2024. december 8. vasárnap
Send this article Print this article

Kincses Előd és Mircea Dinescu kapta idén a Petőfi-díjat

A Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány, valamint a MOL-csoport által közösen alapított kitüntetést 2009 óta olyan jeles személyek kapják, akik az elmúlt évtizedekben kiemelkedően sokat tettek a közép-európai népek szabadságáért. A díjat 2024-ben a tizenhatodik alkalommal adták át november 29-én a MOL Campuson tartott ünnepélyes alkalmon. Az idei díjazottak: Kincses Előd romániai magyar jogász, valamint Mircea Dinescu román költő.



Kincses Előd ügyvéd fontos szerepet játszott 1990. március 20-21-én, a „fekete márciusként” hírhedté vált magyarellenes marosvásárhelyi pogrom idején. Mindvégig igyekezett békés mederben tartani az eseményeket, eközben próbálta rávenni a román katonai és politikai vezetést a marosvásárhelyi lakosság megvédésére, a hatóságok viszont nem cselekedtek. Figyelmeztette a magyar lakosságot, hogy ne engedjenek a provokációnak. Az események eszkalációját látva felhívta a magyar tüntetők figyelmét az önvédelem szükségességére. A történtekről könyvet jelentett meg később, több évtizedes jogvédő munkássága közismert.
Mircea Dinescu költeményeiben és szatíráiban élesen kritizálta a Ceaușescu-diktatúrát. 1989. december 22-én fontos szereplője lett a kibontakozó romániai forradalomnak. Az őrizet alól szabadulva a bukaresti tüntetők élére állt, eljutott a televízió székházához, ahol élő adásban jelentette be Ceaușescu menekülését és a forradalom győzelmét.
A díjazottakat Schmidt Mária Széchenyi-díjas történész, a XXI. Század Intézet főigazgatója így köszöntötte: „Kincses Előd és Mircea Dinescu sorsa összefonódott. Mindkettőjüket megtalálta a történelem, összekötötte őket a szabadság szeretete és a diktatúrák gyűlölete. Szavaik és tetteik erősebbnek bizonyultak, mint Ceaușescu pribékjei. Igazi Petőfi-díjas történet az övék; a szabadság vágyáról és szeretetéről szól.”
Kövér László, az Országgyűlés elnöke beszédében rámutatott: Kincses Előd és Mircea Dinescu lelkükben azonosan rezdültek, amikor 1989 őszén az események a változás irányába mutattak. Bölcs döntés, hogy együtt díjazzák őket, mert ez arra figyelmeztet, hogy a szabadság térségünkben oszthatatlan.
Hernádi Zsolt a MOL-csoport elnök-vezérigazgatója hangsúlyozta: „A Petőfi-díj azt jelzi, hogy a szabadságharcosok iránt érzett tisztelet örök. Nekünk kötelességünk megemlékezni róluk, mert mi itt Közép-Európában megtanultuk értékelni az önrendelkezést. Akkor van jövőnk, ha kiállunk a saját magunk igazáért.”
Az ilyenkor szokásos laudációkat Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó, az Országgyűlés volt elnöke és Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ vezetője mondta el. 
A díjátadón meghívottként részt vett Kincses Előd régi harcostársa, a romániai rendszerváltozás emblematikus alakja, Tőkés László püspök is, az RMDSZ volt tiszteletbeli elnöke, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács alapító elnöke. Ő volt egyébként a Petőfi-díj első kitüntetettje 2009-ben, Gabriel Andreeescu bukaresti emberjogi aktivistával együtt.
 


hírek

fényképek

Temesvári zarándoklat
10 éves az EMNT
Székelyek Nagy Menetelése
A Magyar Rektori Konferencia plenáris ülése Nagyváradon

videók

Trianonról és az autonómiáról
TEMESVÁR 31. - Tőkés László, az EMNT elnöke
Tőkés László évértékelője a Magyar Televízióban, 2016. jan. 1-jén
Tőkés László brüsszeli felszólalása

ajánlott oldalak

Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács
Székely Nemzeti Tanács
EPP képviselőcsoport az Európai Parlamentben
FIDESZ
Fidesz Európa Parlamenti képviselőcsoportja
Orbán Viktor miniszterelnök honlapja
www.tokeslaszlo.eu | © Minden jog fenntartva, 2010