»
2012. február 29. szerda
Megszavazták Tőkés László Az európai felsőoktatási rendszerek modernizációja című jelentését
2012. február 29-én, az Európai Parlament Kulturális és Oktatási Szakbizottságában (CULT), elsöprő többséggel (28-2-2) szavazták meg Tőkés László EP-képviselő Az európai felsőoktatási rendszerek modernizációja című jelentését. A jelentés, amely tavaly november óta szerepel a szakbizottság napirendjén, az európai felsőoktatási rendszer korszerűsítését tűzi ki céljául, különös tekintettel a jelen gazdasági válság által okozott negatív hatások kiküszöbölésére. Tekintettel arra, hogy az Európai Unió tagállamaiban működő, mintegy 4000 felsőoktatási intézmény közül mindössze 200 szerepel a világ 500 legjobb egyeteme között – és ezek közül is csak alig néhány kerül ki Közép- és Kelet-Európából, valamint arra, hogy a felsőoktatáshoz való hozzáférés igen gyakran kívánnivalót hagy maga után –, a rendszer megújítása valóságos „korparancsnak” tekinthető.
A jelentés akcióterv kidolgozására és az ennek végrehajtásához szükséges anyagi háttér biztosítására szólítja fel az Európai Bizottságot, annak érdekében, hogy a kelet-közép-európai egyetemeket is a nyugat-európai szintre lehessen felemelni.
Az elfogadott szöveg a felsőfokú állami, magán- és egyházi tanintézetek egymást kiegészítő szerepét húzza alá. A felsőoktatáshoz való hozzáférés kibővítése mellett a munkaerőpiac, az önkormányzatok és a felsőoktatás partnerségét, a határokon átnyúló együttműködést és a hátrányos helyzetű közösségek – beleértve a fogyatékkal élők és a romák – előnyös megkülönböztetését szorgalmazza.
A megszavazott jelentés az őshonos kisebbségek, illetve nemzeti közösségek felsőoktatási jogaira is kitér, arra szólítván fel a tagállamokat, hogy kiemelt figyelmet fordítsanak reájuk, és támogassák ezen közösségek felsőoktatását, az őket szolgáló felsőoktatási intézményeket pedig részesítsék támogatásban. A tagállamok kormányaitól, a helyi és regionális hatóságoktól azt várja el, hogy megfelelő anyagi alapokkal segítsék a felsőoktatáshoz való hozzáférést, vallási, szociális vagy egyéb természetű hátrányos megkülönböztetés nélkül. A dokumentum a tagállamok kormányai mellett, az önkormányzati testületek jelentőségét is kihangsúlyozza és olyan finanszírozási szerkezet kialakítását írja elő, amely lehetővé teszi, hogy a nemzeti és etnikai közösségek saját anyanyelvükön tanulhassanak.
Az Európai Parlament plenáris ülése várhatóan márciusban fog szavazni a CULT-Bizottság ma elfogadott jelentéséről.
Brüsszel, 2012. február 29.
Brüsszel, 2012. február 29.
hírek
2024. november 18. hétfő
Szoboravató beszéd
2024. november 18. hétfő
Tisztelgés P. Kozma Imre előtt
2024. november 17. vasárnap
Nagyváradtól Masikóig, és vissza
2024. november 7. csütörtök
Matematikusból egyetemépítő – in memoriam Kovács Béla
2024. október 28. hétfő
Akik felelősséggel cselekedték a jót
2024. október 25. péntek
„Isten szabadságra teremtett és szabadságra hívott el bennünket”
2024. szeptember 20. péntek
Tanévnyitó a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen
2024. szeptember 16. hétfő
A szeretetről és a hitről egy szomorú temesvári évfordulón
2024. szeptember 11. szerda
Temesvári igehirdetés és megemlékezés vasárnap
2024. szeptember 2. hétfő
Könyv a Szent István-díj történetéről