Nyilatkozat
Az elmúlt hónapokban az észak-afrikai és a közel-keleti országokat átfogó tüntetéssorozatnak lehettünk tanúi.Guardian.co.uk
The Observer
HOGYAN BUKNAK EL A DIKTÁTOROK
Bukarest utcáitól Manila nyomornegyedeiig, a nép hatalma végül mindig győz. Miközben Líbia éppen hangjára talál, Peter Beaumont külügyi szerkesztő az önkényuralom bukásának dinamikáját vizsgálja.
2011. február 27.
Manapság Románián kívül kevesen emlékeznek Tőkés Lászlóra. A ma 58 éves, királyhágómelléki református püspök 1989 márciusában Temesváron volt lelkipásztor, akit ki akartak lakoltatni temploma melletti lakásából. A bűne az volt, hogy a \"szisztematizálás\" politikája ellen prédikált, egy oly politika ellen, amely Nicolae Ceauşescu önkényuralmi rendelete szerint országának városait és falvait volt hivatott újrarendezni.
A magyar nemzetiségű Tőkés már hosszú ideje illette kritikával a rezsimet, úgyhogy, amikor ellenszegült a kilakoltatásnak, nagy visszhangot váltott ki, és felhívta maga ellen a Ceauşescu-i titkosrendőrség, a hírhedt Securitate figyelmét. 1989 decemberére már nem csupán hívei álltak mellé, élőláncot alkotva lakása körül, hanem a román nemzetiségűek is, egy olyan tömeg, mely a környező utcákat betöltötte.
Ami a következő napokban történt, a Tőkés egyéni történeténél közismertebb: a temesvári tömegtüntetések, amelyek gyors ütemben vezettek el a valamikor hatalmas erejű Ceauşescu-rezsim bukásához.
Ha ez a történet egy emberről és a hazájáról ismerősnek tűnik, ez azért van, mert tényleg az. Ismerősnek tűnik nem csupán azért, mert az arab világ népfelkelések sorozatán megy át, amelyeket egyes elemzők az 1989-es kommunizmus-ellenes európai eseményekhez hasonlítanak, hanem azért is, amit a Tőkés története mond el nekünk az önkényuralmi rendszerek elleni felkelések dinamikájáról.
......................................
Roger Petersen, az Ellenállás és felkelés – kelet-európai tanulságok című könyv szerzője egyike azon tudósoknak, akik arra a kérdésre keresnek választ, hogy az egyszerű emberek milyen módon lázadnak fel hatalmas és brutális rezsimek ellen. Szerinte a lázadás első szakasza a meghatározó: a népesség nagy részének lassú átváltása a rendszerrel szembeni \"semlegességből\" egy \"átfogó de szervezetlen és fegyvertelen ellenállásba.\" Az erre a szakaszra jellemző megnyilvánulások, Petersen szerint, \"a rendszerellenes graffitik, nacionalista dalok éneklése, rendszerellenes kiadványok osztogatása és/vagy elfogadása és spontán tüntetéseken való részvétel.\"
Pontosan ez történt a Tőkés László lakását védő tüntetések esetében, 1989-ben, amikor a gyülekező tömeg előbb zsoltárokat énekelt, majd hamarosan egy betiltott nacionalista dalra váltott át, a \"Deşteaptă-te Române\" (Ébredj, román) kezdetű énekre. Két évvel azelőtt, a brassói tömegtüntetéseken is ugyanezt a dalt énekelték.
......................................
(Petersen a továbbiakban a következőket írja:) \"Úgy gondolom, hogy Magyarországon és Csehszlovákiában már jó ideje érlelődött az érzés azokban, akik a következőképpen gondolkodtak: \'Hadd ne beszéljünk a politikáról, beszéljünk inkább a kenyérről. Ez az egyetlen dolog, ami valójában érdekes!\' Egy bizonyos ponton túl viszont már nem csupán a kenyérről, hanem az emberi méltóságról szól a történet. Arról, hogy \'Nincs autonóm életem.\' Aligha állapítható meg pontosan, hogy ez a szakasz mikor következik be.\"
Ha létezik egy erőteljes hasonlóság az 1989-es forradalmak és aközött, ami az arab világban manapság történik, az abban áll, hogy az emberek fokozatosan eltávolodnak ettől a \"kenyeret, s nem politikát\" állásponttól.
.......................................
Tőkés László esete a felkelések egy másik lényeges tulajdonságát is példázza: a már amúgy is lázadásra érett és kellően elégedetlen társadalmon belül szükség van egy jól azonosítható \"kulcs-áldozatra\". Tunéziában ez a kulcsszereplő Mohammed Bouzizi, a Sidi Bouzid-i gyümölcsárus volt, aki – tiltakozásképpen – felgyújtotta magát. Egyiptomban az indító impulzust Khaled Said meggyilkolása adta meg, akit múlt év júniusában, Alexandriában kegyetlenül megvert a rendőrség, és akinek neve mozgósító erejű \"felhívássá\" vált az első rendszerellenes tüntetések alkalmával.
.......................................
Végeredményben azonban egy lázadás sikere azon múlik, hogy ne csupán a szakadárok egy kis csapata, hanem éppen elégséges ember lépje át a félelem küszöbét. Ha megszületik az a döntés, hogy a kockázat valóban megéri, a felkelés sikerre vezethet.
\"1991-ben, Vilniusban egy olyan tömegben voltam, ahol 15 embert öltek meg,\" emlékezik vissza Petersen. \"Emlékszem, hogy az emberek válasza erre nem a visszavonulás, hanem az volt, hogy a parlament elé vonuljanak.\"
Annak idején Albert Camus vetette fel azt a kérdést, hogy \"ki is a lázadó?\". Saját kérdésére ezt a választ adta: \"Lázadó az az ember, aki nemet mer mondani.\" Ez az a pont, ahol a félelem megszűnik, és egész nemzetek képesek nemet mondani. És a zsarnokok ekkor buknak el.