»
2012. október 22. hétfő
Az 56-osokra emlékeztek Nagyváradon
Az 1956-os magyarországi és Kárpát-medencei szabadságharc áldozatainak emléke előtti tisztelgés jegyében, vasárnap emlékparkot avattak a nagyvárad-réti református templom kertjében. Az avatót megelőző hálaadó istentiszteleten Tőkés László előző királyhágómelléki püspök, európai parlamenti képviselő hirdetett igét. Mint mondotta, mély érzéseket vált ki belőle az 1956-os szabadságharc emléke, többek között azért, mert még mindig mentséget élveznek a társadalomban azok, akiknek kezükhöz vér tapad. Közel hat évtizeddel a forradalom után eljött az ideje annak, hogy levessük magunkról a visszahúzó örökség terhét, és végre sorsunk fölé emelkedjünk – hangsúlyozta az igehirdető, egyben rámutatva arra, hogy a „kegyelem igéje”, az isteni igazságosság nyújthat vigasztalást az utókor számára.
Pálfi József várad-réti lelkipásztor az emlékpark kialakításának jelentőségéről szólva kifejtette: céljuk az volt, hogy mindenki, aki a templomkertbe lép, érezze és tudja, hogy a várad-rétiek számára fontos ´56 szellemisége. Annál is inkább, mivel az 1944 szeptemberében lebombázott templom helyén 1956 késő őszére készült el a jelenleg is álló istenháza.
Az ünnepi esemény kiemelt meghívottja Wittner Mária volt, akit az 1956-os megtorláskor halálra, később életfogytiglani börtönbüntetésre ítéltek. A megtorlások túlélőjeként, napjainkban különösen érvényes következtetéseket fogalmazott meg. Mint mondotta: nem szabad hagynunk, hogy meghamisítsák történelmünket, és a „csőcselék forradalmának” csúfolják nemzeti szabadságunkért vívott küzdelmünket. Nekünk, túlélőknek kötelességünk lemosni a gyalázatot a mártírok emlékéről, hangsúlyozta Wittner Mária. Rámutatott arra, hogy a „pesti srácok” a hit, a remény és a szeretet jelszavaival felvértezve szálltak szembe az elnyomókkal, legyőzve félelmeiket. Nekünk is le kell győznünk a félelmet, hiszen csak ezáltal válhatunk szabadokká, hangzott el. Visszaemlékezésében Wittner Mária Tóth Ilona emlékének is adózott, akit 1957-ben végeztek ki a kommunisták.
Az emlékmű előtt Bába Iván, Magyarország Külügyminisztériumának államtitkára mondott beszédet megemlékezvén az 1956-os szabadságharc partiumi és erdélyi áldozatairól. Kifejtette: a forradalmi helyzet megmutatta a nemzet természetes egységét, és oszthatatlanságát. A gyilkosokat nevükön kell neveznünk, az áldozatok emlékét pedig meg kell őriznünk az utókornak is – hangsúlyozta az államtikár.
Az ünnepség zárásaképpen a résztvevők – mintegy félezren – elhelyezték a kegyelet koszorúit a márványtalapzatra.
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) szervezésében a meghívottak látogatást tettek a Partiumi Keresztény Egyetem udvarán kialakított panteonban, ahol – a váradiak közösségében – az 56-os emléktáblát is megkoszorúzták. A méltóságteljes megemlékezésen beszédet mondott Tőkés László EMNT-elnök, Török Sándor, a szervezet Bihar megyei elnöke, továbbá Wittner Mária és Bába Iván anyaországi meghívottak is.
Nagyvárad, 2012. október 21.
hírek
2024. november 18. hétfő
Szoboravató beszéd
2024. november 18. hétfő
Tisztelgés P. Kozma Imre előtt
2024. november 17. vasárnap
Nagyváradtól Masikóig, és vissza
2024. november 7. csütörtök
Matematikusból egyetemépítő – in memoriam Kovács Béla
2024. október 28. hétfő
Akik felelősséggel cselekedték a jót
2024. október 25. péntek
„Isten szabadságra teremtett és szabadságra hívott el bennünket”
2024. szeptember 20. péntek
Tanévnyitó a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen
2024. szeptember 16. hétfő
A szeretetről és a hitről egy szomorú temesvári évfordulón
2024. szeptember 11. szerda
Temesvári igehirdetés és megemlékezés vasárnap
2024. szeptember 2. hétfő
Könyv a Szent István-díj történetéről