»
2023. április 8. szombat
Búcsú Kékessy Dezsőtől
Április 7-én délután a budapesti Szilágyi Dezső téri református templomban tartották meg a március 9-én 85 éves korában elhunyt dr. Kékessy Dezső, Magyarország volt párizsi nagykövete, a Johannita Rend korábbi kommendátora gyászszertartását. Ma, szombaton délben szűk családi körben helyezték földi porait örök nyugalomra Tiszafüreden.Fővárosi búcsúztatásán számos barátja, híve, eszme- és harcostársa, valamint rendtársa vett részt, köztük Tőkés László püspök, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke, aki éppen harminc éve tagja az egyetlen protestáns lovagrend, a Keresztelő Szent Jánosról elnevezett Jeruzsálemi Ispotályos Lovagrend Magyar Tagozatának.
Kékessy Dezső András apja földbirtokosként a II. világháború előtt Tiszafüreden európai hírű nemesfűztermelést folytatott. Itt született meg 1938-ban a legifjabb Kékessy. Az ötgyermekes család ingatlanait 1951–52-ben államosították, a családfőt, Kékessy Györgyöt politikai okokból bebörtönözték. 1956-ban az üldöztetések elől a família döntése alapján Kékessy Dezsőnek Svájcba kellett távoznia. 1966-ban Genfben elvégezte az orvostudományi egyetemet és az egyetem orvosi karának mikrobiológiai tanszékén maradt kutatóként. Tudománydoktori minősítést szerzett. Több társával együtt 1971-ben orvosi diagnosztikai, gyógyszeripari és kozmetikai minőségvizsgáló laboratóriumot alapított, mely sikeres vállalkozásnak bizonyult. Az 1970-es évek második felétől már rendszeresen hazalátogatott Magyarországra. A rendszerváltozás után, 1991-ben Kékessy Dezsőt az Antall-kormány genfi és neuchateli tiszteletbeli konzullá nevezte ki. 1997-ben genfi főkonzullá lépett elő, 1999 és 2002 között pedig Magyarország párizsi nagykövete lett. 1989–1990-től Magyarországon is gazdasági vállalkozásba kezdett, családtagjaival cégeket alapított a szállítmányozás, a logisztika, az orvosdiagnosztika, az élelmiszeripar, a szőlészet-borászat területén. 1991-ben visszatért szülőhelyére, Tiszafüredre, mezőgazdasági vállalkozásba kezdett. Egy év múltán visszavásárolta a családi kúriát, amelyet később teljesen újjáépíttetett. 2016-ban Tiszafüred Város Díszpolgára címet kapott érdemei elismeréseként.
Kékessy Dezsőt 1995-ben választották a Johannita Rend magyarországi megbízottjává. Magyarságát, hazafiságát az is jól mutatja, hogy a vegyes házasságokban született gyerekei, unokái is tudnak magyarul, s többségük Magyarországon él. Szüleitől, egyházától és a genfi református patríciusoktól megtanulta, hogy a helyes élet a másokért tenni akaró, szolgáló élet. Istene, családja, szülőföldje, hazája szeretete és szolgálata, a protestáns munkaetika vezérelte egész életében. A sokoldalú kutató, üzletember, diplomata folyamatosan olvasott, képezte magát, felelősen gondolkodó, jó szervező, kreatív ember volt. Szívügye volt a természet, a föld, a biogazdálkodás, a klímavédelem is. hírek
2024. november 18. hétfő
Szoboravató beszéd
2024. november 18. hétfő
Tisztelgés P. Kozma Imre előtt
2024. november 17. vasárnap
Nagyváradtól Masikóig, és vissza
2024. november 7. csütörtök
Matematikusból egyetemépítő – in memoriam Kovács Béla
2024. október 28. hétfő
Akik felelősséggel cselekedték a jót
2024. október 25. péntek
„Isten szabadságra teremtett és szabadságra hívott el bennünket”
2024. szeptember 20. péntek
Tanévnyitó a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen
2024. szeptember 16. hétfő
A szeretetről és a hitről egy szomorú temesvári évfordulón
2024. szeptember 11. szerda
Temesvári igehirdetés és megemlékezés vasárnap
2024. szeptember 2. hétfő
Könyv a Szent István-díj történetéről