»
2022. június 8. szerda
Temesváron mutatták be a Trianon 100 konferenciák anyagát tartalmazó kiadványt
Tudatos helyszín- és dátumválasztással Temesváron mutatták be a Kárpát-medencei Magyar Autonómiatanács (KMAT) által a 2018 és 2019 évek folyamán hat helyszínen nagy érdeklődés mellett megszervezett hét „Trianon 100” konferencia szinte teljes nyomtatott anyagát. A versailles-i békediktátum aláírásának évfordulójához, a magyar nemzeti egység napjához, valamint a temesvári Magyar Ház újraavatásához illesztették a pünkösdvasárnapi eseményt június 5-én.A könyvbemutatót Tőkés László, a KMAT elnöke nyitotta meg. 1920. június 4-ére utalva leszögezte: „Teológusként tanították nekünk, hogy a temetésen nem siratni, megríkatni kell az embereket, hanem megvigasztalni. A gyásznép az élet felsorakozó erőit jelenti a halál ellenében. Azt gondolom, hogy ez a filozófia érvényes Trianonra is. Van siratni valónk, és valóban gyásznap ez a nap, de ezzel szembe az élet erőit kell állítanunk. A nemzeti összetartozás, a vigasztalás, az erőgyűjtés, a talpra állás hirdetésének a helye és alkalma ez az évforduló.” A Nemzeti Összetartozás Napjának létezik egy politikatörténeti vetülete és vonulata, amely Szűrös Mátyás 1988-i rádiónyilatkozatától Antall József 15 millió magyarján át Orbán Viktornak a határokon átívelő nemzetegyesítésre vonatkozó programjáig ível: magyar igazolvány, kettős állampolgárság, 2010. évi XLV. törvény a Nemzeti Összetartozás melletti tanúságtételről – idézte fel a püspök, megemlítve a nemzetegyesítő politika nagy kudarcát, a 2004. decemberi népszavazást is. De nem lehetett feltartóztatni, útját állni: elemi erővel tört fel az igény, a vágy, a politikai akarat a magyar nemzeti integráció irányába – hangsúlyozta. Ez a tudati, lelki, érzelmi háttér, ez az elemi erejű nemzeti közösségi érzés és nemzeti szolidaritás biztosítja az alapját és politikai legitimitását a nemzeti egység alkotmányos szintű, törvényes rendezésének, immáron az Alaptörvényben is megjelenítve. Ez az érzésvilág jut kifejezésre példás módon a csíksomlyói búcsúban vagy éppen a szemünk láttára nemzeti kegyhellyé előlépő sátoraljaújhelyi kálváriahegyen. „Ezen érzésvilág és lelkiség kialakulásában és megerősödésében – túlzás nélkül mondhatjuk, hogy – kiemelkedő szerepet játszott az 1989-es temesvári népfelkelés, amelynek köszönhetően kitört a romániai forradalom, s amelynek egyik legfőbb áldásaként a babiloni fallal együtt az országainkat és nemzetünket egymástól elválasztó határfalak is leomlottak” – fogalmazott Tőkés László, majd így folytatta: „Emlékezzünk arra az eufóriára, arra a felemelő lelkesültségre, amely a testvéri segítségnyújtásban öltött testet. Temesvárnak köszönhetően a nemzeti egymásra találás kézzelfogható valósággá vált a határok megnyitása után. Tulajdonképpen ez is komoly tényezője lett a magyar összetartozásnak, a nemzeti egymásra találásnak, és még a magyar–román közeledés és megbékélés útját is egyengette.”
Az egykori temesvári lelkipásztor megjegyezte: „Trianonra a Magyar Ház felépítésével válaszolt méltó módon Temesvár népe – mondom most, az 1930-ban befejezett épület visszaszerzésének alkalmával. De ugyanez történt volt Nagyváradon is a hajléktalanná vált református egyházunk székházának, püspöki palotájának 1937-ben való felépítése által. Megfogadtuk Kós Károly és jeles kortársai Kiáltó szavának intő biztatását: »Dolgoznunk kell, ha élni akarunk, és akarunk élni, tehát dolgozni fogunk.« Tehát nem ült tétlenül a magyarság az ország- és nemzetszabdaló nagyhatalmi döntés után, hanem egy átmeneti apátia és letargia visszahúzó erejét meghaladva munkához látott, eleink elkezdték gyógyítani, amit lehetett, helyrehozni, amit tudtak. 2019 februárjában, a temesvári Trianon-konferencia alkalmával, kényszerű távollétemben Kós Károlynak ezt a gondolatát idéztem köszöntő levelemben. Ugyanezt teszem most, a 2018–2019-ben tartott konferenciasorozatunk írott anyagát egybefoglaló kötetek bemutatóján, a Magyar Ház újraavatását közvetlenül megelőzően.”
