»
2021. december 22. szerda
A román–magyar szolidaritás napjára
Tőkés László megnyitóbeszéde, amely Temesváron, 2021. december 15-én, a Belvárosi Református Egyházközség Újvárossy Ernő-termében rendezett román–magyar minikonferencián hangzott el:A forradalom első napja: 1989. december 15. – 32 esztendővel a spontán temesvári népfelkelés kirobbanása után a történelmi emlékezés tényszerűségével tesszük ezt a megállapítást. Alig három évtized telt el azóta, a kollektív emlékezet azonban máris, kezdettől fogva zavarossá vált az időpontok, az események időbeli meghatározása terén.
A templomépület falán négy emléktábla hirdeti – románul, magyarul, németül és szerbül –, hogy erről a helyről és éppen 1989. december 15-én indultak el a szabadító karácsony eseményei. Mintha előre megérezték volna az emlékjel állítói, hogy rövid időn belül már a helyet és az időt is meg fogják kérdőjelezni valakik – obskúrus politikai, ideológiai vagy nacionalista meggondolásból.
És amitől tartottak, az valóban be is következett:
– Temesvárt a bukaresti média kezdettől fogva igyekezett háttérbe szorítani.
– A felálló posztkommunista vezetőség a saját szája íze és érdekei szerint próbálta átírni a történteket.
– Bukarest magának próbálta kisajátítani az elsőbbséget.
– A forradalom dátuma december 22-ére került. (Kolozsváron is erről nevezték el a volt Magyar utcát, illetve Lenin utat, ahol én laktam.)
– Időközben megjelent a december 16-i időpont is, mintegy eltagadva a református templomhoz kapcsolódó kezdedet.
– A Mária tér helyett is egyre gyakrabban emlegették az ortodox katedrális és a nemzeti színház közötti Opera teret mint forradalmi helyszínt.
– Jászvásár (Iași) viszont egyenesen azzal az igénnyel lépett fel, hogy december 14-ére magának követelje az elsőbbséget.
Tudatában annak, hogy ezen emlékezetpolitikai fejlemények mögött valójában tisztátalan politikai és történelemhamisítási szándékok húzódnak meg, fontosnak tartom leszögezni, hogy a rendelkezésünkre álló bizonyítékok, tanúvallomások és dokumentumok szerint az 1989-es romániai forradalom kitörésének hiteles dátuma: december 15.
A továbbiakban hadd idézzem azt a két egyházi főméltóságot, akik kezdettől fogva népük, híveik, a forradalom oldalára állottak, akik oszlopos tagjai voltak annak a temesvári egyházi-etnikai ökumenikus közösségnek, amely „Temesvár szellemében” városunk mintegy tíz–tíz etnikai közösségét és vallási felekezetét az ateista diktatúra elleni harcban egymás mellé állította.
A temesvári népfelkelés 10. évfordulóján Neumann Ernő főrabbi – egyebek mellett – ezeket mondotta: „Mennyi illúziót fűztünk a forradalom sikeres kibontakozásához. Kétségtelen, hogy csekély része megvalósult, de többségében szertefoszlott. Megsínyli ezt az ország minden egyes polgára.”
Nicolae Corneanu metropolita ilyenképpen emlékezett: „1989 decembere után Romániában sokan és többször változtatták meg politikai színüket, nézeteiket, szövetségeseiket és barátaikat. A nemes célokkal indult forradalom holtvágányra futott, az erőtlenül született demokrácia természetes fejlődés helyett elkorcsosult.”
Testvéregyházaink jeles vezetői – köztük is Sebastian Kräuter néhai katolikus püspök, Nicolae Theodorescu görögkatolikus püspöki helynök és Petre Dugulescu baptista prédikátor – hosszú időn át, évről évre, minden évfordulón felidézték a „csodák esztendejének” (annus mirabilis) temesvári történetét, és miközben sajnálattal észrevételezték a jobb sorsra érdemes forradalom kisiklatását, fokozatos eltérítését, a hívő bizonyságtétel erejével éltették annak folytonosságát és jövőbe mutató eszményeit.
A december 15-i kezdőnap legfőbb erkölcsi és politikai hozadéka – valóságos isteni ajándéka – minden bizonnyal az a spontán összefogás, kölcsönös szolidaritás volt, amely az elnyomó rezsimmel szembeszegülő románokat és magyarokat, reformátusokat, román baptistákat és a város valamennyi nemzeti és vallási közösségét egymással összekapcsolta. A szabadságért való küzdelemben kialakuló szolidaritás tüneményes gyorsasággal bontotta le azokat a válaszfalakat, melyeket a nacionálkommunista Ceaușescu-rendszer megosztó politikája emelt a román többségi nemzet és az etnikai és egyházi kisebbségek közé.
