»
2024. május 20. hétfő
Megnyílt a gyalui várkastélykapu
2024. május 17-én délután ünnepélyes keretek között nyitotta meg kapuit a romániai, európai uniós és magyarországi forrásokból felújított gyalui várkastély. Erdély történelmének egyik nevezetes helyszíne Kolozsvártól húsz kilométerre nyugatra található, a négy sarokbástyás, négyzet alakú, hatvantermes Rákóczi-Bánffy kastély a kommunisták általi államosítása előtt Bánffy Katinka grófnő tulajdonában állt.2002-ig fogyatékosok iskolája működött benne, Barcsay Tamás történész hét évnyi restitúciós hercehurca után vehette csak birtokba. Ő amúgy négy és fél éves koráig – családjával együtt – a gyalui várkastély lakója volt. A műemlék épület az Erdélyi Hagyományok Alapítvány irányítása alatt áll, miután az épületegyüttest – amelynek első írásos említése 1439-ből való – Nagy Elek magyarországi üzletember megvásárolta a Barcsay-családtól.
„Ez egy fantasztikus nap. Tíz évvel ezelőtt vásároltuk meg a kastélyt, és akkor még úgy tűnt, a lenyűgöző történelmi múlttal rendelkező épület könnyen az enyészeté lehet. Ma pedig itt vagyunk és azt látjuk, hogy a gyalui várkastély újra régi pompájában ragyog. Hihetetlen, hogy ezt meg tudtuk valósítani” – jelentette ki Méhes György író fia, aki az évek során Magyarország egyik leggazdagabb emberévé vált. Nagy Elek rámutatott: a várkastély történelmi-kulturális jelentősége kötelezi a kései utódokat az itt felhalmozódott értékek megőrzésére és továbbörökítésére. „Ez a vár évszázadokon keresztül védelmi feladatokat látott el, majd reprezentatív lakóhelye lett a magyar történelem számos jelentős alakjának. A mi feladatunk egyértelmű: meg kell őriznünk ezt az örökséget, szándékaim szerint pedig a jövő gyalui várkastélya nem kizárni, hanem befogadni fogja a falakon túli világot. Hiszem, hogy kiemelkedő és magas színvonalú kulturális komplexummá tud válni ez a hely, amely méltó módon képviseli majd közös kulturális örökségünket itt, Erdély szívében. Legyen a gyalui várkastély a kultúrák találkozásának otthona! Itt, Kelet-Közép-Európában, egymásra vagyunk utalva. Ezt felismerve kell együttműködjünk és jövőt tervezzünk” – jelentette ki a mecénás üzletember.
Románia kormánya a regionális operatív programon keresztül 5 millió euróval járult hozzá az épületegyüttes felújításához, ezt a támogatást egészítette ki mintegy kétmillió forinttal Magyarország Kormánya. Az ünnepélyes átadón beszédet mondott a magyar miniszterelnök-helyettes, a román Északnyugati Regionális Fejlesztési Ügynökség ügyvezető igazgatója, Gyalui (Gilău) község polgármestere, az Erdélyi Református Egyházkerület püspökhelyettese. Meghívottként részt vett a protokolláris rendezvényen Tőkés László püspök, az Erdélyi Magyar Nemzetti Tanács elnöke, volt európai parlamenti képviselő is.
A gyalui vár legrégebbi része a XV. század elején épült fel a hajdani Dacia római provincia legnagyobb castrumának romjai közelében. A gótikus stílusjegyeket mutató épületegyüttes az első szabályos alaprajzú erdélyi vár volt, amely tömegében és számos falában is eredetinek számít, és csak a későbbiekben nyerte el a ma ismert várkastély-jellegét, és alakult át lakóépületté. Az Erdélyi Hagyományok Alapítvány célja egyértelmű: a rendkívüli kulturális-történeti értékkel bíró műemlék épületet meg kívánja őrizni, és minden rendelkezésére álló eszközzel azon munkálkodik, hogy a nagymúltú falak között – az értékteremtő és értékmentő munka eredményeként – újra élet legyen. A felújítási munkálatok befejeztével kétnapos rendezvénysorozatra várták az érdeklődőket.
hírek
2024. november 18. hétfő
Szoboravató beszéd
2024. november 18. hétfő
Tisztelgés P. Kozma Imre előtt
2024. november 17. vasárnap
Nagyváradtól Masikóig, és vissza
2024. november 7. csütörtök
Matematikusból egyetemépítő – in memoriam Kovács Béla
2024. október 28. hétfő
Akik felelősséggel cselekedték a jót
2024. október 25. péntek
„Isten szabadságra teremtett és szabadságra hívott el bennünket”
2024. szeptember 20. péntek
Tanévnyitó a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen
2024. szeptember 16. hétfő
A szeretetről és a hitről egy szomorú temesvári évfordulón
2024. szeptember 11. szerda
Temesvári igehirdetés és megemlékezés vasárnap
2024. szeptember 2. hétfő
Könyv a Szent István-díj történetéről