2024. november 17. vasárnap
Send this article Print this article

Nagyváradtól Masikóig, és vissza

Wagner Nándor 1997-ben bekövetkezett halálának évfordulóján, november 15-én a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen felállították és felavatták a kiváló szobrászművész és a hagyatékát, emlékét sokáig ápoló, 2021-ben elhunyt felesége, Wagnerné Chiyo Akiyama mellszobrait.



Az egyetem régebbi épületének – ami a Városháza/Primăriei utca 27. szám alatt áll és egykor református kultúrpalotaként szolgált – aulájában áll egyelőre Solti András budapesti szobrászművész két alkotása, külön-külön két márványtalapzaton, mégpedig a Királyhágómelléki Református Egyházkerület első megválasztott püspökének, a palotaépíttető  Sulyok István emléktáblájának két oldalán, de Pálfi József rektor elárulta, hogy azok csak ideiglenesen kaptak helyet itt addig, amíg a PKE az új épületszárnya meg nem épül.
A szoboravató előtt megemlékező ülésre került sor a díszteremben. Az egybegyűlteket Kiss Sándor, a Wagner Nándor emlékét ápolós és hagyatékát kezelő Academia Humana Alapítvány kuratóriumának elnöke köszöntötte, felelevenítve az 1922. október 7-én Nagyváradon született szobrász életének fő stációit. A Magyarországon tanult és dolgozni kezdett fiatalember 1956-os forradalmi szerepvállalása miatt Svédországba emigrált, ott vette el japán tanítványát, akivel 1969-ben a felkelő nap országába telepedtek. Skandináviában megkezdett sikeres alkotói pályafutása Japánban teljesedett ki. Az alapítványi elnök röviden bemutatta az általa szerkesztett antológiát is (Wagner Nándor: Nagyváradról Masikóig), ami főként a szobrászról írott anyagokat, méltatásokat tartalmaz, de életrajzi adatokat és a művészi utóélet egyes részleteit is; a Partium Kiadó gondozásában jelent meg.


Wehner Tibor művészettörténész A nagyváradi Wagner Nándor címmel tartott előadást, amelyből kevésbé ismert részleteket is megtudhatott a hallgatóság a szobrásznak a szülőházától – amelyen 2005. december 19-én domborműves emléktáblát helyeztek el – Japánig tartó életútjáról. Amiben kellemes és kellemetlen momentumok egyaránt előfordultak. „De ő maga itthon van Váradon, és ha legismertebb műve, a Filozófiai kert már elkészült másolata – sokak várakozásainak megfelelően – végre helyet kapna egy váradi köztéren, akkor – az ő szavaival – elmondhatnánk, hogy Wagner Nándor, Wagner Nándor műveinek együttese, Wagner Nándor művészete valóban, véglegesen hazaérkezett” – hangoztatta a művészettörténész,  megemlítve, hogy az eredeti monumentális térplasztikát 1985-ben avatták fel a japáni Masikóban, hű másolatát pedig 2001-ben a Gellért-hegyen, Budapesten, a már kiöntött harmadik bronzkópia becsomagolva várja a szülőváros fogadókészségét. Egyelőre csak a PKE hallgatói élvezhetik a wagenri mecenatúrát olyan formában, hogy az Academia Humana és az özvegy által alapított Wagner Nándor Díjat minden évben kiosztják százezer forint értékben a fiatal tehetségek számára kiírt pályázaton.Cserna Csaba előadóművész a Wagner Nándor által hangrögzítőre mondott memoárból olvasott fel részleteket, többek között gyerekkoráról, nagyszüleiről, a nagyapjával közös csínyekről. „Nagyapám mindent elkövetett, hogy jó magyar embernek neveljen” – hangzott el, de az is kiderült, hogy a királyi Romániában nem volt egyszerű sorsa egy magyar gyermeknek. S amikor utoljára szülőföldjére látogathatott, már a Ceaușescu-diktatúra bukása után, felmenői sírját sem kereshette fel, mert közben felszámolták azokat, a temetővel együtt.


A megemlékezés záró mozzanataként Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület korábbi püspöke, a Pro Universitate Partium Alapítvány elnöke mondott szoboravató beszédet a földszinti aulában. Felidézte, hogy Wagner Nándor 2005 májusában tért igazán haza Nagyváradra, akkor avatták fel egyik legzseniálisabb alkotását, az egész alakos József Attila-szobrot, amely a Petőfi-parkban található. Az 1954-ben készült, félszáz évig gipszben rejtőzködő művet Wagner Chiyo adományozta a városnak, és 2005. május 1-án, a Festum Varadinum egyik záróeseményeként avatták fel az özvegy jelenlétében. „Erdély, a Partium és a magyar haza kétszeresen számkivetett fiaként Wagner Nándor sorsa és életpályája nemzetünk egész 20. századi történetét leképezi” – fogalmazott Tőkés László. Aki szerint Wagner Nándor valóban hűséges fia volt hazájának. „Idegen földön élve is meg volt győződve arról, hogy amint maga írta: »az én működésem itt is a magyarság hitelképességére törekszik. (…) Biztos vagyok abban, hogy a hazám javát szolgáltam a munkámmal«. Ebben a szellemben és ezzel a lelkülettel alkotott és kívánta megosztani művét népével, hazájával. Távolra szakadt szülőföldjétől, de hazaszármaztatott szoboralkotásai révén mintegy hazatalált. (…) Hazatérésének útját jelzik a Budapesten, Székesfehérváron, Miskolcon, Dunaújvárosban felállított szobrai is. Most pedig végtére ez a mai szoborpáros szülővárosa befogadó szeretetének és hálájának szimbóluma. Béke, barátság, szeretet a mindent betöltő csend szépséges ötvözetében – írta Wagner Nándor egyik utolsó feljegyzésében. Háborgó és ellenségeskedő világunk démonikus zűrzavarában a keleti meditáció és a hitbéli elmélyedés lelki csendjével adózzunk Nándor és Chiyo asszony emlékének” – zárta ünnepi beszédét az EMNT elnöke.



A szoborállító megemlékezés versmondással zárult Cserna Csaba kaposvári és Meleg Vilmos nagyváradi színművészek jóvoltából.


  



hírek

2025. május 20. kedd
In memoriam Békássy N. Albert

2025. május 20. kedd
Egy akadémiai rendezvényről

2025. május 20. kedd
In memoriam Duray Miklós

2025. május 19. hétfő
Rendhagyó történelemóra Budapesten

2025. május 19. hétfő
Díjátadás a PIM-ben

2025. május 13. kedd
Kettős könyvbemutató Nagyváradon

2025. május 13. kedd
Johannita Lovagi Napok

2025. május 10. szombat
Az egyetem napja

2025. április 29. kedd
A „főcsibész” köszöntése a Gyimesekben

2025. április 18. péntek
Húsvéti üdvözlet

fényképek

Temesvári zarándoklat
10 éves az EMNT
Székelyek Nagy Menetelése
A Magyar Rektori Konferencia plenáris ülése Nagyváradon

videók

Trianonról és az autonómiáról
TEMESVÁR 31. - Tőkés László, az EMNT elnöke
Tőkés László évértékelője a Magyar Televízióban, 2016. jan. 1-jén
Tőkés László brüsszeli felszólalása

ajánlott oldalak

Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács
Székely Nemzeti Tanács
EPP képviselőcsoport az Európai Parlamentben
FIDESZ
Fidesz Európa Parlamenti képviselőcsoportja
Orbán Viktor miniszterelnök honlapja
www.tokeslaszlo.eu | © Minden jog fenntartva, 2010