A Securitate magyarokra szakosodott szekciója akkoriban a „Magyar irredenták” elnevezést viselte, a német tagozatot pedig a „Német fasisztákról” nevezték el. Ez a titkosszolgálati indoktrináció egy szempillantás alatt szertefoszlani látszott. Csodával határos módon a magyar templom körül összegyülekezett, immár többségben lévő románok Andrei Mureșanu Ébredj, román! (Deșteaptǎ-te, romȃne!) című versének éneklésébe kezdtek, mintegy megelőlegezve ezáltal a demokratikus Románia új himnuszát. Minthogyha Petőfi Talpra, magyar!-jának az ébresztő „indulóját” hallottuk volna…
Utólagosan megállapíthatjuk, hogy ez volt az a kegyelmi pillanat, amely egymás mellé állította az „oszd meg és uralkodj!” (divide et impera!) ősi hatalompolitikai elve alapján megosztott népet. A következő napokban a Securitate mesterkedései és a Kondukátor hírhedt rádióbeszéde sem volt képes a románokkal elhitetni, hogy szovjet, magyar, amerikai titkosszolgálatok „idegen beavatkozása” és mesterkedései állnak a forradalmi események hátterében – amint azt Iulian Vlad volt szekusfőnök és cinkostársai hangoztatták még hosszú évekkel a forradalom után is. „Mi is románok vagyunk!” („Şi noi suntem romȃni!”) – kiáltották a temesvári románok, amikor vonatokon a városba cipelt, gyanútlan regáti, Zsil-völgyi román munkások „segédcsapatai” a magyar „betolakodóktól” akarták megvédeni az országot.
Templomépületünk ablakai előtt román tüntetők százai skandálták: „Szeretünk! Nem hagyunk!” („Te iubim! Nu te lǎsǎm!”). Majd egy napra rá: „Szabadság! Le Ceaușescuval! Le a diktatúrával!” („Libertate! Jos Ceaușescu! Jos dictatura!”). „Van Isten!” („Existǎ Dumnezeu!”). Harmadnap, a forradalom legvéresebb napjának tartott december 17-én pedig immár hét magyar, öt sváb és két szerb nemzetiségű polgár áldozta életét a szabadságért. Az összecsapások idején a románok mellett huszonegy magyar sebesült meg. Azon a szabadító, de véres karácsonyon a román televízió magyar nyelven is „boldog karácsonyi ünnepeket” kívánt az ország népének.
A folytatást ismerjük. A lelkes egymásra találásnak az eszmélethez tért kommunista nomenklatúra és a sorait rendező Securitate rövid időn belül véget vetett. Amint Corneanu érsek fogalmazott: a nemes célokkal indult forradalom holtvágányra futott, a demokrácia „elkorcsosult”. Ez a megállapítás fokozott mértékben érvényes a román–magyar kapcsolatokra. Doina Cornea asszony még azt kívánta, hogy „országunk a magyar kisebbségnek is valóságos hazája legyen”. Vele együtt azonban rövidesen valamennyi magyarbarát személyiség a román társadalom és politika perifériára szorult. Köztük Smaranda Enache, Octavian Buracu, Gelu Pǎteanu – hogy csak néhányukat említsem. Annál jobban örvendünk viszont azoknak, akiket ma is – változatlanul – körünkben tudhatunk: Gabriel Andreescu és Florian Mihalcea jelenlétének.
Marosvásárhely „fekete márciusa” a forradalom „hőskorszakának” egyik záróköve lett: szimbolikus bűncselekménye a magyar–román szolidaritás végső megrontásának, amit a hatalomba visszatérő nacionálkommunista politikai osztály vezető képviselői Ion Iliescu elnök hathatós közreműködésével követtek el. Kincses Előd – akit szintén körünkben köszönthetünk – cselekvő és szenvedő alanya, koronatanúja volt a vásárhelyi eseményeknek.
Itt állunk most. Forradalmunkat ellopták, álmainkat és reményeinket szertefoszlatták, eszményeinket és eszméinket meggyalázták. A Vadim Tudoroknak és Gheorghe Funaroknak Mihai Tudose és Klaus Iohannis személyében az állampolitikai rangra emelt magyarellenességben újabb követői akadtak. Dan Dungaciu az epidémia „hungaro-vírusával” fertőzi a társadalmat, Tudor Pǎcuraru és Florian Bichir „véres virradattal” riogatja a román közvéleményt. Filip Teodorescu és Ioan Talpeș továbbra is a Securitate nótáját fújja…
Akárhogyan is legyen: a forradalom eszményeihez híveknek kell maradnunk. „A forradalom a román–magyar szolidaritás gyümölcse” – állapítja meg Gabriel Andreescu a „creația” kifejezést használva. Egy olyan „szimbolikus érték”, amely szilárd kiindulópontja lehet a folytatásnak, az újrakezdésnek.
Pál apostol tanítása szerint: „sokan egy test vagyunk a Krisztusban, egyenként pedig egymásnak tagjai” (Rm 12,5). Ha pedig Krisztusban egyek vagyunk, „kicsoda szakaszt el minket a Krisztus szerelmétől?” (Rm 8,35). Végső soron hitünk közösségében kell egymásra találnunk, hogy Krisztus szerelmétől áthatva keressük a megbékélés útját és munkáljuk népeink és társadalmunk boldogulását.
hírek
2024. november 18. hétfő
Szoboravató beszéd
2024. november 18. hétfő
Tisztelgés P. Kozma Imre előtt
2024. november 17. vasárnap
Nagyváradtól Masikóig, és vissza
2024. november 7. csütörtök
Matematikusból egyetemépítő – in memoriam Kovács Béla
2024. október 28. hétfő
Akik felelősséggel cselekedték a jót
2024. október 25. péntek
„Isten szabadságra teremtett és szabadságra hívott el bennünket”
2024. szeptember 20. péntek
Tanévnyitó a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen
2024. szeptember 16. hétfő
A szeretetről és a hitről egy szomorú temesvári évfordulón
2024. szeptember 11. szerda
Temesvári igehirdetés és megemlékezés vasárnap
2024. szeptember 2. hétfő
Könyv a Szent István-díj történetéről