2018. szeptember 25. kedd
Send this article Print this article

Énekművész vehette át idén a Tőkés-díjat Kisvárdán

A kisvárdai székhelyű Tőkés László Alapítvány kuratóriuma a 2018-as egyéni díjátadó ünnepséget a helyi református templomban rendezte meg szeptember 23-án délután.



Az 1989-es romániai rendszerváltás előtt kezdeményezett, 1990-ben bejegyzett fundáció alapító okiratának harmadik pontjában a következők olvashatók megjelölt célként: „Egyéni díj adományozása annak a személynek, aki a magyarság helyzetét életművével (tudományos, művészeti, politikai, vallási, humanitárius cselekvések) jelentős mértékben segíti, fejlődését előmozdítja.” A Tőkés László Alapítvány kuratóriuma döntése alapján idén az erdélyi gyökerű Dévai Nagy Kamilla Liszt Ferenc-díjas magyar énekes, előadóművész, tanár, érdemes művész, a Krónikás Zenede alapító igazgatója vehette át a 2018. évi egyéni Tőkés-díjat Lengyel Szabolcs kuratóriumi elnöktől. „Dévai Nagy Kamillát aligha kell bemutatni: csodálatos hangja, fennkölt előadóstílusa, verses dalai révén több évtizede ismert előadóművész, s nagy tiszteletnek örvend határokon belül és a nagyvilág magyarjai között” – írta róla Vincze Péter a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kisvárosból tudósítva a Szon.hu regionális hírportált.
A díjátadó ünnepség a Himnusz közös eléneklésével kezdődött. A megjelenteket Százvai László, a kisvárdai református gyülekezet vezető lelkipásztora köszöntötte, majd igét hirdetett. Az istentisztelet után a kuratórium egyhangú döntésének ismertetése következett, a díjazott munkásságát, emberi nagyságát Papp Angéla tanár méltatatta. A Kisvárdai Alapfokú Művészeti Iskola Józsa-Vincze Vivien tanár által felkészített tanulói népdalcsokorral köszöntötték a díjat átvevő Dévai Nagy Kamillát, aki köszönetét gitárkísérettel előadott dalcsokorral fejezte ki. A művésznőt Meleg Vilmos nagyváradi színész is köszöntötte az alkalomhoz illő szavalattal. A díjátadó ünnepség a Szózat közös eléneklésével ér véget.
A Tőkés-díj a Györfi Sándor Kossuth-díjas magyar szobrász- és éremművész által készített emlékplakett és a vele járó négyszázezer forint. Először 1991-ben adták át Gelu Păteanu román írónak, műfordítónak, 1996-tól évenként részesítik eme elismerésben a kuratórium által kiválasztottakat. Hölgyet tizenegy évvel ezelőtt díjaztak, Szabó Magda író személyében.
Az ünnepélyen jelen lenni nem tudó Tőkés László az alább olvasható személyes hangú levélben üdvözölte a gyülekezetet és az ünnepeltet:
 
Tisztelt Elnök úr!
Kedves Testvéreim!
Kényszerű távollétemben ezúton üdvözlöm a Nemes Gyülekezetet. Kegyelem néktek és békesség Istentől.
Mindenekelőtt a nevemről nevezett Alapítványnak adom át köszönetemet azért, hogy a nehéz időkben, Erdély iránt táplált határ-talan szeretetből annak idején – Temesváron folytatott elszánt küzdelmünkben – segítségünkre siettek. Illesse elismerés az Alapítókat és a Kurátorokat, hogy másmilyen módon azóta is Kárpát-medencei magyarságunk szolgálatában ténykednek.
Második szavam a mai nap díszvendégéhez és kitüntetettjéhez, Dévai Nagy Kamilla Liszt Ferenc- és Kazinczy Ferenc-díjas énekes előadóművészhez, a Magyar Kultúra Lovagjához szól. Találomra választottam ki néhányat rangos kitüntetései közül, annak érzékeltetése végett, hogy milyen nagy kitüntetés számunkra az Ő kitüntetése.
Erdélyi találkozásaink és közös szolgálataink jutnak eszembe. Miként az Isten szolgája az ő szent Igéjét, azonképpen Dévai Nagy Kamilla is művészetének, dalainak istenes üzenetét vitte el mindenüvé, ahol a köz szolgálatában előadóművészként megjelent. Amiként egyik jeles méltatója jellemezte: „Kamilla varázsa, az egész lényéből sugárzó szeretet, melyet Istenbe vetett hite táplál, nem válogat, jut belőle mindenkinek.”
Megzenésített verseire gondoljunk, melyek művészete kitüntetett darabjai. A nemrégen eltávozott Kányádi Sándor gyermekektől kölcsönzött meghatározása szerint: vers az, amit mondanak. Ezt a gondolatmenetet folytatva azt is mondhatjuk: vers az, amit megénekelnek.
Szívből kívánom, hogy Dévai Nagy Kamilla énekmondó a művészet varázsával, a muzsika szépségével gyönyörködtesse tovább és építse nemzetünket, azon „harmadik kívánsága” szellemében, amelyet ő maga így fogalmazott meg: „Azt szeretném, hogy ez a csodálatos nemzet találjon újból önmagára, ébredjen öntudatára. És tudjuk megfogni mind a tizenötmillióan egymás kezét.”
Így legyen! Isten áldása legyen az egész Gyülekezeten!
 
(Fotó: Friss Média)


hírek

2025. május 20. kedd
In memoriam Békássy N. Albert

2025. május 20. kedd
Egy akadémiai rendezvényről

2025. május 20. kedd
In memoriam Duray Miklós

2025. május 19. hétfő
Rendhagyó történelemóra Budapesten

2025. május 19. hétfő
Díjátadás a PIM-ben

2025. május 13. kedd
Kettős könyvbemutató Nagyváradon

2025. május 13. kedd
Johannita Lovagi Napok

2025. május 10. szombat
Az egyetem napja

2025. április 29. kedd
A „főcsibész” köszöntése a Gyimesekben

2025. április 18. péntek
Húsvéti üdvözlet

fényképek

Temesvári zarándoklat
10 éves az EMNT
Székelyek Nagy Menetelése
A Magyar Rektori Konferencia plenáris ülése Nagyváradon

videók

Trianonról és az autonómiáról
TEMESVÁR 31. - Tőkés László, az EMNT elnöke
Tőkés László évértékelője a Magyar Televízióban, 2016. jan. 1-jén
Tőkés László brüsszeli felszólalása

ajánlott oldalak

Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács
Székely Nemzeti Tanács
EPP képviselőcsoport az Európai Parlamentben
FIDESZ
Fidesz Európa Parlamenti képviselőcsoportja
Orbán Viktor miniszterelnök honlapja
www.tokeslaszlo.eu | © Minden jog fenntartva, 2010