»
A rendezvényt Ferenczy Zsuzsa, erdélyi képviselőnk brüsszeli munkatársa moderálta. Vendégek voltak: az Emberi Jogok Határok Nélkül (Human Rights Without Frontiers – HRWF) szervezet, Lea Perekrests alelnök képviseletében és az Észak-Koreai Emberi Jogok Bizottság (Committee for Human Rights in North Korea –HRNK), amelyet Greg Scărlătoiu elnök és munkatársa, Amanda Mortwedt Oh képviselt. A meghívott előadók közé tartoztak továbbá Bada Nam és Kim Tae-Hoon, egy szöuli civil szervezet vezetői (People for Successful Corean Reunification – PSCORE), amely a két Korea egyesítéséért munkálkodik. Végezetül előadást tartott a szintén dél-koreai Hwang In-Cheol, aki a „Hozzuk haza édesapámat” („Bring My Father Home”) elnevezésű civilmozgalomról tartott ismertetést, amely a phenjani rezsim által ötven évvel ezelőtt elrabolt édesapjának és tíz sorstársának a megtalálását és hazahozatalát tűzte ki célul.
2019. március 5. kedd
Észak-Koreában továbbra is súlyos az emberjogi helyzet
2019. március 5-én az Európai Parlament brüsszeli székhelyén Tőkés László EP-képviselő, az Emberi Jogi Albizottság (DROI) alelnöke konferenciát szervezett az emberi jogok helyzetéről Észak-Koreában.A rendezvényt Ferenczy Zsuzsa, erdélyi képviselőnk brüsszeli munkatársa moderálta. Vendégek voltak: az Emberi Jogok Határok Nélkül (Human Rights Without Frontiers – HRWF) szervezet, Lea Perekrests alelnök képviseletében és az Észak-Koreai Emberi Jogok Bizottság (Committee for Human Rights in North Korea –HRNK), amelyet Greg Scărlătoiu elnök és munkatársa, Amanda Mortwedt Oh képviselt. A meghívott előadók közé tartoztak továbbá Bada Nam és Kim Tae-Hoon, egy szöuli civil szervezet vezetői (People for Successful Corean Reunification – PSCORE), amely a két Korea egyesítéséért munkálkodik. Végezetül előadást tartott a szintén dél-koreai Hwang In-Cheol, aki a „Hozzuk haza édesapámat” („Bring My Father Home”) elnevezésű civilmozgalomról tartott ismertetést, amely a phenjani rezsim által ötven évvel ezelőtt elrabolt édesapjának és tíz sorstársának a megtalálását és hazahozatalát tűzte ki célul.
Megnyitó beszédében erdélyi képviselőnk rámutatott, hogy az Európai Parlamentben az észak-koreai emberi jogi helyzet prioritást élvez. A Koreai-félszigeten zajló fejleményeket nagy figyelemmel követjük, és elvárjuk, hogy az amerikai és az észak-koreai elnökök között nemrégen elkezdődött magas szintű párbeszéd se engedje háttérbe szorulni, hanem éppenséggel helyezze előtérbe az emberi jogok ügyét. Ez Donald Trump és Kim Dzsong-un eddigi találkozóin sajnálatos módon teljesen elsikkadt. Márpedig ameddig Észak-Korea tovább folytatja széles skálán mozgó, emberiesség ellen elkövetett bűntetteit, még a nukleáris leszerelés terén elért eredmények ellenére sem képzelhető el érdemi és tartós megoldás a koreai válság tekintetében – hangsúlyozta a DROI alelnöke. Kettős kisebbségi elnyomást elszenvedett erdélyi magyarként és keresztyén – református – lelkipásztorként Tőkés László a volt Ceaușescu-diktatúra és a koreai Kim-rezsim között vont párhuzamot, reményét fejezve ki aziránt, hogy az előbbihez és az egész volt szovjet kommunizmushoz hasonlóan belátható időn belül az utóbbi is elnyeri méltó sorsát.
A HRWF alelnöke előadásában az Egyesült Nemzetek Szervezete által kezdeményezett Egyetemes Időszakos Felülvizsgálat (UPR) folyamatáról tartott előadást, tekintettel arra, hogy az észak-koreai helyzet következő felülvizsgálatára éppen idén májusban fog sor kerülni. Ezen monitorozási mechanizmusnak a feladata négyévente kiértékelni a 192 ENSZ-tagállam emberi jogi állapotát. Az előző időszakban (2009-ben és 2014-ben) elvégzett kiértékelések ajánlásait Észak-Korea rendre elutasította. Az ENSZ-hez címzett idei javaslatainkban ismét felszólítjuk az országot, hogy vessen véget a súlyos, rendszeres és tömeges jogsértéseknek – jelezte Lea Perekrests. Gondolataihoz csatlakozva Greg Scărlătoiu, a román nemzetiségű washingtoni Korea-szakértő is azt hangsúlyozta, hogy a nemzetközi közösségnek erkölcsi kötelessége szót emelni a kommunista diktatúra ellen, az elnyomott koreai nép érdekében. Hasonlóképpen, a Bada Nam vezette szervezet is aktív résztvevője az észak-koreai felülvizsgálati folyamatnak. Ők elsősorban a gyermekjoggal, illetve gyermekvédelemmel foglalkoznak, tekintettel arra, hogy a teljes elszigeteltségben élő távol-keleti országban ezen a téren infernális állapotok uralkodnak. Végezetül Hwang In-Cheol az Európai Parlament segítségét kérte ahhoz, hogy fél évszázada elrabolt édesapja végre hazatérhessen. „Ötven éve élünk teljes bizonytalanságban. A nemzetközi közösség közbenjárása nélkül nincs esély arra, hogy édesapámat még élve láthassam. Ebben kérem az Európai Parlament közbenjárását” –zárta megrendítő felszólalását.
hírek
2024. november 18. hétfő
Szoboravató beszéd
2024. november 18. hétfő
Tisztelgés P. Kozma Imre előtt
2024. november 17. vasárnap
Nagyváradtól Masikóig, és vissza
2024. november 7. csütörtök
Matematikusból egyetemépítő – in memoriam Kovács Béla
2024. október 28. hétfő
Akik felelősséggel cselekedték a jót
2024. október 25. péntek
„Isten szabadságra teremtett és szabadságra hívott el bennünket”
2024. szeptember 20. péntek
Tanévnyitó a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen
2024. szeptember 16. hétfő
A szeretetről és a hitről egy szomorú temesvári évfordulón
2024. szeptember 11. szerda
Temesvári igehirdetés és megemlékezés vasárnap
2024. szeptember 2. hétfő
Könyv a Szent István-díj történetéről