»
2011. szeptember 28. szerda
Szolidaritást a szomszédság-politikába!
Az Európai Parlament szeptemberi plenáris ülésszakának napirendjén szerepelt a 2009-ben, Lengyelország és Svédország kezdeményezésére létrehozott, az Unió és a tőle keletre fekvő országok közötti együttműködésnek keretet nyújtó Keleti Partnerség helyzetének megvitatása, szeptember 29–30-án, Varsóban sorra kerülő csúcstalálkozó előkészítéseképpen.
Catherine Ashton asszony, az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője gratulált a lengyel soros-, valamint az azt megelőző magyar EU-elnökségeknek a csúcstalálkozó előkészítéséhez és megszervezéséhez. Továbbá kiemelte: az Uniónak is alapvető érdeke, hogy hozzájáruljon a keleti határain fekvő térség stabilitásához, felelősségteljesebb kormányzásához és gazdasági fejlődéséhez. Ennek céljából a Külügyi Szolgálat aktív szerepvállalásáról és a keleti partnerekkel fenntartott kapcsolatok további elmélyítéséről biztosította a képviselőket.
Tőkés László EP-alelnök hozzászólásában szintén elismerését és jókívánságait fejezte ki a Lengyel elnökségnek az európai integráció és bővítés irányában tett erőfeszítéseihez. Ugyanakkor, a szolidaritás szellemében a tagállamok egységes fellépésének fontosságát szorgalmazta az egykori vasfüggöny túlsó oldalán álló keleti térség felzárkóztatása érdekében.
Strasbourg, 2011. szeptember 27.
Mellékeljük Tőkés László hozzászólásának szövegét.
Hozzászólás
a Keleti Partnerség varsói csúcstalálkozója tárgyában
A Keleti Partnerség Csúcstalálkozójára 2011. szeptember 29–30-án kerül sor, Varsóban. Az előző, magyar EU-elnökséghez hasonlóan a lengyel elnökség is legfőbb prioritásai közé sorolja a bővítést, ennek szellemében pedig közösen szervezik meg a küszöbön álló találkozót.
Ezúton is gratulálok Lengyelországnak – aki Svédországgal egyetemben fő kezdeményezője volt a Keleti Partnerségnek –, amiért továbbra is elsőrendű feladatának tartja a hat partnerállammal kialakított kapcsolatok erősítését.
A volt Szovjet tömb egyik országának – Romániának – a polgáraként, azt a szolidaritást szeretném kiemelni, amelyet a magyar elnökség tanúsított a csatlakozás előtt álló Horvátország iránt, hasonlóan ahhoz, ahogyan Lengyelország viszonyul a szomszédos Ukrajnához. A Szovjet birodalom széthullásának 20. évfordulóján szilárd meggyőződésem, hogy a végletesen megosztott Európának az egykori vasfüggöny túloldalán álló térségét csakis ezzel a szolidaritással leszünk képesek végképp az Európai Unióhoz kapcsolni, és ezáltal az európai integráció folyamatát kiteljesíteni.
Jól tudjuk, hogy ami a szomszédságunkban történik, az kihatással van az egész Unióra, éppen ezért szomszédság-politikánk elengedhetetlenül fontos egy erősebb Európa kialakításához.
A Keleti Partnerség országai reformokat visznek véghez annak érdekében, hogy közelebb kerüljenek az EU-hoz. Ennek megfelelően a reformfolyamat töretlen folytatását várjuk el tőlük, továbbá az emberi jogok tiszteletben tartását hangsúlyozzuk Fehéroroszország és Ukrajna viszonylatában.
Ezzel együtt, egységes magatartást kell tanúsítanunk a bennünket összekapcsoló szálak szorosabbra fűzése érdekében, hogy a csúcstalálkozó politikai üzenete célba érjen, és az EU megőrizhesse vezető szerepét a kelet-európai régióban.
Strasbourg, 2011. szeptember 27.
Tőkés László
EP-alelnök
hírek
2025. április 18. péntek
Húsvéti üdvözlet
2025. április 14. hétfő
A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) XXXV. Közgyűlése – Beregszász, 2025. április 12.
2025. április 9. szerda
ÖSSZETARTOZÁS ÉS KIREKESZTÉS
2025. március 29. szombat
Köszöntőbeszéd az Erdélyi Magyar Szövetség Küldöttgyűlésén
2025. március 29. szombat
Marosvásárhely „fekete márciusa”
2025. március 27. csütörtök
NYILATKOZAT – Harmincöt évvel a marosvásárhelyi fekete március után
2025. március 23. vasárnap
Tisztújítás volt az EMSZ-ben
2025. március 23. vasárnap
Kriza János-emlékév
2025. március 23. vasárnap
Hogyan tovább, erdélyi autonómia? – Számbavétel és kiútkeresés
2025. március 22. szombat
Tőkés Lászlót újraválasztották az EMNT elnökének