A továbbiakban a Tőkés László kiemelte: ha Trianonra a Magyar Ház felépítésével válaszolt Temesvár magyarsága, a Ceaușescu-diktatúra bukását, a temesvári népfelkelést követően az Új Ezredév Református Központ felépítésével reméltek, álmodtak és terveztek új jövőt a temesváriak. „Gesztusértékű, előremutató törekvés ez. Most, a Nemzeti Összetartozás Napján kívánom, hogy jelképes és valóságos módon legyenek ezek a nemzeti-egyházi intézményeink ékes monumentumai temesvári magyarságunk, határon inneni és túli, erdélyi, partiumi és bánsági népünk összefogásának. Kívánom ezt a KMAT nevében is, mely a konferenciákat megszervezte és köteteivel kíván hozzájárulni a történelmi tisztánlátáshoz és munkálni a nemzeti együttműködést. Hiszen autonómiatanácsunk maga is a nemzeti összefogás szellemében alakult meg 2004-ben, azon ínséges időszakban, amikor a felálló balliberális hatalom a Magyar Állandó Értekezlet tevékenységét beszüntette, a külhoni magyar pártok és szervezetek pedig megújult formában kívánták szolgálni a nemzeti önrendelkezés ügyét” – fogalmazott a KMAT elnöke, emlékeztetve, hogy a külhoni magyarság közképviseleteinek, pártjainak küldöttei alkotják a tanácsot, és a Kárpát-medencei magyar nemzeti közösségek önrendelkezése ügyének szolgálatára.
Gazda István, az Új Ezredév Református Központ lelkipásztora mutatta be a kétkötetes kiadványt, néhány érdekességet, kevésbé ismert történelmi tényt ragadva ki a konferenciasorozat előadásaiból. Az első kötet a pécsi konferencia anyagával indít (2018. november 14.), amely Pécs szerb megszállásának gazdasági következményeit elemzi ki a 1918–21 közötti időszakra vonatkozóan, amiről ma már kevesen tudnak. (Bár arról egyre többet tudunk és beszélünk ma már, hogy a háború után miként rabolták végig a megszállók a történelmi Magyarországot.) A temerini konferencia (2018. november 23.) kapcsán azt a fő gondolatot emelte ki, miszerint a „területért jogok járnak” a kisebbségi sorba kényszerített, területeitől megfosztott magyarságnak. A jelen nemzetközi kontextusban kárhoztatott területi revíziónak lehet alternatívája a magyarság számára a közösségi autonómia. A kolozsvári konferencia (2018. december 6.) kapcsán Gazda István kitért arra a tényre, hogy 1918. december 1-jén 1228 hivatalos román küldött fogadta el a gyulafehérvári határozatot, miközben december 22-én Kolozsváron a kelet-magyarországi magyarság több tízezres képviselete önrendelkezési jogot követelt a magyarság számára, kimondva azt is, hogy nem kívánnak elszakadni Magyarországtól. A temesvári konferencián (2019. február 8.) került sor Borsi Kálmán Béla révén a temesvári diákösszeesküvés, az ún. levente-per 1919–20 történetének a bemutatására, amelynek kapcsán 44, többségükben német és magyar nemzetiségű fiatalt vádoltak a román állam elleni összeesküvéssel, de amelynek végén többségüket felmentették. A második kötet tartalmazza még a 2019. március 21. budapesti, a július 26-i szegedi és a november 17-én, szintén a fővárosban tartott Trianon-konferencia néhány anyagát.
A két kötet megszületésének technikai részét Bedő Árpád, a Kárpát-medencei Magyar Autonómiatanács titkára ismertette, akitől azt is megtudták a jelenlévők, hogy a mintegy 25 előadó közül csak azoknak az előadásai kerültek be a gyűjteménybe, akik ehhez hozzájárultak és a jóváhagyásra kiküldött anyagot visszaküldték. Az előadók különben önkéntes alapon, honorárium nélkül vettek részt a konferenciákon, és a szervezők is szűkös keretekből gazdálkodták ki a szervezési költségeket.
A Trianon 100 konferenciák I. és II. kötetéből a könyvbemutató részvevői ajándékba kaptak egy-egy tiszteletpéldányt.
hírek
2024. november 18. hétfő
Szoboravató beszéd
2024. november 18. hétfő
Tisztelgés P. Kozma Imre előtt
2024. november 17. vasárnap
Nagyváradtól Masikóig, és vissza
2024. november 7. csütörtök
Matematikusból egyetemépítő – in memoriam Kovács Béla
2024. október 28. hétfő
Akik felelősséggel cselekedték a jót
2024. október 25. péntek
„Isten szabadságra teremtett és szabadságra hívott el bennünket”
2024. szeptember 20. péntek
Tanévnyitó a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen
2024. szeptember 16. hétfő
A szeretetről és a hitről egy szomorú temesvári évfordulón
2024. szeptember 11. szerda
Temesvári igehirdetés és megemlékezés vasárnap
2024. szeptember 2. hétfő
Könyv a Szent István-díj történetéről