»
A rendezvényen megjelent több mint 150 regisztrált vendéget házigazdai minőségében a település független polgármestere, Molnár József köszöntötte, aki örömét fejezte ki, hogy ilyen szép számú érdeklődő gazda részvétele mellett zajló programnak adhattak helyet.
2019. március 5. kedd
Gazdakonferenciát szervezett az Érmelléki Gazdák Egyesülete Szentjobbon
Jelképes helyszínen, a magyar történelem egyik fontos településén, a Bihar megyei Szentjobbon tartotta meg az Érmelléki Gazdák Egyesülete éves, immár hatodik gazdakonferenciáját március 3-án.A rendezvényen megjelent több mint 150 regisztrált vendéget házigazdai minőségében a település független polgármestere, Molnár József köszöntötte, aki örömét fejezte ki, hogy ilyen szép számú érdeklődő gazda részvétele mellett zajló programnak adhattak helyet.
A konferencia szervezői részéről Csomortányi István, az egyesület ügyvezetője köszöntötte a megjelenteket, kiemelve, hogy az esemény iránti érdeklődés az elmúlt években akkorára nőtt, hogy ezúttal az általános témájú előadásokat követően már két szekcióra bontva kellett azt megszervezni, külön a szántóföldi művelés iránt érdeklődőknek és külön a szőlő- és gyümölcstermesztő gazdák számára meghívott előadókkal. Kiemelte, hogy az egyesület és a magyar agrárminisztérium sok éves együttműködése nyomán jelenleg hat falugazdász segíti a bihari gazdák munkáját.
A részvevőket díszvendégként Tőkés László európai parlamenti képviselő, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke köszöntötte. Beszédében elmondta, egyre több erő hat abba az irányba, hogy fiataljaink ne itthon keressenek megélhetést, egyrészt a jól ismert hazai viszonyok miatt, másrészt az egyre inkább szervezetten működő nyugati munkaerő-elszívásnak betudhatóan. E folyamatok megállítása közös feladat, éppen ezért előremutató az érmellékiek gazdaszervezetének munkája, ugyanakkor köszönet jár Magyarország kormányának azokért a programokért, amelyek az utóbbi időszakban a gazdák támogatására elindulhattak. Az Érmellék jobb sorsra érdemes településeinek újbóli felvirágoztatásának ügye szoros összefüggésben áll a gazdák, a családi gazdaságok helyzetével és lehetőségeivel – mondotta a püspök.
Skapinyecz Péter igazgató a Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat Nonprofit Kft. tevékenységéről számolt be. Elmondta, hogy több átalakítást követően a folyamatosan bővülő hálózatnak Erdélyben már hét irodája működik, bár az Érmellék vonatkozásában konkrét programról ez idő szerint beszélni még nem lehet, azonban amint lesznek ilyenek, a részvételhez szükséges információk mindenki számára elérhetővé válnak.
A Nemzeti Agrágazdasági Kamara Hajdú-Bihar megyei szervezetének képviseletében Szólláth Tibor, Hajdúnánás polgármestere, a kamara megyei elnöke szólalt fel, őt a Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat nagyváradi irodavezetője, Sárközi Zoltán követte. Ciprian Novac a román Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) képviseletében a gazdák számára kiemelkedő fontosságú területalapú és jószág után járó mezőgazdasági támogatásokat ismertette a 2019-es évre vonatkozóan. Őt követte Kun Attila, aki a mezőgazdasági pályázati lehetőségeket ismertette, különös tekintettel a családi gazdaságok lehetőségeire.
A szünetet követően Kujáni László, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara alelnöke, és felesége, az év agrárembere címet 2014-ben elnyerő Kujáni Lászlóné Cser Olga gyakorló gazdaként a búza, kukorica, napraforgó tápanyag-utánpótlása és növényvédelme témakörében tartottak előadást.
Ezen előadásokkal párhuzamosan a szentjobbi községházán Gonda István, a Debreceni Egyetem Mezőgazdasági, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karának oktatója A gyümölcstermesztés művelési rendszerei és perspektívái címmel többek között a metszés témakörét érintve tartott fontos előadást az érdeklődő gazdák számára, majd pedig Apáti Ferenc kertészmérnök osztotta meg szerteágazó gyakorlati tapasztalatait Az időjárási károk ellenei védekezés lehetőségei a gyümölcstermesztésben címmel. Majoros László borász egy rögtönzött borkóstolóval egybekötött előadást tartott a szőlőművelés témakörében, A Tokaj-hegyaljai szőlőművelés és borászat tapasztalatai, tavaszi munkálatok a szőlőültetvényekben címmel.
Az agrárminisztérium részéről a falugazdászok munkáját ellenőrző Szépe Ferenc is részt vett a szakmai rendezvényen. A szervezésből kivette részét a Szilágysági Gazdák Egyesülete, valamint a Hegyközi Gazdák Egyesülete is, a szilágyságiakat egy húszfős delegáció képviselte a konferencián. hírek
2024. december 23. hétfő
Karácsonyi köszöntés
2024. december 21. szombat
Évértékelő és évzáró gyűlést tartott a bihari EMSZ
2024. december 19. csütörtök
Idén is volt rendhagyó évfordulós történelemóra a Szacsvayban
2024. december 19. csütörtök
Közéleti Kávéház Temesváron – elsőként Tőkés Lászlóval
2024. december 18. szerda
Küldöttgyűlést tartott Temesváron az EMNT
2024. december 16. hétfő
Temesvár szelleme kötelez a magyar–román megbékélésre
2024. december 11. szerda
Tőkés Lászlót meghívták a MAGYAR ÖRÖKSÉG 111. díjátadó ünnepségére
2024. december 10. kedd
Meghívás és gratuláció
2024. december 9. hétfő
Fellobbant a második gyertyaláng
2024. december 8. vasárnap
Kincses Előd és Mircea Dinescu kapta idén a Petőfi-díjat