, illetve a népdalok megismertetése érdekében kifejtett munkássága, mondta Tőkés László. Hozzáfűzte: „nem csak nyelvében, hanem énekében is él a nemzet”
A jótékonysági est keretében fellépett a jubiláló Nagyváradi Asszonykórus, a Váradi Dalnokok férfikar, Tasnádi Ferencz, Tasnádi Melinda, Kiss Lívia, Ozsváth József, a Csillagocska Néptánccsoport, valamint Vincze Zoltán. Az élő zenét a Kovász nótazenekar és a Csillagocska zenekar szolgáltatta.
Nagyvárad, 2011. november 13.
hírek
2025. január 9. csütörtök
Új esztendei találkozó – jókívánságokkal
2024. december 29. vasárnap
Harmincöt év múltán is Menyőben
2024. december 28. szombat
Közös karácsonyi éneklés
2024. december 23. hétfő
Karácsonyi köszöntés
2024. december 21. szombat
Évértékelő és évzáró gyűlést tartott a bihari EMSZ
2024. december 19. csütörtök
Idén is volt rendhagyó évfordulós történelemóra a Szacsvayban
2024. december 19. csütörtök
Közéleti Kávéház Temesváron – elsőként Tőkés Lászlóval
2024. december 18. szerda
Küldöttgyűlést tartott Temesváron az EMNT
2024. december 16. hétfő
Temesvár szelleme kötelez a magyar–román megbékélésre
2024. december 11. szerda
Tőkés Lászlót meghívták a MAGYAR ÖRÖKSÉG 111. díjátadó ünnepségére