»
2012. október 7. vasárnap
Mester és tanítványai - Kiállítás a PMMC szervezésében
A nyári szünet után, péntek délután gazdag programkínálattal nyitotta meg évadját a Partiumi Magyar Művelődési Céh (PMMC). A Királyhágómelléki Református Egyházkerület képcsarnokában, Barcsay mester és tanítványai címmel nyílt tárlat, majd az Erdélyi Magyar Hivatásos Táncegyüttesek Találkozójának keretében, a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes Ördöngösök Füzesen című táncjátékát tekinthették meg az érdeklődők a Szigligeti Színházban. Az előadást követően az egyházkerületi székház dísztermében a Fabatka népzenei együttes koncertezett, végül pedig táncház zárta az estét.
A PMMC első őszi tárlata Barcsay Jenő (1900-1988) erdélyi születésű, Szentendrén alkotó Kossuth-díjas festőművész munkásságába nyújt betekintést, oly módon, hogy közben a három legkiválóbb tanítvány – Balogh László, Deim Pál és Konok Tamás – művészetét is bemutatja. Mint ahogyan Mostis Gergő, a PMMC igazgatója fogalmazott: manapság divat olyan képzőművészeti kiállításokat rendezni, amelyeken mesterek és tanítványaik együtt mutatják be munkáikat. Ez a jelenség azért is örvendetes, tette hozzá, mert napjainkban a művészeti egyetemet végzett fiatalok már nem tartják fontosnak, hogy ki is volt mesterük a tanulmányaik során.
Izsák Előd, a Partiumi Keresztény Egyetem reklámgrafika tanszékének oktatója Feledy Balázs művészettörténész ez alaklomra írt gondolatait olvasta fel a jelenlévőknek. A méltató felhívta a figyelmet arra, hogy a kiállított művek azért is különlegesek, mert a Szentendrén készült szitanyomatok esszenciájukkal, attribútumaikkal, kompozíciójukkal, struktúrájukkal az alkotók művészetének lényegét hordozzák, ezáltal rálátást nyújtva a 20. század magyar képzőművészetének egy-egy kimagasló korszakára. Barcsay Jenő tanításának óriási hatását, szuggesztivitását, szemléletformáló erejét jelzi, hogy növendékeinek jelentős része vallja mesterének a professzort, ezek közül választották ki a Barcsay Jenő Képzőművészeti Alapítvány alapítói, Barcsay Jenő jogörökösei, Kónya Márta és Kónya Ferenc, azt a három művészt, akik – megítélésük szerint – nemcsak művészetükben örökösei és továbbvivői mesterüknek, hanem emellett emberi kapcsolatukban is kitüntetettnek tekintették a hozzá való viszonyukat.
Kónya Ferenc, a kiállítás kurátora beszédében elmondta: a műveket bemutatták már Felvidéken, és a partiumi helyszínt követően Székelyföldre is elviszik. Barcsay számára kiemelt fontosságú helyszínek voltak ezek, de életében – az akkori történelmi körülmények miatt – ez a kiállítás nem jöhetett volna létre.
Tőkés László EP-képviselő, a PMMC elnöke ünnepi beszédében elmondta: a Partiumi Keresztény Egyetem képzőművészeti hallgatóit szoros kapcsolat fűzi a magyar művészeti élet kiemelt helyszínéhez, Szentendréhez, ahol Barcsay Jenő is alkotott. Idén ugyanis már negyedik alkalommal szervezték meg itt művészeti táborukat, ahol – egyebek mellett – a szitatechnikát is elsajátíthatták a művészjelöltek. Tőkés László kifejtette: Barcsay Jenő életében meghatározó jelentőséggel bírt az, hogy a Mezőségen született. Azért szerette meg annyira Szentendrét, mert szülőföldjére emlékeztette. A művész élete átível a századon, így azon nagy egyéniségek közé tartozik, akiknek életműve, a szó jó értelmében, „rányomta a bélyegét” a huszadik századi magyar képzőművészetre – hangsúlyozta a felszólaló. A mester-tanítvány viszonnyal kapcsolatosan, Tőkés László rámutatott arra, hogy bár manapság nincs divatja a példaképek felvállalásának, a nemzedékek közötti folytonosság a kultúra meghatározó része. „Azt kívánom, egyetemünk hallgatói is találjanak jó mesterekre” – zárta beszédét a művelődési céh elnöke.
Nagyvárad, 2012. október 7.
hírek
2025. január 9. csütörtök
Új esztendei találkozó – jókívánságokkal
2024. december 29. vasárnap
Harmincöt év múltán is Menyőben
2024. december 28. szombat
Közös karácsonyi éneklés
2024. december 23. hétfő
Karácsonyi köszöntés
2024. december 21. szombat
Évértékelő és évzáró gyűlést tartott a bihari EMSZ
2024. december 19. csütörtök
Idén is volt rendhagyó évfordulós történelemóra a Szacsvayban
2024. december 19. csütörtök
Közéleti Kávéház Temesváron – elsőként Tőkés Lászlóval
2024. december 18. szerda
Küldöttgyűlést tartott Temesváron az EMNT
2024. december 16. hétfő
Temesvár szelleme kötelez a magyar–román megbékélésre
2024. december 11. szerda
Tőkés Lászlót meghívták a MAGYAR ÖRÖKSÉG 111. díjátadó ünnepségére